Найчастіше росіян, які хочуть перетнути кордон із Україною для подальшого здійснення диверсій чи терактів, правоохоронці затримують на пунктах пропуску.
За інформацією голови Держприкордонслужби Віктора Назаренка, в основному це чоловіки віком від 20-ти до 55-ти років, чоловіки такого віку, як правило, і брали участь у дестабілізаційних заходах.
Так, у червні під час проведення перевірочних заходів у пунктах пропуску на кордоні з Росією прикордонники виявили двох громадян Росії, які готувалися до участі в екстремістській діяльності на території України та мали при собі військові квитки РФ.
Більшість росіян намагаються перетнути блокпости автомобілями, але й бувають такі, що переходять їх пішки.
У червні прикордонники відділу «Мілове» затримали 33-річного громадянина РФ при спробі незаконного перетину кордону. Як з’ясувалося, житель міста Радужний Ханти-Мансійського АО Росії цього року звільнився з місць позбавлення волі.
Також росіяни намагаються перетинати кордон у рейсових автобусах, аби уникнути перевірки.
Так у грудні минулого року на контрольному пункті «Щастя» українські прикордонники під час перевірки рейсового автобуса виявили громадянина Росії, в документах якого були відсутні відмітки Держприкордонслужби.
Також підозрілих росіян виявляють у потягах Укрзалізниці.
У листопаді у Києві затримали громадянина РФ із медаллю ФСБ, який прямував на Донбас.
У нього в речах знайшли саморобний електрошокер, газовий балончик, 2 мисливські ножі, туристичну сокиру, кобуру під пістолет, портативну радіостанцію "Коннект", медаль "За боевое содружество ФСБ РФ" та електрообладнання.
Тим часом у січні цього року на Одещині виявили винахідливого громадянина РФ, який намагався незаконно перетнути кордон у залізничному пункті пропуску «Кучурган», причепившись до вагону потяга.
У жовтні минулого року у Сумській області співробітники Держприкордонслужби затримали громадянина Росії, який намагався перетнути кордон, сховавшись у вагоні вантажного потяга.
Часто росіян, які незаконно перетинали кордон, виявляти тільки тоді, як вони здійснювали на території України диверсії чи теракти.
У грудні у Миколаєві Служба безпеки України затримала громадянина Росії, який був причетний до спроби викрадення російськими спецслужбами українського військового літака.
У листопаді на одному з блокпостів Національної гвардії України неподалік Дебальцево затримали навідника ПЗРК, що виявився громадянином РФ, уродженцем міста Омськ.
У жовтні поблизу Києва СБУ затримала громадянина РФ, мешканця Москви Гречишкіна Нікалая, кадрового російський офіцера, колишнього морського піхотинця, який був завербований ФСБ РФ. Як передають в СБУ, для прикриття ця особа використовувала посаду редактора інтернет-видання "Российские новости".
Під час обшуку в Гречишкіна вилучено РПГ-26 "Аглень" (виробництва РФ), гранату та набої до стрілецької зброї та паспорт громадянина РФ, кілька документів на різні прізвища, посвідчення помічника депутата Державної думи РФ, редакційне посвідчення заступника головного редактора "Российских новостей".
Гречишкін, називаючи себе генералом ФСБ, організовував та забезпечував незаконне вивезення до Росії та злочинне приховування тіл загиблих на території України російських військовослужбовців.
Росіяни-диверсанти перетинають кордон із території Білорусі.
Так у листопаді контррозвідка СБ України спільно з ДПСУ та керівництвом полку «Азов» затримала громадянина Російської Федерації Дмітрія Рассєйкіна, уродженця Курської області, мешканця Мурманської області, члена неонацистської організації «Реструкт», який був завербований ФСБ РФ з метою проникнення до добровольчого полку МВС України «Азов».
За завданням російських спецслужб зловмисник 13 листопада намагався проникнути на територію України з Республіки Білорусь. При ньому було виявлено посвідчення вибухотехніка та комплектуючі, за допомогою яких можна виготовити засоби дистанційного керування вибуховими речовинами.
Диверсант зізнався, що відповідно до відпрацьованого ФСБ РФ завдання, він повинен був увійти до складу полку «Азов» під виглядом особи, яку переслідують за антиросійські погляди.
Окрім того, росіяни намагаються незаконно перетинав кордон із підробленими або чужими паспортами.
Так у вересні на Чернігівщині прикордонний наряд звернув увагу на нервову поведінку громадянина, а при перевірці виявив часткове пошкодження паспортного документу.
Під час проведення поглибленного вивчення встановлено, що пред’явлений паспортний документ є підроблений і не належить даному громадянину, а в ході подальшого огляду речей виявлено дійсний паспорт громадянина Російської Федерації з фотокарткою ідентичною вищезгаданій особі на інші установчі дані.
Виявляють підозрілих громадян РФ й мирні жителі.
Так у Слов’янську громадян Росії «здали» місцеві жителі. При роздачі гуманітарної допомоги мешканцям Слов’янська, а саме сосисок та сардельок, люди виявили серед себе двох терористів. Під час затримання виявилося, що вони – громадяни Росії.
Як повідомлялось, станом на 8 грудня минулого року з початку року українські прикордонники не пропустили в Україну 14,5 тис. громадян Росії.
Як відомо, у 2014 році СБУ повідомила про підозру у тероризмі та шпигунстві 41 громадянина Росії.