16 колишніх спецназівців і п'ять старших посадових осіб СБУ було заарештовано у зв'язку з вбивствами демонстрантів у Києві, однак тільки два працівники правоохоронних органів засуджені за катування та інші види жорстокого поводження з активістами Євромайдану. Про це йдеться у річному звіті Amnesty International «Права людини. Факти та цифри» за 2014 рік.
«Три місяці акцій протесту на Євромайдані виявили системні проблеми безкарності співробітників правоохоронних органів за зловживання силою, катування та інші види жорстокого поводження над громадянами України… Міліція неодноразово вдавалася до неправомірного використання сили на Євромайдані, а також намагалася здійснити необгрунтовані арешти, а також ініціювати відкриття необгрунтованих кримінальних справ проти демонстрантів», – йдеться у тексті.
У звіті наголошують, що досі не названі сили, які використовували зброю та хто віддавав їм накази.
«Голова Служби безпеки України (СБУ) заявив, що в листопаді 16 колишніх спецназівців і п'ять старших посадових осіб СБУ було заарештовано у зв'язку з вбивствами демонстрантів у Києві. Після повалення режиму Віктора Януковича, нова влада публічно зобов’язалась ефективно розслідувати кримінальні справи та ув’язнити осіб, винних у вбивствах під час Євромайдану та інших зловживаннях щодо протестувальників. Однак, крім пред’явлення звинувачень колишньому високопоставленому політичному керівництву, мало конкретних кроків було зроблено в цьому напрямку. Тільки два працівники правоохоронних органів засуджені за катування та інші види жорстокого поводження з активістами Євромайдану, обидва призовники Внутрішніх військ. 28 травня вони отримали відповідно три і два роки умовно за «перевищення влади або службових повноважень» (стаття 365 Кримінального кодексу) за їх жорстоке поводження з Михайлом Гаврилюком 22 січня 2014 року», – зауважили у звіті.
Згідно з інформацією Amnesty International, постраждалі від жорстокого ставлення на під час протестів наголошують на відсутності прогресу у їхніх справах.
«20 потерпілих від жорстокого застосування сили з боку міліції на Євромайдані, справи яких відслідковує Amnesty International, були розчаровані затягуванням або очевидною відсутністю прогресу в розслідуванні їхніх заяв, нездатністю влади встановити особи злочинців і погано налагодженою співпрацею з прокуратурою. Міжнародна консультативна група з питань України була створена Радою Європи в квітні, з метою спостереження за веденням розслідування справ, що пов'язані з Євромайданом. Про прогрес у розслідуванні справ до кінця року не повідомлялося», – наголосили у звіті правозахисники.
Як повідомлялося, у вказаному звіті наголошують, що на окупованих територіях України поширені випадки викрадення людей.
Нагадаємо, Amnesty International назвала затриманого за державну зраду журналіста Руслана Коцабу в'язнем совісті і закликала звільнити його.
Також нагадаємо, у січні в Amnesty International засудили побиття терористами полоненого бійця в Донецьку.