Енергоатом неодноразово поставав у центрі уваги ревізорів та ЗМІ. Так, у вересні у офісі та кабінеті президента компанії Юрія Недашківського був проведений обшук. В жовтні з'являлися повідомлення про те, Енергоатом віддасть 20 млн російському міністру, а також заплатить холдингу Путіна 223 млн євро за обладнання. Тиждень.ua підготував збірку, присвячену скандальним закупівлям компанії.
Ревізія в Енергоатомі
У квітні 2014 року ревізори Держфінінспекції виявили, що ДП «НАЕК «Енергоатом» і його відокремлені підрозділи за результатами тендерів, проведених з порушенням законодавства, уклали договорів на загальну суму 690,9 млн гривень.
Також Держфінінспекція встановила, що відокремлені структурні підрозділи «Енергоатому» без відповідної ліцензії отримали від виробництва теплової енергії дохід на загальну суму 52,6 млн гривень.
Крім того, під час ревізії Енергоатому виявили розтрату майже 50 млн грн на закупівлі непридатного обладнання, віртуальній рекламі й охороні.
Зокрема, відокремлений підрозділ «Атомкомплект» виплатив 22,4 млн грн. ТОВ «Склад РКД» за обладнання, яке виявилося непридатним для використання. Разом з тим «Атомкомплект» протягом року не вжив жодних заходів, щоб притягнути «Склад РДК» до відповідальності через неякісне виконання договірних зобов’язань. Це призвело до спливу терміну позовної давності і, як наслідок, недоотримання доходів на суму 6 млн гривень.
Порушення виявили й у вартості послуг з охорони АЕС, що «спричинило зайві витрати в сумі 2,3 млн грн, з них: по ВП «Хмельницька АЕС» на суму 1,2 млн грн; ВП «Рівненська АЕС» – 0,6 млн грн; ВП «Запорізька АЕС» – 0,5 млн гривень».
Також Енергоатом витратив 2,2 млн, замовивши розміщення тематичних рубрик на телеканалах Перший національний (у програмі «Діловий світ») та Інтер (у програмі «Ваші гроші»), які так і не вийшли в ефір.
Крім того, підприємство допустило завищені витрати при капітальних ремонтах станцій (11,4 млн грн), неналежне виконання договірних зобов’язань перед ПВГОО «Спілка інвалідів «Інлюкс», що призвело до стягнення штрафних санкцій (3,8 млн грн).
У Держфінінспекції заявили, що матеріали ревізії передали Міністерству внутрішніх справ України.
Тканина за завищеною вартістю
У травні Енергоатом за результатами тендеру уклав угоду з ТОВ «Чернівецький завод теплоізоляційних матеріалів» на закупівлю тканин і ниток на загальну суму 1,4млн грн. Причому закупівельна вартість матеріалів майже вдвічі перевищувала середню ринкову ціну.
Так, 971 тис. грн зі згаданої суми витратили на полотно з базальтового волокна (холст БСТВ-сп). Партію 417 м3 замовили за ціною 2 328 грн./м.куб.
Ще 405 тис. грн заплатили за 14 988 кв. м тканини конструкційного призначення Т-13 (шир. 1000 мм). Один квадратний метр Енергоатом купував по 27 гривень, хоча середня ціна на таку тканину тоді сягала 16 грн/м2.
Ще 24 тис грн. пішли на нитку скляну ЕС 6 34 Z 250.2S 250- 117, її замовили у кількості 620 м, по 20 копійок за метр.
Російські партнери Енергоатому
Восени Енергоатом уклав угоду на 20 млн грн з ПАТ "Київський науково-дослідний та проектно-конструкторський інститут "Енергопроект" на створення робочої документації для будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива. Співвласником фірми, якій заплатять за розробку проекту, є група російського міністра у справах «відкритого уряду» Міхаіла Абізова.
Крім того, Енергоатом уклав угоду з фірмою «!Skoda JS a.s.» на закупівлю обладнання для Запорізької АЕС загальною вартістю 13,62 млн євро (223,58 млн грн за курсом НБУ).
Закупівлю проводили без відкритих торгів, чітких технічних характеристик у тендерній документації не прописали – наявний лише файл з цінами за одиницю.
Фірма «Ṥkoda JS a.s.» отримала замовлення за переговорною процедурою з огляду на відсутність конкуренції. Крім того, опосередкований контроль над цим підприємством здійснює «Газпромбанк», очолюваний головою «Газпрому» Алєксєєм Міллєром. При цьому понад 40% акцій «Газпромбанку» належить компанії «Лідер», яку контролює один з найближчих товаришів Владіміра Путіна Юрій Ковальчук.