Остаточне рішення про ціну та умови поставок російського газу ухвалить Стокгольмський арбітражний суд, тому угода з РФ діятиме тимчасовою – лише півроку. Про це 30 жовтня під час засідання Кабміну заявив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
За його словами, підписання протоколу можливе лише на тристоронньому рівні – ЄС-Україна-РФ.
«Що стосується вже поставленого газу і оплати газу, що знаходиться в сховищах і був частково використаний: він буде оплачуватися за ціною 268 доларів за тисячу кубометрів», – заявив Яценюк.
« $1,45 млрд буде сплачений у найкоротші терміни, одразу після підписання протоколу, залишок $1,65 млрд буде сплачено до кінця поточного року», – додав прем’єр.
«Якщо Росія порушить порядок ціноутворення і знову спробує виставити ціну у 500 доларів, як пропонувала раніше, то ми з Єврокомісією досягли згоди, що ЄК виступатиме гарантом виконання зобов’язань Росії по справедливій ціні, у тому числі через компенсацію ціни, якщо вона не відповідатиме трьохсторонньому протоколу», – наголосив Яценюк
Прем’єр наполягає, що ціна на російський газ має бути на рівні $325 за тисячу кубометрів влітку та $385 взимку. За останній квартал цього року Україна планує платити по $378, а за перший квартал наступного року – по $365.
При цьому він додав, що Україна не збирається відкликати з Стокгольмського арбітражу свій позов до Газпрому на $6 млрд.
За словами Яценюка, за умовами нового протоколу, «подальше постачання газу здійснюється РФ за передоплатою в обсягах, які визначає Україна».
«Тому мене дивують питання щодо фінансових гарантій від України, яких очікує РФ. Україна зробить передоплату – газ мають поставити», – зазначив Яценюк.
Він додав, що наразі в українських газових сховищах є 17 млрд кубометрів газу. Для проходження опалювального сезону, за його словами, треба ще п’ять мільярдів.
У даний момент, за його словами, Україна «виживає і опалюється» виключно за рахунок реверсу газу з ЄС, зокрема – зі Словаччини. Яценюк уточнив, що 60% російського газу наразі замінили європейським.
За словами Яценюка, протягом останнього місяця Росія «активно шантажує Європу» шляхом зменшення поставок газу і створенням штучного дефіциту з надією зірвати реверс газу в Україну, однак їй це не вдалося.
Нагадаємо, раніше делегація Газпрому залишила тристоронні газові переговори, що почалися напередодні в Брюсселі, і повернулася до Москви. Представники російського газового монополіста чекають на врегулювання фінансових питань між Україною та Єврокомісією.
Попередньо планувалося, що переговори мали завершитися 29 жовтня о 19:00 за київським часом. Згодом стало відомо, що перемовини тривали до ранку.