Економіст: на коливання курсу можуть впливати російські банки, які виводять капітал

14 Серпня 2014, 13:55

«Тут немає об’єктивних тенденцій суто економічного змісту, якби це були тенденції економіки, ринку, експорту, інвестицій і т.д., можна було б говорити про якусь закономірність, динаміку, тренд та очікування. Наразі у нас діють обставини не економічного характеру. Виходячи зі слів керівника НБУ, поки йде війна, то курс не зупиниться», – вважає Лановий.

«Курс і так був провалений глибше за об’єктивні тенденції попиту-пропозиції на ринку і чотири місяці люди не купували долари, адже курс вийшов за межі зрозумілих для них величин. Він був уже занижений. Інші чинники – це дії НБУ», – додав економіст.

Також Лановий пропонує не забувати про дефіцит коштів для державного бюджету.

«Зовнішні та неприродні для економіки обставини – це бойові дії та стан бюджету. Оскільки бюджет за півроку – невиконаний, зріс дефіцит, потрібні гроші для соцпотреб та армії, яких не вистачає, то очевидно тут працюють такого типу механізми, які допомагають фінансувати бюджет», – наголосив він.

"Вочевидь, треба розслідувати і питання цілеспрямованого впливу на формування курсу. Звісно, доповідь голови Нацбанку в цьому аспекті – незадовільна. Є різні банки та різні гравці на валютному ринку. Можливо російські банки, виходячи з санкцій та можливих втрат активів, вони зараз виводять свої кошти, а виводити їм треба в рублях, доларах або євро, а не гривнях, тому можливо вони «скидають» гривню та закуповують долари, а це штучно підвищує тимчасовий попит на долар. Є інший можливий тимчасовий фактор – люди збираються у відпустки та скуповують долар. Можливо є й інші такі точкові фактори", – зазначив експерт.

Водночас, економіст Олександр Жолудь вважає, що зацікавлені сторони наразі не мають значного впливу на формування курсу нацвалюти.

«Можуть бути зацікавлені сторони. Якщо у когось є депозит у іноземній валюті, то це зацікавлена сторона в тому, щоб долар зростав у ціні. Будь-яка сторона, яка має доходи в іноземній валюті, а видатки у гривні. Чи впливають ці сторони на формування курсу? Я не думаю, що вони мають значний уплив», – зазначив він.

Також економіст вважає, що останні рішення парламенту також могли стимулювали падіння курсу гривні.

«Щодо тих коливань, які ми маємо останнім часом, то на мою думку першим кроком було неухвалення парламентом змін до бюджету, які ставлять під загрозу співпрацю з МВФ і відповідно кошти, які б ми отримали від МВФ. Потім, минулого тижня, зміни ухвалили, але вже «випустили джина з пляшки» та почалися нервові купівлі, плюс на цьому фоні вийшла низка різноманітних статей у медіа про збільшення ймовірності прямого військового вторгнення РФ до України, а це також негативно вплинуло на курс. Тобто, у першу чергу, це політичні фактори», – зазначив Жолудь.

Окрім того, експерт наголосив, що українцям варто звикати до постійних змін курсу валюти.

«Коливання курсу будуть доти, доки у нас вільне курсоутворення, тобто це нормальна, а не надзвичайна ситуація, яка буде виникати. Курс буде коливатися», – сказав він.

Як відомо, гривня на міжбанківському валютному ринку постійно дешевшає, починаючи з кінця липня.