В середовищі звичайних росіян немає відчуття суспільної відповідальності за дії держави, зокрема за анексію чужих територій та неоголошену війну. Про це розповів в інтерв'ю "Українському тижню" російський соціолог, директор Аналітичного центру Левади.
"Логіка така: влада ухвалює рішення, а індивід, хоч і висловлює підтримку, не впливає на цей процес, а тому жодним чином не відповідає. Це політична ситуація авторитарного режиму, його технологія панування", – каже експерт.
"Цього немає, як і сфери публічної політики", – додає він.
Авторитарний режим, за словами експерта, не є тоталітарною системою, не має ідеології і, головне, образу майбутнього, мобілізації. Натомість він тримається на муруванні почуття пасивності й безпорадності населення.
"85% росіян стверджують, що нездатні впливати на дії влади навіть у своєму місті. І навіть якби мали таку можливість, то не хотіли б брати участі в політиці, бо «влада – справа брудна, корумпована, з нею нічого не зробиш»", – наводить цифри соціолог.
"Це радянський досвід, наслідок відтворюваного тоталітаризму, приклад пасивної адаптації до репресивного державного режиму. Потреби знижуються, індивід замикається у своєму приватному, переважно сімейному колі й не висовується. У себе на кухні ти вільний як завгодно лаяти режим, але брати участь у реальних змінах та ухваленні рішень не можеш, та й узагалі це безглуздо", – заявляє Лєв Ґудков.
Аморальність і цинізм, за його словами, надзвичайно важливі складові російського суспільного простору.
Повну версію інтерв'ю читайте в черговому числі "Українського тижня", №51.