Закупівельник-хабарник
Ще 15 травня СБУ взяло генерала Держприкордонслужби при отриманні ним 350 тис. гривень хабара. Генералом виявився Олег Лантвойт, головний закупівельник прикордонників, директор Департаменту забезпечення прикордонної служби з 2011 року.
За інформацією джерел Наших грошей, Олега Борисовича брали нібито на хабарі від відомої приватної фірми. Нібито за преференції у виборі постачальника бронежилетів. Але після затримання Лантвойта було терміново звільнено. І згодом не було жодних даних про його взяття під варту.
Різні ціни на той же товар
Традиційним партнером Міноборони щодо продажу засобів захисту є підприємство "Темп-3000".
Так Міністерство оборони наприкінці травня уклало угоди з цим же "Темп-3000" на закупівлю бронежилетів"Корсар-4".
Закупівельна ціна для Міноборони склала 4 140 грн/шт. А вже у липні військова частина 1498 Держприкордонної служби уклала угоду з "Темп-3000" на закупівлю бронежилетів "Корсар" на загальну суму 11,17 мільйона гривень. Їх закупили по 2 494,8 гривень за штуку.
Скандал із бронежилетами стався у червні. Так Міноборони, демонструючи прозорість і некорупційність своїх закупівель для сил АТО, офіційно повідомило, що отримало "виділений додатковий фінансовий ресурс по резервному фонду на суму 4 млрд 657 млн 200 тис. грн".
Раніше, за даними групи "Інформаціний опір", Міноборони також оголошувало тендер на закупівлю бронежилетів (загальна сума тендеру – 60 млн грн), вартістю одного в 5127 грн. Тоді цей тендер було раптово скасовано, бо сума, дійсно, була трохи завищена.
Як виявилося, у прайсі вказано, що ціна бронежилета "Корсар М3" (ці бронежилети традиційно закуповуються для армії, клас захисту 1-2, з можливістю установки бронепластин від 2 до 6 класу захисту – ред.) становить від 2350 до 5050 грн. Тим часом 118,0 млн грн пішли на придбання бронежилетів (28,3 тис. штук). Тобто закупівля одного бронежилета обійшлася в 4 тис. 169 грн 60 коп.
Найбільший підйом у «Темп-3000» вийшов на бронежилетах, акцептованих Нацгвардією по 5800 гривень за штуку.
Ці підрахунки можуть виявитись некоректними за єдиної умови – якщо Нацгвардія насправді купує не четвертий, а п’ятий клас захисту, не повідомляючи про це у конкурсній документації. Тоді це можна буде розглядати як «благодійність». Бо такі бронежилети «Темп-3000» 16 липня пропонував по 8000 гривень за штуку.
Різняться у цінах і бронежилети для прикордонників. Якщо у травні у прикордонній службі закупили 4,5 тисячі бронежилетів «Корсар 4п» по 2495 гривень за штуку, то уже в липні – по 4500 гривень за штуку.
Тим часом у липні МВС купило у Коломойського (ТОВ "ВКФ "Авіас") бронежилетів і касок на 55 мільйонів.
Як зазначається, замовляють 2 000 бронежилетів 5 класу захисту. Загалом партія обійшлася в 36,77 млн гривень, акцептована ціна одного жилету склала 18 387 гривень.
Згодом представники «Авіасу» звернули на це увагу після опублікування інформації про акцепт їх пропозиції і пообіцяли, що насправді бронежилети й шоломи обійдуться дешевше на 20 відсотків.
«Та сума, яка опублікована у Віснику, зазначена з урахуванням ПДВ, а ми ПДВ не платили. Ми попали під закон про зняття мит на ввезення такої продукції. Тобто ми не розмитнили продукцію до тих пір, поки президент не підписав закон про звільнення від ПДВ. Тому там опублікована некоректна ціна, вона насправді нижча на 20% ПДВ», – повідомили у “Авіасі”.
Також за інформацією представника «Авіаса», відповідальний за закупівлю від МВС Сергій Чеботар зв’язувався з компанією «із проханням перепідписати документи з більш низькою ціною за мінусом ПДВ».
Однак зрештою ціна так і не була зменшена.
Зволікання ціною смерті
Ще в червні Генеральна прокуратура України відкрила кримінальне провадження за незаконне зупинення закупівлі бронежилетів Антимонопольним комітетом України.
5 серпня у Генпрокуратурі повідомили, що виявили затягування у закупівлі шоломів і бронежилетів.
„В результаті таких дій за два з половиною місяці зволікання майже 200 військовослужбовців Збройних Сил України, не маючи індивідуальних засобів захисту у вигляді шоломів, отримали поранення голови”, – йдеться у повідомленні.
Генеральною прокуратурою України до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 2 ст. 367 (службова недбалість) та ч. 2 ст. 425 (недбале ставлення до військової служби) Кримінального кодексу України за фактом зволікання службовими особами Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України під час закупівлі засобів індивідуального захисту для військовослужбовців.
44 мільйони на непридатність
Нещодавно Міністерство оборони України витратило 44 мільйони на бронежилети, які Генпрокуратура визнала непридатними для застосування в зоні АТО.
Крім того, на початку липня Генпрокуратура з’ясувала, що бронежилети, закуплені у «Темп-3000», не відповідають тактико-технічним вимогам і всі зразки «Корсарів» пробиваються наскрізь при використанні засобів ураження, які має тримати бронежилет 4-го вітчизняного класу захисту.
Однак дані перевірки, влаштованої Генпрокуратурою за дорученням Адміністрації президента, оприлюднили лише 8 серпня – через місяць після самої перевірки та через чотири дні після укладання останньої угоди між Міноборони та «Темп-3000».
4 серпня Міноборони уклало угоду з ТОВ НВП «Темп-3000» на постачання 9 083 бронежилетів «Корсар М3-4» на суму 43,59 млн грн. з урахуванням ПДВ.
Бронежилети, придбані по 4 800 грн, планують доставити на склади у Києві до кінця серпня.
Торги провели за переговорною процедурою закупівлі, інших учасників переговорів окрім «Темпу» не було.
Закупівля відбулася з урахуванням податку на додану вартість, хоча ще 23 липня набули чинності закони, якими бронежилети звільнили від ввізного мита, імпортного ПДВ, а також сплати ПДВ при постачанні по Україні.
Справи проти активістів
За останні місяці українців судили за незаконне перевезення військового обладнання.
Так польська прокуратура порушила справу проти 54-річного українця, жителя Нововолинська Олега Іванова, який у червні намагався перевезти з Польщі до України близько 550 касок і десяток бронежилетів для українських військових. Проте справу проти Іванова закрили.
4 серпня відбудеться суд над ще одним українським волонтером – Романом Кушніром, який намагався перевезти в Україну 42 бронежилети. Конфісковане у нього спорядження також залишається під арештом. Кушніру, згідно зі звинуваченнями польської прокуратури, загрожує до 10 років позбавлення волі.
Як відомо, президент Петро Порошенко доручив міністру оборони Валерію Гелетею звільнити двох керівників департаментів Міністерства оборони за неефективне використання бюджетних коштів. Тиждень.ua опублікував дані організацій, які збирають кошти і закуповують амуніцію, необхідну нашому війську на Сході.