«Росія, починаючи з 98-99 року, поступово відмовлялася від українських товарів у сфері ВПК. Існувало розпорядження тодішнього президента Боріса Єльцина, де ставили завдання повністю позбутися залежності, зокрема від України. Йшлося про забезпечення потреб стратегічних та найбільш важливих елементів озброєнь власними силами для постачання Збройним силам РФ», – зазначив Бадрак.
За словами експерта, українські підприємства майже перестали брати участь у російському виробництві бойових літаків.
«Наприкінці 90-х років у виробництві бойових літаків Росії, брало участь 44 підприємства з України, а вже на початку 2000-х кількість зменшилася до двох. У створенні літака 5-го покоління також брали участь лише два українських підприємства, технології яких Росі вигідніше використовувати, ніж створювати свої. Якщо тепер повернутися до нинішньої ситуації, то Росія дійсно зацікавлена здійснити імпортозаміщення, як вони це трактують, але з іншого боку зробити одразу все вона не здатна», – наголосив Бадрак.
Крім того, на думку Бадрака, процес створення нових підприємств у Росії триватиме достатньо довго.
«Ще з 2003 року Росія дуже активно намагається побудувати в себе дублюючі заводи у двигунобудуванні та у виробництві газових турбін для військових кораблів, які виробляє українське підприємство «Зорямашпроект» у Миколаєві. Однак, досі існують і технологічні проблеми, і проблеми щодо кількості випуску. Зокрема, потреби Росії у авіадвигунах – близько 300 щорічно, а російські підприємства можуть виробляти не більш, ніж 50», – зазначив Бадрак.
Водночас, за словами експерта, Росія намагається перекупити українських фахівців у сфері ВПК.
"Звісно, російська сторона вдається до певних кроків, наприклад, намагається перекупити спеціалістів запорізького «Мотор-Січ» і київського КБ «Антонов» та пропонує їм працювати на російських підприємствах. Якщо в України буде державницька позиція, якщо буде політична воля, а державне оборонзамовлення якоюсь мірою компенсує наявну ситуацію, то Україні краще і перспективніше працювати з західними оборонними компаніями, отримувати новітні технології та створювати нові системи озброєнь", – додав Бадрак.
Крім того, Бадрак переконаний, що Україні варто грати на випередження у стосунках з Росією в сфері озброєнь.
«Звісно Росія нарощуватиме виробництво, а також задекларувала відмову від продукції українських підприємств у 2016 році за будь-яких умов. Якщо так ставиться питання у РФ, то навіщо чекати 2016 року, якщо вже сьогодні можна диверсифікувати роботу оборонних підприємств, шукати можливості співпраці з західними оборонними компаніями та створювати новітні системи озброєнь? Окрім того, ми будемо на ідеологічно вірному шляху та не будемо розбудовувати російську армію на тлі сьогоднішньої війни», – резюмував Бадрак.
Нагадаємо, що у Росії заявили про повне заміщення продукції української "оборонки" до 2016, на що витратять 50 млрд руб.