«Якщо взяти статистику останніх двох тижнів торгів на міжбанку, то гривня постійно укріплювалась. Швидше за все, цей процес триватиме надалі. Відповідно, будуть укріплення і на готівковому ринку. Якщо ми кажемо про тривалий період – наприклад, до кінця року, то прогноз нашого центру по обмінному курсу на кінець року – це 12,50», – стверджує аналітик Міжнародного Центру Перспективних Досліджень Олександр Жолудь.
«На сьогодні основні чинники, які впливають на курс є не економічними, а політичними. Якщо будемо мати російські танки під Києвом, то прогноз буде іншим. Якщо ж не буде значного погіршення на Сході і більш активного втручання Росії, то навряд чи варто чекати на суттєві коливання», – переконаний експерт.
Схожу точку зору висловив президент Центру ринкових реформ, екс-міністр економіки України Володимир Лановий.
«Поки що є надія, що курс триматиметься на нинішньому рівні, оскільки надходять додаткові ресурси від МВФ. Проте незрозуміло, якою буде система оплати газу, який ми закуповуємо в Європі та за рахунок яких саме валютних засобів ця оплата здійснюватиметься», – зазначив фахівець.
«Якщо це будуть боргові поставки з оформленням державного боргу на пізніші періоди, то стабільність буде збережена. Про це нібито є домовленості, тож на це можна сподіватись. Якщо ж будуть вимагати прямих безпосередніх оплат, то знову матимемо труднощі з валютним курсом та утриманням його на цьому рівні», – додав Лановий.
«Крім того, суттєвий вплив мають події на Сході: якщо Росія і надалі наступатиме, чинитиме тиск, а наші війська відступатимуть, то, звичайно, ситуація погіршиться. Якщо ж ми будемо тримати стабільним кордон, то й курс буде відносно стабільним», – стверджує економіст, наголосивши, що на коливання на валютному ринку впливають й інші фактори.
«Багато залежить від довіри Нацбанку до політики уряду. Крім того, коливання часто спричиняє паніка, настрої людей щодо утримання своїх статків. Сюди ж входить термінова закупівля побутових речей, продуктів харчування тощо – все це впливає на ситуацію», – зазначає експерт.
Разом з тим Лановий не схильний довіряти нещодавнім заявам НБУ щодо стабілізації курсу гривні на рівні 12,50 за долар.
«Багато разів в нас слова розходилось з ділом. Місяці три-чотири тому міністр фінансів заявляв, що в нас буде курс 10,50. Тож тепер важко бути впевненим в словах», – резюмував експерт.