"Рішення РНБО – це достатньо серйозно. Але я б хотіла, щоб були внесені зміни до законопроекту, аби ці положення (щодо санкцій проти ЗМІ – ред.) діяли лише на момент АТО. Адже норма про закриття ЗМІ абсолютно недемократична і вона складає проблему для медіа. І виправдовувати її складно. Так, ЗМІ нині часто розпалюють конфлікт. У разі ж його припинення залишати такі можливості за політиками (впливу на медіа – ред.) – це достатньо проблемно", – заявила Сюмар.
На думку медіаексперта, внесення положень щодо запровадження санкцій проти ЗМІ – спроба легалізувати інструменти, які працюють за умов воєнного стану, зокрема – цензури.
"Ця норма (щодо санкцій проти ЗМІ – ред.), я так розумію, потрібна для врівноваження ситуації за відсутності легальних інструментів у стані де-факто війни, коли юридично воєнний стан не введений у силу різних причин. Адже, як відомо, під час воєнного стану може діяти цензура. Оскільки наразі у нас такого інструменту немає, то вирішили вписати її у цей закон. Але хотілося б, щоб після закінчення АТО ця норма була знята", – зазначила вона.
Водночас, виконавчий директор Інститут масової інформації Оксана Романюк переконана, що наразі в країні немає потреби у прийнятті такого законопроекту.
"Ці пункти (щодо ЗМІ – ред.) мають бути вилучені, в них немає потреби, в законодавстві достатньо положень, які регулюють ситуацію із загрозою нацбезпеці, або із закликами до агресії, або із закликами до повалення конституційного ладу. Ці положення прописані, зокрема в Конституції і застосовуються на практиці", – зазначила вона.
"Є певна процедура, яка схвалюється міжнародними організаціями. Скажімо, порушується кримінальна справа і рішення приймає суд. Якщо рішення приймає бюрократична установа – президент, РНБО – це недемократично. Не можна це виправдовувати патріотизмом або чимось іще. У нас дійсно багато загроз і викликів, але російські медіа можна здолати чинними процедурами", – зазначила Романюк.
"Наразі я бачу нерозуміння ролі журналістики і журналістів у військовий час. І поки не видно спроб побудувати діалог із медіаспільнотою. У військовий час журналістика – потужний засіб підтримання країни. А тут в законодавстві встановлюють рамки для роботи ЗМІ, які не можна виправдати", – переконана Романюк.
Як відомо, у вівторок, 12 серпня, Рада прийняла у першому читанні урядовий законопроект про санкції, який, з-поміж іншого, допускає припинення роботи пошти, відключення телеканалів та радіостанцій, закриття всіх видів ЗМІ, у тому числі і в інтернеті, заборона виробництва і розповсюдження друкованої продукції, припинення телекомунікаційного зв’язку, заборона користування радіочастотами. Якщо закон буде прийнято, приймати такі рішення зможе РНБО з наступним підписом президента.