«Поки що особливих очікувань (на стабілізацію гривні – Ред.) не варто покладати та сподіватися. Справа в тому, що головною проблемою (дефіциту валюти – Ред.) є повернення експортної виручки, а від Нацбанку та уряду йшли негативні сигнали, зокрема обмеження з конвертації, зняття з рахунків тощо. Всі ці сигнали означали для експортерів одне: треба перечекати цей період, не варто повертати валюту в країну навіть, якщо за це треба сплатити штраф», – вважає Лановий.
На думку економіста, останні нововведення регулятора не зможуть вирішити проблеми.
«З цієї ситуації виходу практично немає. Якісь обмеження, купівля $200 в одні руки чи створення мережі довірених банків не змінять ситуації. Такі механізми дійсно є в Європі, зокрема в Англії, але ситуацію кризової нестачі неможливо перекрити покращеннями високого рівня. Вдосконалення управління на вирішує глибинних проблем, глибинної нестачі ресурсу», – зазначив він.
Окрім того, Лановий впевнений, що Нацбанк припустився помилки під час запуску механізму девальвації гривні у березні.
«Є об’єктивні фактори економічного спаду, зменшення доходів, у тому числі й валютних звісно, а є і недоліки центрального банку. Особливо у березні, коли запустили механізм девальвації. Тепер банки втратили кредитоспроможність, оскільки валюта перестала повертатися до банків і цей «маховик» почав сам по собі все гірше й гірше працювати», – наголосив економіст.
Як відомо, 19 вересня на закритті Міжбанку гривня обвалилася до 14,90 за долар.