Більшість розбіжностей між результатами останніх передвиборчих опитувань та результатами екзит-полів можна було спрогнозувати, але результат «Народного фронту» став дійсно несподіваним. Таку думку у коментарі Тиждень.ua висловила голова правління Фонду «Демократичні ініціативи» та керівник проекту «Національний екзит-пол-2014» Ірина Бекешкіна.
«Самопоміч» я прогнозувала, що набере більше, ніж в опитуванні, за них багато хто хотів голосувати, але відмовлявся, коли бачив, що партія не прохідна. А коли побачили, по опитуваннях, що партія долає 5%, то одразу стрибнув рейтинг удвічі», – зазначила Бекешкіна.
«Опозиційний блок», на думку соціолога, мав шанси набрати і більше голосів.
«Що стосується «Опозиційного блоку», теж усе було передбачувано, вони росли. Я дивуюся, насправді, адже вони могли набрати й більше, бо там багато «нічийного» електорату, який залишився після Партії регіонів. Ми так само прогнозували, що з «Сильної України» та «Опозиційного блоку» пройде, скоріш за все, тільки останній. А от абсолютно непрогнозовано стався стрибок «Народного фронту». Це правда», – додала вона.
У свою чергу соціолог Євген Головаха також виділяє серед інших результат «Народного фронту».
«Найбільш гучними є результати «Народного фронту» і «Блоку Петра Порошенка» (БПП). У попередніх опитуваннях розподіл був зовсім іншим. Однак, такі результати давали найбільш професійні центри, тому я тут не вбачаю принципової помилки соціологів, яка пов’язана з якимись порушеннями правил опитування. Я думаю тут є два чинники. По-перше, якщо подивитися на розподіл за регіонами, то «Народний фронт» мав суттєву підтримку на заході, а БПП, окрім заходу і центру, мав велику підтримку на півдні та сході. Однак, ми бачимо, що там, де підтримували «Народний фронт» люди пішли на вибори, а у південних та східних регіонах проголосувало 30-40%. Тобто потенційні виборці БПП були не надто впевнені у виборі і багато з них не пішли голосувати», – зазначив соціолог.
На думку Головахи, люди хотіли створити баланс між БПП та «Народним фронтом»у новій Верховній Раді.
«По-друге, як на мене, в останній тиждень багато виборців вирішили все ж таки поділити голоси між двома політсилами, які принципово не відрізняються та мають сформувати коаліцію. Все ж таки з точки зору багатьох виборців, які орієнтувалися на БПП, виявилося раціональніше, коли буде альянс, а не якась одна партія. І президент, і ВР, які представляють одну політсилу – це трохи бентежило людей, адже могло вийти щось на кшталт домінування, яке не завжди співіснує з демократією. Навіть при найкращих намірах може так вийти. Тому я думаю дехто змінив точку зору. Не принципово, бо ці сили виглядають природніми союзниками, а щоб установити баланс».
Нагадаємо, 26 жовтня в Україні пройшли дострокові вибори до ВР. За результатами підрахунку 50% голосів БПП та «Народний фронт» є лідерами перегонів