Держдума РФ підтримала поправку, яка надає російському монополісту Газпрому можливість оплачувати транзит газу Україною за рахунок боргу Нафтогазу. Про це повідомили російські ЗМІ.
Відповідні норми вносяться в закон "Про валютне регулювання та валютний контроль". Спочатку з такою ініціативою виступав Газпром.
Згідно з повідомленнями, поправка допускає проведення заліку зустрічних вимог за зобов'язаннями, що випливають із укладених між резидентами-експортерами газу природного в газоподібному стані і нерезидентами договорів, які передбачають купівлю-продаж газу, та договорів про надання нерезидентами послуг з його транзиту через території іноземних держав.
При цьому резиденти матимуть право не зараховувати на свої банківські рахунки в уповноважених банках іноземну валюту або валюту РФ при проведенні такого заліку.
У Росії заявляють, що поправка особливо актуальна у зв'язку з проблемами, що виникли при оплаті російського газу, поставленого в Україну. Вона дозволяє оплачувати транзит російського газу через Україну за рахунок боргу Нафтогазу за поставлений газ, причому без обов'язкового зарахування виручки від продажу газу Україні на рахунок Газпрому в уповноваженому банку.
Це, в свою чергу, дозволяє Газпрому уникнути можливих санкцій за невиконання вимог законодавства про обов'язкове перерахування виручки за проданий газ на його рахунок у банку в разі, коли газ поставлений, але не оплачений.
Як відомо, наразі при здійсненні зовнішньоторговельної діяльності резиденти зобов'язані, за винятком окремих випадків, забезпечити отримання від нерезидентів на свої банківські рахунки в уповноважених банках іноземної валюти або валюти РФ, належної відповідно до умов укладених договорів.
За невиконання у встановлений термін цього обов'язку передбачена адміністративна відповідальність.