Використовуючи слабкість Росії, викликану західними санкціями, Туреччина намагається виторгувати для себе якнайвигідніші умови при будівництві нового газогону, відомого як «Турецький потік». Про це повідомляє англомовний ресурс Eurasianet.org.
За даними видання, експерти сумніваються в тому, що новий проект вдасться реалізувати. Скептики припускають, що, зважає чи на запроваджені проти РФ санкції, Москва використовує «Турецький потік» як розмінну монету в переговорах з Брюсселем щодо Україні.
Разом з тим турецькі фахівці стверджують, що заяви Росії про відмові від використання українських газогонів надають новому проекту більше сенсу.
Офіційний Брюссель прохолодно ставиться до перспектив «Турецького потоку». Віце-президент Єврокомісії з енергетичних питань Марош Шефчович нагадав Росії, що вона має довгострокові договірні зобов'язання щодо постачання газу в Європу через Україну, і закликав до подальших переговорів про «Південний потік». Москва відреагувала в ультимативній формі.
«Жодних інших варіантів (окрім "Турецького потоку" – ред.) бути не може», – заявив від імені Газпрому Алєксєй Міллєр.
Туреччина є членом НАТО і дотримувалася спільної зі Сполученими Штатами і Європейським Союзом позиції в економіці та геополітиці, однак «Турецький потік» може підштовхнути Анкару на зближення з Росією.
Голова Інституту енергетичних ринків і політики в Анкарі Волкан Оздемир зазначив, що країна повинна використати ситуацію і наполягти на тому, аби стати партнером РФ при експорті російського газу.
«Я думаю, що Туреччина має переваги в газових відносинах з Москвою… Туреччина повинна використовувати свої сили на переговорах і запропонувати Росії стати партнером, який має право торгувати газом, а не просто транспортувати його», – заявив Оздемир.
Тверда позиція Анкари в переговорах принесла результати. За даними Сінана Ульгена, турецького експерта із зовнішньої політики в інституті Карнегі в Брюсселі, угода, запропонована Путіним, дозволить «вперше в історії постачати російський газ в Європу на комерційних умовах, погоджених Туреччиною».
«Виходячи з цього, Туреччина зможе домовлятися з іншими постачальниками (які використовуватимуть Туреччину як транзитний коридор – ред.) про подальші умови», – зазначив Ульген.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Росія і Туреччина домовилися про маршрут "Турецького потоку", довжина сухопутної частини якого складе 180 кілометрів, потужність – 63 мільярди кубометрів на рік.