Порошенко тягне з підписанням закону про люстрацію, адже це для нього єдина можливість уникнути суспільного незадоволення найближчим часом. Таку думку в коментарі Тиждень.ua висловив керівник соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко.
"На Заході прийнято, що ухвалення будь-якого закону супроводжують технологія його застосування та вирахування адміністративних витрат на це. Це все приймає законодавчий орган. Тому без цих документів у Порошенка нічого не вийде і, природно, не може вийти", – сказав Небоженко.
"Йому варто було починати з механізмів застосування нових законів після Майдану, а не зі "Стратегії-2020". Адже зрозуміло, що судді, які самі потрапляють під люстрацію, не можуть судити інших. Потрібні спеціальні органи. Такого нічого немає, і мені здається, що він тягне час, оскільки якщо цей закон не вступить у силу, то це викличе незадоволення громадськості, яка довго чекала якогось очищення, а якщо він уступить у силу непідготовленим, тобто без спеціальних структур (зверніть увагу, в АП немає навіть спеціальної посади або відділу, який би займався люстрацією) не діятиме, що позначиться на рейтингах", – додав Небоженко.
Водночас, на думку екс-нардепа Тараса Чорновола, президент усе ж підпише закон, який має суттєві недоліки, перед парламентськими виборами.
"З законом про люстрацію ситуація двояка: з одного боку є колосальний запит на цей закон, є очікування дуже серйозне на нього, з іншого боку, приймався він з точки зору чистого законодавства у, м’яко кажучи, неприродній спосіб. Тягнули до останку, але в певний момент почався фактично вибух у суспільстві. Тиск вулиці став критичним, у цей момент хоч щось зробити треба було, тому ухвалили цей закон", – переконаний Чорновіл.
"У президента є дилема. З одного боку, від нього вимагають підписати, з іншого, закон не буде діяти через внутрішні протиріччя, через реальні речі, які на мій погляд не зовсім відповідають Конституції. Обійти його буде дуже просто: через судову систему. Ми розуміємо, що, по-перше, судова система дуже корумпована, а по-друге, маючи цей текст закону про люстрацію будь-який корумпований і відсторонений у минулому чиновник може спокійно через суд поновитися на посаді та ще й компенсацію від держави отримати, при чому невідомо, якщо він кудись до Страсбурзького суду звернеться, чи там ще й присудять, що держава має йому матеріальну компенсацію видавати", – сказав колишній депутат.
На думку Чорновола, президент усе ж підпише закон перед виборами.
"Тому у президента є три варіанти: не підписувати його в такому вигляді як він є і викликати збурення серед людей та море критики, а цього він не хоче. Є варіант повернути до ВР з пропозицією внести зміни. Однак знову ж, пояснити комусь, що це не вето, а відтермінування – неможливо. Є третій варіант, у мене враження, що на ньому й зупиняться. Я думаю він підпише закон, і той почне імплементуватися. Відразу, з першого дня імплементації ми всі побачимо недолугість деяких його положень, перше з яких у тому, як має "святим духом" люструватися Мін'юст, який не став чистішим, ніж за часів Януковича. Я думаю, що президент розраховує, що у перші місяці роботи цього закону всі відчують його промахи і з’явиться саме суспільний, а не від президента, запит, щоб ВР внесла зміни до закону. А підпис під цим законом з’явиться", – завершив Чорновіл.