Сорос закликав Захід давати Україні мільярдні кредити

8 Січня 2015, 13:16

Американський портал The New York Review of Books опублікував статтю фінансиста Джорджа Сороса, присвячену новій позиції, яку має зайняти Захід щодо України.

Сорос зазначає, що санкції, накладені Заходом на Росію, спрацювали «сильніше, ніж хто-небудь міг припустити», насамперед – через стрімке падіння цін на нафту.

Фінансист відзначає, що посилення санкцій може призвести до дефолту Росії, який буде небажаним результатом для всіх, передусім для єврозони. У зв'язку з цим він вважає за потрібне не підвищувати тиск на Росію, а натомість збільшувати рівень допомоги Україні. Він також підкреслює, що нинішній рівень фінансової допомоги Києву з боку ЄС є мізерним і не відповідає вимогам часу.

Довгострокова Джорджа Сороса складається з шести пунктів. Кожен з них може бути виконаний (повністю, частково або не виконаний) незалежно від інших.

По-перше – найпотужнішим інструментом було б розблокування нерозподілених коштів двох європейських фондів допомоги, які зараз можуть використовувати виключно країни-члени ЄС. Сорос пропонує дозволити кредитувати з них Україну безпосередньо або через механізм так званої макрофінансової допомоги. У зазначених фондах зараз знаходиться понад $60 млрд, на які немає заявок країн ЄС.

По-друге, кредитну лінію МВФ потрібно збільшити на $13 млрд, а програма повинна бути перетворена з поточного формату Stand-by на більш довгостроковий формат Extended Fund Facility.

По-третє, лінія, виділена на Україну Європейським інвестиційним банком, повинна скласти не менш $10 млрд.

Четверте – довгострокові кредитні лінії Світового банку і ЄБРР на суму близько $5 млрд. П'яте – реструктуризація існуючого державного боргу України. І шосте – реструктуризація або допомога у виплаті російських бондів на суму 3 млрд, отриманих Києвом за часів колишнього президента Віктора Януковича.