Стративши вже третього засудженого до смертної кари у цьому році, Білорусь вкотре порушила свої міжнародні зобов’язання з прав людини та виступила проти глобальної тенденції до відміни смертної кари. Про це повідомляє Amnesty International.
Міжнародна організація суворо засуджує страту Аляксандра Грунова, повідомлення про яку надійшло на початку листопада.
«Лише 4 листопада стало відомо, що прохання Аляксандра Грунова про пом’якшення вироку було відхилено 13 жовтня. Також 4 листопада його мати отримала посилку з одягом, який був на ньому під час перебування у камері смертників», – йдеться у повідомленні.
Згідно з інформацією місцевих активістів, повідомляє Amnesty International, котрі виступають проти смертної кари, так трапляється лише в тому випадку, коли когось страчують.
«5 листопада адвокат Грунова отримав повідомлення від суду про те, що в’язень «сконав відповідно до свого вироку». Сім’я та адвокат Грунова очікують на офіційне підтвердження протягом кількох наступних днів. Їх не попередили про дату страти, а також їх не було надано можливості на останню зустріч з ним у порушення міжнародних стандартів щодо застосування смертної кари.
14 червня 2014 року Аляксяндр Грунов був засуджений до смертної кари Гомельським судом за вбивство студентки і знайомої у вересні 2012 року», – повідомляє Amnesty International.
22 жовтня 2013 року Верховний Суд Республіки Білорусь відмінив смертний вирок, висунутий Гомельським обласним судом Грунову, і направив його на перегляд до суду першої інстанції, однак 24 грудня 2013 обласний суд знову засудив його до смерті.
«Справа Грунова знаходилась на розгляді Комітету ООН з прав людини, органу, котрий наглядає за дотриманням Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, країною-учасницею якого є і Білорусь. Комітет висунув вимогу, що вирок не підлягає виконанню, допоки не буде розглянутий Комітетом, але як і в попередні рази, білоруська влада виконала вирок незважаючи на це», – повідомляє Amnesty International.
«Ще мінімум один чоловік знаходиться у камері смертників у Білорусі й існують вагомі підстави вважати, що йому також загрожує неминучий ризик виконання смертного вироку», – повідомляє міжнародна організація.
У організації свідчать, «після того, як протягом 24 місяців у Білорусі жодного разу не застосовувалась смертна кара, у 2014 році вже було страчено трьох в’язнів». «Продовжуючи діяти таким чином, Білорусь залишається єдиною країною у Європі та Центральній Азії, котра не лише ігнорує правові зобов’язання щодо дотримання прав людини, а також суперечить тенденції щодо відміни смертної кари на регіональному та глобальному рівні. У Білорусі смертні вироки виносять у суворій секретності і без відповідного інформування самих в’язнів, їхніх сімей або адвокатів. В’язнів, засуджених до смертної кари, не попереджають про те, що їх збираються стратити», – повідомляє організація.
В Amnesty International наголошують, що замість цього їх забирають з камер ув’язнення, повідомляють, що їхнє прохання про помилування було відхилено, «примушують стати на коліна і стріляють у потилицю».
«Їхні родичі дізнаються про страту лише через кілька днів, а то й тижнів. Кримінальний кодекс дозволяє представникам правоохоронних органів відмовити у видачі тіл страчених їхнім сім’ям або у наданні інформації про місце поховання», – повідомляє організація.
Як відомо, міжнародні організації неодноразово закликали Білорусь відмовитися від смертної кари.
У травні Європейський Союз засудив страту засудженого у Білорусі і закликав офіційний Мінськ запровадити мораторій на смертну кару.