Сенатор Джон Маккейн, який головує в Комітеті Сенату США з питань збройних сил, закликав президента США Барака Обаму надати Україні летальну зброю з огляду на нарощування російської військової сили у зоні конфлікту на Донбасі та ескалації агресії. Текст звернення 22 січня оприлюднили на персональному сайті політика.
"З того часу, як в Україні близько року тому розпочалася криза, президент Обама наполегливо відмовляється надати летальну військову допомогу, яка могла би допомогти Україні відстояти свою суверенну територію та визначити власне політичне майбутнє без примушування з російської сторони. Діючи у такий спосіб, президент відокремився від зростаючого консенсусу, в тому числі, деяких провідних голосів у його власній політичній партії", – підкреслив Маккейн.
Він наголосив, що ухиляння від цього кроку буде "беззаперечною ознакою слабкості (Обами – ред.) не лише для Путіна, а й для потенційних агресорів у всьому світі".
«Настав час продемонструвати дух рішучості Америки, забезпечивши летальною військовою допомогою Україну, яка потребує її для власного захисту», – заявив Маккейн.
Щодо подій в аеропорту Донецька, Маккейн підкреслив, що українці, витримавши трагедію та поразку, не відступили.
"Хоробрі воїни, відомі як "кіборги" боролися з легендарною рішучістю утримати Донецький аеропорт – руїни без жодної оперативної цінності, які стали символом українського звитяжного духу", – зазначив сенатор.
Він нагадав, що під час слухань Комітету Сенату з питань збройних сил доктор Збігнєв Бжезінський також заявив, що "НАТО та особливо США мусять зробити доступними деякі оборонні озброєння для України".
Президент Обама у посланні про Стан справ у країні заявив, що "тінь кризи минула", похвалившись при цьому успіхом своїх дипломатичних зусиль проти Росії, зазначив сенатор.
"Натомість тінь кризи досі висить над Україною. Санкції та низькі ціни на нафту завдали шкоди економіці Росії, але так і не змогли приборкати агресію Володимира Путіна в Україні. Майже 5 тис. людей були вбиті під час конфлікту, і близько одного мільйона змушені покинути свої будинки", – наголосив Маккейн.
Тим часом підтримувані Росією сепаратисти перейшли у наступ на сході України, їх мінометні та ракетні обстріли спричиняють жахливі жертви серед цивільного населення. Президент України Петро Порошенко сказав, що близько 9 тис. російських військ перебувають на території його країни, в той час як потік російських танків, важкої артилерії та бронетехніки триває, констатував американський сенатор.
Він також навів висловлювання американського генерала Брідлава, що сили НАТО "починають бачити (теплові) сліди систем ППО та радіоелектронної боротьби, які супроводжують пересування російських військ в Україну".
Нагадаємо, що Маккейн відреагував на російську інтервенцію в Криму і виступив за надання Україні підтримки у військовій сфері.
20 березня Росія оприлюднила "адекватний" список санкцій у відповідь проти чиновників США. Відповідну заяву із прізвищами оприлюднили в МЗС Росії. З-поміж інших там є і прізвище Маккейна.