Новообраний депутат від «Народного фронту» Тетяна Чорновол переконана, що за фальсифікацію виборів треба посадити за ґрати принаймні частину винних, інакше Україна знову відкотиться назад у розвитку.
«Отож, щоб подолати хворобу треба бити з низу і зверху, імунітетом і антибіотиком. Потужний удар з низу вже був – Майдан, волевиявлення громадян на останніх виборах (десятки одіозних осіб з мішками грошей не пройшли в парламент) тепер черга на потужний удар зверху. Якщо не сяде хоч десяток осіб за фальсифікацію виборів, Україна відкотиться назад», – пише депутат.
Чорновол розповіла про спробу фальсифікації виборів на 208-му одномандатному окрузі у Чернігівщині, свідком яких вона стала.
«17 жовтня, за тиждень до виборів, спостерігачі громадської мережі «Опора» зафіксували наступне: у Бахмачі, у центрі міста, двоє молодиків роздавали містянам гроші «від кандидата Давиденка» під розписку та копію особистих даних. Порушники були затримані, причому із доказовою базою – «мішком», у якому виявилося 257 тисяч грн та 80 комплектів ксерокопій паспортів. Гроші були розкладені у конверти по 250, 500 та 700 грн. За цими фактами порушено п'ять криминальных справ!!! Проте цього мало. Їх треба довести до кінця, аж до замовника (навіть колективного замовника). Справа у тому, що Валерій Давиденко, від імені якого роздавали ті гроші «виграв» вибори для себе, і зробив дуже пристойний результат для своєї партії. Він балотувався від об'єднання «Заступ». Так от уявіть, «Заступ» у 208-му окрузі на Чернігівщині взяв більше голосів ніж «Блок Петра Порошенка» та «Народний Фронт». Давиденко переміг кандидата від Ляшка на окрузі Ляшка!!! (Саме цей округ вибрав депутатом в 2012 році лідера Радикальної Партії)», – розповіла Чорновол.
«Заступ», за інформацією електронної системи вибори, посів на окрузі 3-є місце за партійними списками після Радикальної партії Ляшка та «Народного фронту», який все ж випередив «аграріїв» на понад сто голосів виборців (0,16%). Однак результат партії все-одно став аномально високим у порівнянні з іншими округами в Україні. Сам Давиденко виграв у конкурентів понад 28%.
За словами Чорновол, вона не хоче, щоб депутати з корупційним минулим, яке, на її думку, має Давиденко, ставали членами майбутньої коаліції, натомість їх можна показово засудити.
«Можна здогадатися, якщо знати, що Валерій Давиденко був заступником міністра АПК в уряді Азарова. Тодішній міністр АПК Присяжнюк, який працював під Юрієм Іванющенком, відомий як будівничий мега-корупційних схем (можна згадати мільярди для посередника-паразита компанії «Хліб-інвестбуд», відшкодування мільярдів липового ПДВ зернотрейдерам, та «безпредел» Держсільгоспінспекції). Ще Валерія Давиденка називали кумом «сімейного» міністра Юрія Колобова. Те, що вони близькі, підтверджує той факт, що у 2007 Колобов з Давиденком разом заснували «Терра Банк». Ці факти – ще одна причина, яка спонукала мене до написання цього блогу. Відомо, що нині відбувається полювання за головами мажоритарників для укрупнення фракцій. Є велика спокуса набратися побільше депутатів. Однак після Майдану демократичні політичні сили бояться брати в свої лави одіозних, дискредитованих осіб. Тому і пишу цей блог, щоб засвідчити, що Давиденко з таких – одіозних», – зазначила Чорновол.
«Україні вкрай потрібен прецедент покарання за підкуп виборців, при чому покарання переможця «гречкосія», з наступним оголошенням перевиборів. Щоб вся країна знала,і обговорювала цей факт: що виявляється після такої перемоги можна опинитися не в сесійній залі Верховної Ради, а у камері на Лук'янівці», – підсумувала вона.
Єгор Соболєв дещо «заплутався у показах» про стосунки зі своїм однопартійцем з «Волі» Юрієм Дерев’янком. Нагадаємо, після обрання Соболєва депутатом за списком «Самопомочі» та перемоги Деревянка (який висувався від «Волі») на одномандатному окрузі на Івано-Франківщині, виник скандал, після того як останній провів з’їзд «Волі», який співпрацію партії з «Самопоміччю» визнав незадовільною. Соболєв звинуватив Дерев'янка у використанні партії у власних цілях. Також він повідомив про корупційний бек-ґраунд Дерев’янка.
