Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник вимагає у музеїв, розташованих на території Лаври, переоформити договори з оренди, тим самим провокуючи їхнє виселення. Про це у коментарі Тиждень.ua заявивли директори музеїв.
«З моменту, коли влада Януковича почала знімати й ставити все нових і нових директорів заповідника, то ця хвиля виселення постійно піднімалася. Цього року 5 січня неочікувано принесли повідомлення за підписом гендиректора заповідника Любомира Михайлини, у якому йшлося, що з нового року з нами перервані орендні відносини. І в цьому ж листі повідомлялося, що музейники мають визначити у односторонньому порядку відповідальну особу, яка буде займатися передачею приміщень за актом прийому передачі, оскільки заповідник є орендарем, а ми – суборендарі. Нова плата за оренду на рік за цим документом складає 1 млн. 200 тис. грн. Таку суму музей за рік ніяк не може заробити», – зазначила Валентина Бочковська, директор Музею книги і друкарства України.
У разі підписання такого документу й подальшої несплати цієї суми (а музеї її не сплатять), за три місяці, згідно з законодавством, музеї можуть виселити, заявляє Бочковська.
За її словами, і в керівництві заповідника, і в Мінкульті музейників запевняють, що «не думають нас виселяти з території заповідника, проте відізвати лист не збираються».
«На нараді у Мінкульті порадили не звертати увагу на лист. Але, за їхніми словами, Фонд держмайна вимагає у заповідника перезаключити з нами нові угоди. Тим часом сам Фонд держмайна сказав, що таке рішення може бути відкликане на розсуд заповідника», – заявила директор.
«Музеї комунальної форми власності, які функціонують на території заповідника, цілком законно займають орендовані будівлі, оскільки це передбачено договорами безоплатного та безстрокового користування приміщень, укладеними між ними та заповідником на підставі рішення Київської міської державної адміністрації у 2005 році. На сьогодні ці договори залишаються діючими, тим більше, не можуть бути розірвані в односторонньому порядку, якби цього не хотіла одна сторона», – заявляє Вялець Адріана, директор Музею українського народного декоративного мистецтва.
За її словами, договір можна було розривати лише за умови недотримання музеями умов.
«Всі умови дотримано. У цій ситуації, у якій опинилися три музеї, винне керівництво Києво-Печерської заповідника. Є поняття музейної етики, і навіть через нього таке становище неприпустиме. Я щиро жалкую, що така ситуація склалася між заповідником і музеями, і в деяких ЗМІ останнім часом подають брудні публікації, що музеї свої борги перекладають на заповідник. Це все – неправда, і в нас є відповідні документи на спростування такого наклепу», – заявила Вялець.
Рішення цієї проблеми музейники вбачають у внесенні правок у законодавство, за яким не лише музеї державної форми власності, а й комунальної, мали право на безстрокову оренду приміщень.
Як відомо, Києво-Печерський заповідник перманентно намагається забрати приміщення у комунальних музеїв, розташованих на його території.
Нагадаємо, у липні 2010 року Кабмін прийняв рішення, що протягом року з території Києво-Печерської Лаври будуть відселені всі установи і організації, які не мають відношення до заповідника і монастиря. Таку обіцянку екс-прем’єр-міністр Микола Азаров дав патріарху Московському і усієї Русі Кірілу на передодні його візиту в Україну.
Прете ще раніше Азаров підписав рішення, яким зобов’язав відділення СНІДу клініки Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського до 16 липня виселитися з приміщення, яке сто років тому на пожертви киян збудували біля Києво-Печерської Лаври.
Музеї, про які йде мова (Музей книги і друкарства України, Національний музей українського народного декоративного мистецтва та Музей театрального, музичного та кіномистецтва України) – це установи з колекціями експонатів понад 58 тис., 70 тис. та 250 тис. одиниць зберігання відповідно.