“Щомісяця НАК “Нафтогаз” виплачує “Газпрому” 1 млрд доларів і вже 2 місяці поспіль за кредити в основному російських банків. Таким чином НАК “Нафтогаз” скочується в боргову яму, а всі борги триматимуть у руках російські банки. Тобто можна стверджувати, що “Нафтогаз” штучно доводять до банкрутства, і тими рятівниками, які викуплять залишки “Нафтогазу”, будуть російські банки”, – вважає Гудима.
Депутат розкритикував проведену Кабінетом Міністрів енергетичну політику, зокрема його заклики до місцевої влади брати кредити в місцевих банках для оплати боргів перед “Нафтогазом”.
“Звичайно, узимку всі позичатимуть гроші… І всі матимуть стільки боргів, що настане така хвиля – я думаю, не за місяць, а навесні, у лютому, – що почнеться фінансовий колапс у тепловій енергетиці. Будуть нездатні заплатити за російський газ, починаючи з лютого місяця”, – додав він.
На думку Гудими, виходом із ситуації, що склалася, має стати максимальне скорочення споживання російського газу Україною.
Він вважає, що це дасть можливість зменшити не тільки енергетичну, але й політичну залежність країни від Росії.
Нагадаємо, у вересні “Нафтогаз” домовився з російським банком “ВТБ капітал ПЛС” про кредит у розмірі $400 млн. “Нафтогаз” бере кредит без відкритих торгів за процедурою “закупівля у одного учасника” на період 2010-2013 років.
Вартість обслуговування кредиту складе 1,055 млрд грн. З них 112,2 млн грн. українська компанія заплатить російському банку в 2010 році.
Раніше Мінекономіки дозволило “Нафтогазу” взяти кредити за процедурою закупівлі в одного учасника в банків “ВТБ капітал ПЛС” і Промінвестбанк (обидва належать російським власникам), а також в “Діамантбанку” (пов’язаний з Давидом Жванієй). Тоді розмір вартості обслуговування кредитів називався у розмірі 112,2 млн. грн., 18,85 млн. грн. і 5,233 млн. грн. відповідно.
Нагадаємо також, що Росія запропонувала Україні створити на паритетних засадах спільне підприємство, яке займатиметься видобутком газу на території Росії й транзитом російського газу в країни Європи через територію України.