Україні пропонують створити міністерство у справах переселенців

27 Лютого 2015, 13:57

В Україні необхідно створити міністерство, яке опікуватиметься проблемами вимушено переміщених осіб.  Про це під час міжнародної науково-практичної конференції "Внутрішньо переміщені особи в Україні: реалії та можливості" зазначив надзвичайний та повноважний радник-посланник посольства Грузії в Україні Георгій Закарашвілі.

"На мою думку, є декілька проблем, які потрібно вирішити. Перш за все, це створення якогось органу державної влади, який займеться конкретно проблемами біженців, їх розселенням, реєстрацією, наданням допомоги у проблемах, які у них є. Наскільки я розумію, такого органу в Україні поки не створено, і за нашим досвідом, у нас існує міністерство, яке займається проблемами біженців. Після початку 90-х, коли у нас була найперша хвиля, пройшло близько десятків років, але проблеми залишаються, і міністерство все ще затребувано і воно все ще працює в цьому напрямку. Також необхідно розроблювати законодавство, яке визначає правовий статус вимушено перемішених осіб, їх права і обов'язки, порядок реєстрації, і всі інші правові питання, які з цим пов'язані", – сказав Закарашвілі.

За його словами, Грузія готова долучитися до робочої групи з метою надання досвіду у справах переселенців.

Зокрема, як зазначила директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України Елла Лібанова, на сьогодні є необхідність створення спеціальних муніципальних комісій, фондів, а також тимчасових соціальних служб для допомоги переселенцям.

"Є необхідність створення центру координації. На мою думку, дуже важливе створення спеціальних муніципальних комісій, і вони повинні складатися з представників місцевих органів влади, із волонтерських організацій. Наступне, що потрібно зробити, потрібно створити спеціальні муніципальні фонди, туди повинні йти кошти із місцевих бюджетів, а також благодійні внески, а також кошти міжнародних організацій. Також повинні бути створені тимчасові соціальні служби, які будуть складатися із волонтерів, переселенців, для супроводу тих, хто цього потребує. Йдеться про медичний, психологічний, юридичний супровід", – сказала вона.

Водночас, Лібанова наголосила, що наразі з Донецької та Луганської областей виїхало близько 1 млн осіб. Половина з переселенців – це інваліди, діти і особи похилого віку. Експерт зазначила, що, принаймні, 250 тисяч переселенців вже адаптувалися до нових умов і не планують повертатися. Причини – від суто економічних до суто ідеологічних. Водночас, більшість з переселенців, близько 400-450 тисяч осіб, вже ж таки мають намір повернутися.

Як повідомлялось, з 28 січня тільки з Донеччини виїхали 9,5 тис осіб.

Станом на 9 лютого Міністерство соціальної політики поставило на облік понад мільйони вимушених переселенців із зони АТО і анексованого Росією Криму.

Нагадаємо, раніше в ООН повідомили, що кількість внутрішніх переселенців складає майже мільйон.