Якщо Україна реструктурує державні інституції, то матиме достатньо грошей на значно більші зарплати меншій кількості кваліфікованих працівників. Таку думку в інтерв'ю "Українському тижню" висловив Іван Міклош, колишній віце-прем’єр Словаччини, нині – радник міністра фінансів України.
"(Проблема – Ред.) є в тому, що все державне управління (в Україні – Ред.) перенасичене робочою силою, неефективне та не дає належного результату. Тому необхідно провести зміну поколінь, реструктурувати органи влади, усунути надлишкову зайнятість", – зазначає Міклош.
Реструктуризація, на думку експерта, передбачає те, що було зроблено в Словаччині: аудит працівників і процесів.
"У нас він зайняв майже рік, після чого ми повністю змінили структуру Міністерства фінансів. У результаті вивільнилося 30% кадрів, яким ми, звичайно, допомогли в подальшому працевлаштуванні. Тобто йдеться не про те, щоб рівномірно звільнити 10–30%, а про те, скільки робочої сили потребує нова організаційна структура, налаштована на ефективне виконання завдань у майбутньому", – ділиться досвідом Іван Міклош.
Крім того, експерт наголошує на існуванні такої проблеми, як низькі зарплати.
"Знаєте, ви можете вмовити людей із бізнесу попрацювати міністрами, їхніми заступниками й керівниками державних підприємств на безоплатній основі протягом кількох місяців. Але це тимчасове рішення. Я переконаний, що Україна має достатньо грошей у системі, щоб забезпечити високі зарплати в довготривалому періоді", – каже Міклош.
"Якщо ви усунете надлишкову зайнятість, реструктуруєте державні інституції, закриєте багато органів влади, які не просто зайві, а погіршують інвестиційний клімат і є полем для корупції, то матимете достатньо грошей на значно більші зарплати меншій кількості кваліфікованих працівників", – вважає він.
Повний текст інтерв'ю читайте в черговому числі "Українського тижня" (№8).