Зокрема, 3 листопада у телеефірі Соболєв заявив: «Зараз коли ми почали розуміти, що з нами ведеться нечесна гра і почали збирати інформацію з’ясувалося, що ця людина була засновником однієї з компаній, яка створила консорціум ЄДАПС і схему викачування грошей через паспорти…»
Між тим, 4 листопада Соболєв зробив допис на сторінці у Facebook, з якого зрозуміло, що про історію з ЄДАПС стало відомо раніше.
«Хочу закрити цю тему «якмоглизв'язатися». Зараз мій нечесний однопартієць став об'єктом уваги журналістів. І я дізнаюся про те, що МАВ ДІЗНАТИСЯ ДО творення Волі. Я запитую у своїх журналістських джерел: «А що ви раніше мовчали?!». А вони мені відповідають: «А ми думали, ти все знаєш, ще й дивувалися твоєму рішенню». Юрія до нас привела Ольга Галабала. Сказала, що він багато допомагав Громадському сектору Євромайдану, став партнером в парламенті Реанімаційного пакету реформ. Про ЄДАПС ми звісно запитали. Юрій сказав тоді: «Мене підставили. Ось виписки про те, що я вийшов з цих компаній ще до того, як вони почали викачувати гроші платників податків». Лох я, звісно. Всіх перепрошую, особливо тих, кого переконав вступити у Волю. Буду вчитися залишатися людиною (і цілою людиною:( в цій професії вовків», – написав новообраний нардеп «Самопомочі» та колишній голова Люстраційного комітету.
2 листопада свої «вибори» відбулися у терористичних «ЛНР» і «ДНР», що також стало темою для дописів у блогосфері.
Зокрема, український письменник Андрій Курков на сторінці у Facebook висловив подив з непослідовності Кремля у визнанні «республік» Донбасу.
«Якщо Кремль визнав вибори в «ДНР» і «ЛНР», то де урочиста зустріч Захарченка та Плотницького з ВВ Путіним в резиденції «Барвиха» або в Кремлі? Де обмін дипломатичними місіями? Де урядові телеграми від колеги двох «обраних» Путіна з поздоровленнями, з перемогою і з побажаннями процвітання дружнім «російським народам»? Або телеграми тільки для службового користування і передаються по радіозв'язку у вигляді шифровок?!», – запитав письменник.
Іншу тему, також пов’язану з терористичними «виборами», підняла соціолог Ірина Бекешкіна, яка спробувала визначити, хто саме «голосував» на Донбасі.
«У нашому останньому опитуванні, куди потрапляли території, зайняті сепаратистами, на питання про майбутнє близько 30% респондентів відповідали, що хочуть федеративного устрою і своєрідного відділення від України. Тому цілком імовірно, що 2 листопада багато голосували за сепаратистів. Інше питання: скільки таких людей було насправді.Я не вірю у цифри, озвучені сепаратистами. Цілком ймовірно, що на вибори прийшли близько 30-40% місцевих жителів. А черги і наплив виборців, які видно на фото, пояснюються невеликою кількістю ділянок. В чотири рази менше, ніж зазвичай. Очевидно, що була й інша категорія людей, які прийшли голосувати. Ті, кому вже все одно, хто просто зголоднів. Ті, хто сидить без пенсій і не має можливості виїхати з зайнятих сепаратистами територій, щоб ці пенсії отримати. Адже, навіть якщо вдасться виїхати, доведеться вистояти чергу в відділеннях або до банкоматів. І якщо на виборах з'явилася можливість купити продукти задешево, то людям у такій ситуації все одно, хто цю картоплю роздає. Вони просто хочуть фізично вижити», – пише соціолог.
Однак точно визначити, скільки на Донбасі людей доведених до відчаю, а скільки ідеологічних сепаратистів, на думку Бекешкіної, вкрай важко.
«Тому Донбас зараз ділиться на дві категорії – тих, у кого підтримка терористів – свідома позиція, і тих, хто вже ступив за грань відчаю. В яких саме пропорціях вони присутні в регіоні, сказати складно», – наголосила вона.