Журналіст та блогер Аркадій Бабчєнко присвятив вечір перегляду старого випуску КВН та помітив, що «скрєпи» тоді не були настільки «святими», як нині.
«На якомусь ретро каналі натрапив на КВН 96-го року. Константін Львовіч (Ернст, генпродюсер «Пєрвого канала» – Ред.) сидить, радіє, плескає в долоні жартам про НКВС, КДБ, СРСР. Про сталінський гімн сміється. Про прославляння триклятої «Піндосії» та «гейропейські цінності»… Роки на два за нинішніх часів насміявся і в долоньки наплескав. Поруч з ним заливається заступник начальника Управління з внутрішньої політики Адміністрації президента Росії Іван Дємідов, а жартує про НКВС – КДБ – СРСР ще один нинішній патріот, любитель сильної руки – та-дам! – Гарік Мартіросян. Спритність хребта, сер», – зауважив Бабчєнко.
Викладач Московської Вищої школи економіки Артьом Логінов спробував проаналізувати ситуацію з курсом російського рубля, який зміцнився на 12% за два місяці.
«Зіставимо кілька цифр. По-перше, міжнародні резерви Банку Росії на початок січня становили $385,5 млрд, а на початок березня – $360,2 млрд. Банк Росії викинув на валютний ринок – $25,3 млрд, скоротивши резерви на 7% лише за два місяці!», – пише блогер.
За словами Логінова, Центробанк РФ видає валюту банкам в кредит, але таким чином їхні борги лише переводять з доларів у рублі, а отже держава позбавляється резервів і фактично залазить у міжнародні борги
«По-друге, приплив іноземних інвестицій за той же період склав цілих $450 млн. Це в 56 разів менше, ніж відтік золотовалютних резервів з ЦБ! Чи можна серйозно говорити про те, що фонди рублевих активів не бояться? По-третє, заборгованість банків перед ЦБ зросла з 7,26 трлн руб. до 8,40 трлн руб. за аналогічний період, тобто на 15%», – додав Логінов.
На його думку, якщо тенденція збережеться, ЦБ вже за два роки не зможе вплинути на стабільність валюти, однак «за два роки і санкції можуть скасувати, і ціни на нафту зрости».
Блогер Антон Носік закликає замість робити поспішні висновки, уважніше ставитися до «небагатьох» фактів, які стали відомі про розслідування вбивства Боріса Нємцова.
«Розумію, наскільки розчаровані ходом слідства і палкі ватники, які мріяли про негайне затримання укрокілерів, і полум'яні опозиціонери, які переконували нас, що нікого не спіймають і не знайдуть або повісять за звичаєм на Навального з Ходорковскім. Однак весь сенс моїх заміток про розслідування вбивства Нємцова – якраз у тому, щоб позбутися від дурного лушпиння всіляких презумпцій і оперувати достовірно відомими фактами. Яких на початку тижня у нас було як кіт наплакав, тож мало сенс обговорювати минулий досвід, а тепер уже є, що обговорити і осмислити зі свіжих повідомлень», – написав Носік.
Носік згадує у блозі шість фактів і аналізує кожен з них. Зокрема, вбивство у Чечні одного з підозрюваних та затримання усіх інших, на його думку, свідчить про конкуренцію між умовно «чеченськими» силовиками та центральними силовими органами РФ.
«У нинішньому розслідуванні вбивства Нємцова такий труп «терориста з Грозного» вже теж сплив, і це наводить на деякі думки. Хід слідства, таким чином, схожий на змагання двох команд, одна з яких (ФСБ, МВС, СКР, ДП) діє на непідконтрольних Кадирову територіях, намагаючись знайти учасників замаху і змусити їх говорити. Одночасно інша команда, на територіях підконтрольних, намагається змусити їх замовкнути. Рахунок в матчі поки 4:1. Чотирьох взяли живцем (у тому числі трьох – у ворожій Кадирову Інгушетії), а одного «впустили» правоохоронні органи Чечні. Людина, яка з лютого успішно ховалася від правосуддя, плутала сліди, відсиджувалася за 1500 кілометрів від місця злочину, раптово згадала, що вона насправді – шахід-самогубець, який ні про що так не мріяв, як про 72 гурії», – пише Носік.
Водночас, Носік вважає поспішними висновки про причетність Кадирова до смерті Нємцова, оскільки: «що в справі є «чеченський слід», і що шукачі його вже взяли, ми знаємо незаперечно. Що кадирівські силовики в міру можливості цей слід замітають, ми теж знаємо. Однак чому вони це роблять – тут можливі варіанти».
Пізніше Носік додав до блогу ще нову заяву Кадирова «загальний зміст якої зводиться до того, що заарештований в Інгушетії Заур Дадаєв і ліквідований у Чечні Шаванов – хоробрі воїни, патріоти Росії, і вони не могли вбити нікого, крім як на благо Батьківщини». На думку Носіка, така заява теж не свідчить про пряму причетність Кадирова до організації замаху, однак точно свідчить про те, що він намагається використати трагедію у власних інтересах, радикалізуючи міжетнічне та міжконфесійне протистояння в РФ.
Водночас, опозиційний політик Ілья Яшин вважає, що у вбивстві звинуватять «стрілочника» і розслідування на цьому припиниться, а офіційна версія слідства виводить з-під удару і Путіна, і Кадрова.
«Важливо розуміти, що офіційна версія слідства повністю виводить з-під удару Путіна… За великим рахунком офіційна версія не представляє небезпеки і для Кадирова. Звичайно, у нього виникають невеликі проблеми іміджевого характеру: Дадаєв, який взяв на себе провину виходець з кадирівських силових структур, особисто знайомий з главою Чечні і отримував з його рук державні нагороди. Будь-якій неупередженій людині очевидно: кривавий слід з Великого Москворецького мосту веде прямо в кабінет Кадирова. Однак слідство отримало формальну можливість залишити Кадирова в спокої: Дадаєв узяв на себе всю відповідальність за злочин і фактично оголосив себе організатором. Ну а те, що критично налаштована частина суспільства буде вважати Кадирова вбивцею… Та плювати йому. Немовби раніше ця частина суспільства сумнівалася, що у Кадирова руки по лікоть у крові» – написав Яшин.
Зранку 9 березня стало відомо, що Путін нагородив Кадирова орденом Пошани, а журналіст Алєксандр Мінкін написав блог «Сталін нагородив убивцю Троцкого».
«Всі організатори вбивства були нагороджені. Виконавець Меркадер отримав Зірку Героя Радянського Союзу і орден Леніна, коли відсидів 20 років і приїхав до Москви. Сталін уже спав у Мавзолеї. Нагороди вбивці вручив тодішній шеф КДБ. У старі добрі часи ніхто нікуди не поспішав. Всі аналогії з вбивством Нємцова та новинами про нагородження керівника Чечні слід вважати шкідливими і глибоко помилковими», – зазначив Мінкін.