Поверхнева перевірка — досить нове поняття, яке з’явилось в українському законодавстві лише у 2015 році у ЗУ «Про національну поліцію».
Поверхнева перевірка автомобіля поліцією та обшук автомобіля поліцією не є ідентичними поняттями, про це йдеться в коментарі професійних юристів, повний текст якого можна прочитати на umn.ua.
Згідно з законодавством, поліцейський може зупинити автомобіль під час дорожнього руху та провести перевірку, коли існує достатня підстава вважати, що:
- за кермом авто людина, що знаходиться у розшуку або особа, чиє життя знаходиться під загрозою;
- в автомобілі присутній заборонений предмет або те, що загрожує життю чи здоров’ю водія;
- за участю автомобіля було здійснено злочин та/або він розташований там, де може бути скоєне кримінальне правопорушення;
- інші підстави, передбачені статтею 35 вже згаданого закону.
Будьте уважні: правоохоронець зобов’язаний повідомити вам про підставу проведення перевірки та роз’яснити ваші права. Якщо законна підстава відсутня, ви маєте повне право відмовитись від перевірки.
Як здійснюється поверхнева перевірка
Під час перевірки поліцейський може лише оглянути транспортний засіб, салон та багажник. У випадку необхідності може бути застосований спеціальний прилад, наприклад, металошукач. Але правоохоронцям заборонено безпосередньо торкатись автомобіля. Вони можуть тільки вимагати відкрити багажник та двері салону. Але володар транспортного засобу повинен з власної волі показати поліцейському вміст автомобіля чи будь-яких особистих речей, які знаходяться в ньому.
Правоохоронець може потрапити до салону вашого транспортного засобу лише у таких випадках:
- за мотивованим рішенням суду;
- життя людини знаходиться під загрозою та її необхідно терміново рятувати;
- у салоні знаходиться особа, яка підозрюється в скоєнні злочину.
У всіх інших ситуаціях перебування поліцейського у салоні транспортного засобу заборонене.
Як поводитись під час огляду
Необхідно зберігати спокій та уважно спостерігати за діями правоохоронця. Якщо у вас є можливість, зробіть відеозапис. Адже відповідно до ЗУ «Про інформацію», інформація про суб’єктів владних повноважень, якими є поліцейські, вважається відкритою. Тому на місці зупинки водієві не заборонено здійснювати фото- чи відеозйомку. Навпаки, такі матеріали допоможуть вам довести свою позицію, у випадку, якщо співробітник поліції порушив закон.
Чи потрібно кликати свідків
Законом не передбачена наявність свідків при проведенні поверхневої перевірки. Але якщо разом з вами у салоні були пасажири, обов’язково беріть їх з собою на огляд автомобіля.
Що відбувається після поверхневої перевірки
Після завершення протокол проведення поверхневої перевірки не складається. Але якщо у процесі було виявлено будь-які сліди правопорушення, поліцейський забезпечує їхнє збереження та огляд відповідно до статті 237 Кримінального процесуального кодексу України.