За час проведення антитерористичної операції на сході України терористи викрадали представників ОБСЄ та Червоного Хреста, обстрілювали їхні місії та не допускали до моніторингу.
Викрадення представників ОБСЄ
Перше викрадення сталося 25 квітня під час візиту військової версифікаційної місії ОБСЄ до Слов’янська. Терористи захопили автобус зі спостерігачами і відхиляли всі вимоги їх звільнення. Згодом, 2 травня, контррозвідка СБУ встановила реальне ім’я та прізвище одного з ключових учасників злочинної диверсійної групи «Стрєлка» – «Абвера» та його причетність до викрадення у Донецькій області представників ОБСЄ.
Наступного дня у Слов’янську представник Путіна Владімір Лукін заявив про звільнення військових інспекторів ОБСЄ з полону терористів.
Через місяць після першого випадку, 27 травня, ОБСЄ втратила контакт зі ще однією групою спостерігачів у Донецьку. У її складі були чотири представники з різних країн.
Наступного дня зникли ще 11 спостерігачів.
За кілька днів четверо зниклих спостерігачів зателефонували з полону, сказали, що з ними поводяться добре.
8 червня в "ДНР" повідомили, що обидві групи спостерігачів перебувають у них в полоні в Сєвєродонецьку і заявили, що їх перебування там – гарантія того, що в місті не будуть вестися бойові дії. Вони запевняли, що міжнародним представникам створені комфортні умови.
27 червня терористи відпустили захоплених. Таким чином, перша група перебувала в полоні місяць.
Обстріли СММ ОБСЄ
Під обстріл міжнародні спостерігачі вперше потрапили 31 липня, коли приїхали на місце падіння малайзійського Boeing на Донеччині. Їх обстріляли з мінометів біля села Грабово. Ніхто не постраждав.
19 листопада стався ще один обстріл конвою ОБСЄ біля Мар'їнки Донецької області. Постраждалих не було. В організації заявили, що не звинувачують українських військових, хоч обстріл стався на блокпосту, який, за їхньою інформацією, контролюють українські військові.
Майже через місяць, 15 грудня патруль місії ОБСЄ потрапив під обстріл біля аеропорту Донецька. СММ спостерігала за ротацією українських військовослужбовців в аеропорту і була обстріляна із західного напрямку, перебуваючи в автомобілях українських військовослужбовців. У результаті інциденту ніхто не постраждав.
Цього року міжнародні спостерігачі в зоні АТО були обстріляні терористами тричі: поблизу Маріуполя, біля села Чермалик (72 км на південь від Донецька) та біля Станиці Луганської. Внаслідок інцидентів ніхто не постраждав.
Захоплення та обстріли представників Червоного Хреста
Також на сході України від дій терористів постраждали представники Міжнародного комітету Червоного Хреста.
Так, 9 травня в Донецьку бойовики напали на Червоний Хрест, взяли в полон сімох осіб, одного з них сильно побили і забрали всі медикаменти. 10 травня їх відпустили. Троє із них – волонтери з Києва, троє – з Донецька і один француз.
11 березня бойовики обстріляли місію Червоного Хреста неподалік шахти Дутовської, що поблизу Донецька.
Через два тижні, 23 травня, бойовики захопили чотири санітарні автомобілі “Нива” з емблемами Червоного Хреста в районі міста Дружківка на Донеччині.
Наступне викрадення сталося 6 серпня: терористи захопили трьох працівників Червоного Хреста. РНБО оприлюднила перехоплену розмову бойовиків, яка свідчить, що викрадення здійснили за дорученням керівників терористичної організації «ДНР».
Вбивство Лорана Дюпаск`є
2 жовтня снаряд терористів влучив в офіс Червоного Хреста в Донецьку. Під час обстрілу загинув один представник комітету – громадянин Швейцарії, 38-річний Лоран Дюпаск`є. Російські ЗМІ готували сюжет, у якому сили АТО звинувачуються в загибелі Дюпаск’є, начебто він був убитий осколком фосфорної бомби. У РНБО стверджували, що представник місії загинув внаслідок обстрілу «Ураганами», які належать терористам.