Викрадення людей, а також жорстоке ставлення до полонених поширені в окупованому Росією Криму та у захоплених бойовиками районах Донбасу. Про це йдеться у річному звіті Amnesty International щодо прав людини у світі за 2014 рік.
«Викрадення та жорстоке поводження з полоненими були поширені і в окупованому Росією Криму, і в частинах Східної України, що контролюються сепаратистами, від чого постраждало кілька сотень людей», – йдеться у тексті.
В організації зазначають, що серед постраждалих від таких дій і представники влади, і громадянського суспільства, і навіть міжнародні спостерігачі.
«Серед перших людей, які постраждали, були члени місцевих адміністрацій, проукраїнські політичні активісти, журналісти та міжнародні спостерігачі. Під час прес-конференції 23 квітня 2014 року самопроголошений «народний мер» Слов'янська В'ячеслав Пономарьов визнав, що сепаратисти утримують низку людей в якості переваги, яка може бути використана на переговорах. Згодом відбувся обмін кількох сотень полонених між сепаратистами і українською владою», – додали у повідомленні.
Також повідомляють про випадки вимагання грошей в обмін на людей.
«Інші утримувалися з метою отримання викупу. 19-річного проукраїнського активіста Сашу було викрадено членами збройної групи в Луганську 12 червня. Після 24-годинного безперервного побиття і катування електричним струмом його звільнили за умови сплати батьком викупу у розмірі $ 60 тис.», – наголосили у звіті.
«Кілька командирів-сепаратистів хизувалися тим, що вони засуджують полонених до страти за уявні злочини, а самопроголошена сепаратистська влада впровадила «смертну кару» в «кримінальний кодекс», – зауважили в організації.
В організації також зазначають низку фактів незаконних затримань з українського боку.
«Кілька випадків зловживань з боку учасників батальйону «Айдар» були зареєстровані в період з червня по серпень у Луганській області. Серед інцидентів – викрадення місцевих жителів, звинувачених у співпраці із сепаратистами, та їх утримування в імпровізованих ізоляторах, після чого затриманих випускали або передавали Службі безпеки. Майже у всіх випадках полонених били. Їхнє майно, у тому числі автомобілі та цінні речі, або конфісковували члени батальйону, або потрібно було платити викуп за звільнення», – зазначили у звіті.
Окрім того, у звіті нагадали про
Також «засвідчено» випадки вбивств «з обох сторін конфлікту», проте конкретні факти у звіті не наводять.
Як повідомлялося, Amnesty International назвала затриманого за державну зраду журналіста Руслана Коцабу в'язнем совісті і закликала звільнити його.
Нагадаємо, у січні в Amnesty International засудили побиття терористами полоненого бійця в Донецьку.