ЄС не включив Росію до числа стратегічних енергетичних партнерів

26 Лютого 2015, 09:49

Серед стратегічних партнерів з енергетичної співпраці у концепції створення Енергосоюзу є Іран, який нині під санкціями, але немає згадки про Росію. Про це пишуть російські журналісти.

"Вчора Єврокомісія опублікувала перший офіційний документ, в якому описані заходи по створенню європейського енергетичного союзу. Досі уявлення про ці плани асоціювалося в основному з ідеєю спільних закупівель газу, висунутою президентом ЄС Дональдом Туском. Нова концепція Енергосоюзу не втратила відверто антиросійську спрямованість, але про спільні закупівлі газу згадується лише побіжно, а основний упор зроблено на більш реалістичні і тому більш небезпечні для РФ ідеї", – йдеться у публікації.

Зокрема, ЄК хоче отримати значну частину суверенних повноважень держав ЄС для проведення зовнішньої енергополітики союзу.

"Коли ЄС обговорює угоди з країнами, які є важливими з точки зору безпеки енергопостачань, Єврокомісія має намір у пріоритетному порядку обговорювати питання доступу до ресурсів", – йдеться в документі.

Показовий перелік потенційних партнерів ЄС. На думку ЄК, союзу потрібно досягти стратегічної співпраці з Алжиром, Туреччиною, Азербайджаном, Туркменією і країнами Близького Сходу.

Віце-президент ЄК з енергосоюзу Марош Шефчович навіть заявив вчора, що в майбутньому сподівається на поставки газу з Ірану (перебуває під санкціями, у тому числі і європейськими) та Іраку. Тристоронній меморандум про взаєморозуміння щодо будівництва Транскаспійського газопроводу між Туркменією та Азербайджаном (з подальшим експортом в Європу) ЄК збирається підписати вже в цьому році.

Водночас Росія – найбільший постачальник нафти, нафтопродуктів і газу і один з найбільших постачальників вугілля та ядерного палива в ЄС – до числа стратегічних партнерів не увійшла.

"ЄС розгляне переформатування енергетичних стосунків з Росією, коли складуться відповідні умови",- це єдина згадка країни в документі.

Читайте також: Стратегія енергетичного союзу ЄС: факти та цифри.