За інформацією організації «Репортери без кордонів» у 2014 році в Україні загинули сім журналістів, у звіті Міжнародної федерації журналістів (МФЖ) йдеться про вісім жертв. Окрім журналіста «Вєстєй» В'ячеслава Веремія, який загинув у лютому 2014 року під час подій Євромайдану, усі смерті сталися внаслідок військового конфлікту у Донецькій та Луганській областях. У 2015 вже сталася перша жертва – фотокор газети «Сегодня» Сергій Ніколаєв.
Перші жертви
24 травня у Андріївці під Слов’янськом загинув фотограф та засновник агентства Cesura Андреа Рокеллі. Разом із ним смертельні поранення отримав російський правозахисник Андрєй Міронов, який перекладав для Рокеллі. Обидва загинули внаслідок мінометного обстрілу.
ОБСЄ закликала розслідувати подробиці вбивства, однак винні залишилися невідомими.
Під час обстрілу, від якого загинули Рокеллі та Міронов було поранено ще одного фотографа – француза Вільяма Рогулена, який зазнав осколкового поранення у стегно.
Загиблі представники російських ЗМІ
17 червня на Донбасі загинули спецкор та звукооператор російського телеканалу «Россия» (ВДТРК) Ігорь Корнєлюк та Антон Волошин. Прес-служба російського каналу, який постійно використовують для пропаганди Кремля, повідомила, що їхні працівники загинули під час мінометного обстрілу, «коли народні ополченці намагалися вивести з «сірої» зони групу мирних мешканців». Згодом у прес-центрі антитерористичної операції повідомили, що Корнєлюк працював без акредитації та засобів захисту.
Пізніше Росія використала загибель двох працівників ЗМІ для відкриття кримінальної справи проти Надії Савченко, яку викрали з території України. За вісім з половиною місяців після загибелі Корнєлюка та Волошина російський Слідчий комітет досі не надав конкретних доказів причетності Савченко до цих подій.
30 червня у Донецьку загинув оператор російського «Пєрвого канала» Анатолій Клян. 68-річний Клян працював на каналі 40 років. За інформацією прес-служби «Первого канала», Клян брав участь у нічній поїздці, організованій «прес-службою ДНР» на територію української військової частини, яка тоді нібито ще залишалася в місті. Стрільбу відкрили після попередження сигнальною ракетою. Клін помер у реанімації лікарні №18 Донецька.
6 серпня вказано як дата смерті фотографа ІА «Россия сегодня» Андрєя Стєніна. Цього дня він перестав виходити на зв’язок із редакцією. 13 серпня Слідчий комітет РФ порушив справу «про викрадення Стєніна». У прес-центрі АТО знову наголосили, що Стєнін також не отримував української акредитації до зони АТО, а тому перебував на Донбасі незаконно.
3 вересня Дмітрій Кісєльов з посиланням на експертизу Слідчого комітету РФ заявив, що Стєнін «загинув ще місяць тому в машині, на якій їхав виконувати редакційне завдання. Автомобіль розстріляли і спалили на шосе поблизу Донецька».
Вбивство журналіста, який писав про донецький кримінал
Восьмою жертвою війни на Донбасі у 2014 році серед журналістів, про яку згадали у звіті МФЖ, є донецький журналіст та письменник Сергій Кучинський. 57-річний журналіст працював редактором місцевої газети «Криминал-Экспресс». Свого часу Кучинський також видав книгу «Хроніка донецького бандитизму».
30 листопада Кучинського разом із дружиною Вірою знайшли мертвими на їхній дачі у селі Богородичне, що під Слов’янськом.
За фактом навмисного вбивства журналіста та його дружини міліція порушила кримінальну справу.
За інформацією МВС, кримінальну справу порушено за статтею «умисне вбивство двох або більше осіб». Основна версія вбивства- заволодіння особистим майном, поки що міліція не пов’язує вбивство з професійною журналістською діяльністю Кучинського. Нової інформації про перебіг справи наразі не надходило.
Українські журналісти, які загинули на фронті
Наразі відомо щонайменше про чотири жертви війни на Донбасі серед колишніх журналістів, які вирішили мобілізуватися до Збройних сил або добровольчих батальйонів.
Олег Задоянчук загинув внаслідок ракетного обстрілу 6 вересня. За інформацією «Телекритики», Задоянчука мобілізували, і 31 серпня він вирушив на війну, незважаючи на слабкий зір.
Свого часу він працював в інформаційному агентстві УНІАН, був головним редактором «Післямови» Олександра Ткаченка, редактором проекту «Обличчя світу», випусковим редактором новин «Нового каналу», «5 каналу», ТСН, СІТІ. До мобілізації працював в агентстві «Укрінформ». Задоянчуку було 43 роки.
19 жовтня у бою поблизу Щастя на Луганщині загинув фотокореспондент Віктор Гурняк. Віктор Гурняк належав до Пласту (Курінь ОЗО), був засновником фотоагенції LUFA, позаштатним фотокором Reuters, Insider, УНІАН.
Пілся початку бойових дій на Донбасі Гурняк допомагав «Айдару» спочатку як волонтер, а пізніше ухвалив рішення воювати у складі батальйону.
За інформацією колеги Гурняка Петра Задорожного, Гурняк загинув під час перевезення поранених.
9 лютого стало відомо про загибель колишнього луганського журналіста Валерія Гаврилова, який також воював у складі «Айдара».
За інформацією Інституту масової інформації, Гаврилов працював в луганській газеті «XXI век», у прес-службах Луганської обласної організації «Фронту змін», екс-нардепа Володимира Медяніка.
Відомо, що Гаврилов вступив до лав «Айдара» улітку. За його словами, він хотів звільнити рідний Луганськ.
Наразі достеменно невідома доля Дмитра Лабуткіна, кореспондента ТРК Міноборони «Бриз», який зник орієнтовно 16 лютого під Дебальцевим.
Невідомі надіслали дружині Лабуткіна відео, на якому демонструється військовий квиток кореспондента, тимчасова перепустка, квиток на потяг. Також зафільмовано тіла загиблих українських військових обабіч залізничної колії, де, за версією авторів запису, було розстріляно екіпаж українського БТРа.