Дія санкцій ЄС проти Януковича і Кº спливає в березні, ГПУ досі зволікає – Transparency International

24 Лютого 2015, 12:21

Через рік після впровадження санкцій ЄС проти рахунків Януковича та його поплічників, ці активи можуть бути повернуті колишнім власникам через ненадання Генпрокуратурою доказів злочинів вказаних осіб. Про це йдеться в спеціальному звіті, підготовленому юристами Центру «Трансперенсі Інтернешнл – Р» за підтримки українського відділення Transparency International.

В березні минулого року в країнах ЄС, Швейцарії, США та Австралії активи Януковича, членів його родини та деяких наближених осіб були арештовані, рахунки заморожені, нагадує текст звіту. Проте строк дії цих санкцій, що складав один рік, закінчується. Для його продовження, наголошують автори дослідження, має бути прийняте нове рішення Ради Європи. 

"Судячи з усього, подальша доля санкційного списку залежатиме від того, чи зможе Генеральна прокуратура України надати докази провини вказаних осіб", – йдеться у тексті. 

"У разі зняття обмежувальних заходів, відшукати і повернути активи, які можуть бути одразу переоформлені на третіх осіб, Україні може бути ще складніше", – додає Transparency.

Водночас експерти наголошують, що фактично розслідування економічних злочинів колишнього режиму, заморожування активів та арешт майна здійснювала лише влада Європейського Союзу.

"Роль українських представників влади, як і Росії, в цьому процесі була мінімальною, незважаючи на зміни в законодавстві. Нагадаємо, що Україна в серпні 2014 року передала повноваження щодо пошуку активів Януковича та інших осіб Базельському Інститутові управління", – зазначають експерти.

Автори звіту висловлюють занепокоєння, що через рік після арешту активів усі вони можуть бути "повернуті колишнім власникам".

"Схожа історія зараз відбувається в Єгипті, після того, як єгипетський суд зняв обвинувачення у корупції з Хосні Мубарака та його сина", – йдеться в тексті.

Як відомо, активи 18 колишніх чиновників колишньої влади були заморожені Євросоюзом "авансом" – Україна повинна надати ЄС докази злочинів, скоєних цими людьми, але до цих пір це не зробила. Це грає на руку колишнім чиновникам, які оскаржили санкції проти себе в європейському суді.

Нагадаємо, починаючи з березня 2014 року загальна сума заблокованих коштів на рахунках 44 компаній нерезидентів, підконтрольних "сім’ї Януковича", становила – 1,42 млрд доларів, у тому числі на території України 1,37 млрд доларів, за кордоном – 49,51 млн доларів.