В рамках паралельної програми виставки Музею кіно “ВУФКУ. Lost & Found” показуємо ключові фільми Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ, 1922-1930). «Земля» — найвідоміший український фільм ХХ століття, визнаний шедевр світового кіномистецтва. Він став останньою стрічкою, створеною на базі ВУФКУ найвпливовішим українським режисером радянської доби — Олександром Довженком. 8 квітня 1930 року “Земля” виходить на київські екрани, а вже за дев'ять днів, після розгромного фейлетону придворного поета Сталіна Дем’яна Бєдного, фільм знімають з показів. Стрічку було перевідкрито лише по смерті режисера, і відтоді вона зажила світової слави.
У 2017 р. Мар’яна Садовська на фестивалі "Un-Week-End-à-l'Est" в Парижі презентувала свій саундтрек до фільму «Земля», який у Києві прозвучить уперше саме у Довженко-Центрі.
Мар'яна Садовська — українська співачка, театральна актриса, фольклористка та композиторка, працює на межі етно та авангарду, створюючи унікальні інноваційні композиції у діалозі з давніми традиціями українських народних пісень. Вона активно гастролює світом, бере участь у провідних музичних фестивалях у Японії, Америці, Бразилії, Європі та Україні. Лауреатка численних міжнародних премій, авторка восьми альбомів, учасниця міжнародних проєктів Yara Arts Group та спізасновиця Borderland.
Критики називають Мар’яну Садовську «українською Бйорк» за вдале поєднання автентичного пісенного матеріалу з його театралізованою інтерпретацією, фолку з авангардом. А New York Times, вражений потужністю вокалу та голосовим діапазоном, порівняв її з легендою американської інді-сцени PJ Harvey. Живе та працює в Німеччині.
14 листопада
початок о 19:00
Сцена 6 Довженко-Центру
Вул. Васильківська, 1, м. Голосіївська
Квитки за лінком: https://bit.ly/2BU0pO2 та в касі Довженко-Центру
________________________________________________________________________________
Довідково:
ЗЕМЛЯ
УСРР, 1930, Київська кінофабрика ВУФКУ, 79 хв.
Режисер, сценарист: Олександр Довженко
Оператор: Данило Демуцький
Художник: Василь Кричевський (мол.)
У ролях: Семен Свашенко, Степан Шкурат, Юлія Солнцева, Єлєна Максімова, Владімір Міхайлов, Микола Надемський, Петро Масоха.
Поетична кінооповідь про події, пов’язані з колективізацією в Україні наприкінці 1920-х років — створення перших колгоспних комун і класову ворожнечу. Молодий комуніст Василь за допомогою місцевої парторганізації отримує трактор і переорює приватні межі «на кулацьких нивах». Цей ентузіазм йому дорого коштує. Сповнена ліричного пантеїзму й водночас утопічної екзальтації, стрічка продемонструвала всю неоднозначність українського цивілізаційного вибору 1920-х, кульмінацією якого стала драматична колективізація.
Після необхідних купюр та 32-х офіційних та приватних показів 8 квітня 1930 року “Земля” виходить на київські екрани, а вже за дев'ять днів, після розгромного фейлетону придворного поета Сталіна Дем’яна Бєдного, фільм знімають з показів через звинувачення в біологізмі й натуралізмі. Попри заборону фільму в СРСР, Довженко з дружиною Юлією Солнцевою і оператором Данилом Демуцьким чотири місяці подорожують Європою і демонструють фільм у Німеччині, Чехословаччині, Франції, Великобританії. У закордонній пресі стрічка отримує переважно схвальні відгуки.
«Землю» було перевідкрито лише по смерті режисера, і відтоді стрічка зажила світової слави. У 1958 році на міжнародному конгресі кінокритиків в Брюсселі фільм назвали у числі 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно.
Олександр Довженко — чи не найвизначніша й водночас найконтроверсійніша постать української культури радянської доби. У своїй творчості він розробив політичний і культурний проєкт України, далекий від догматичного комунізму: в цьому, умовно авангардистському, проєкті парадоксальним чином поєднувались футуризм і традиціоналізм, утопізм і консерватизм.
У 2012-му році фільм «Земля» на замовлення Довженко-Центру відреставрували, а новий музичний супровід для фільму створив знаменитий український гурт «ДахаБраха», музика якого переорієнтувала акценти «Землi» з ідеологічних на загальногуманістичні.
Прем’єра відреставрованої версії «Землі» з саундтреком гурту «ДахаБраха» відбулася на Одеському МКФ 21 липня 2012 року. Відтоді проект розпочав ходу міжнародними кінофестивалями в Україні, Німеччині, Данії, Румунії та інших країнах.
____________________________________________
Довідково:
Довженко-Центр створив Музей кіно – перший український мультимедійний музей, сфокусований на екранних мистецтвах, рухомих образах, фотографії та медіа-арті.
До 1 грудня діє прем’єрна виставка “ВУФКУ. Lost & Found”, створена за підтримки Українського культурного фонду, що присвячена історії Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ) — державної організації, яка у 1920-ті роки сформувала успішну українську кіноіндустрію. ВУФКУ об’єднало кіностудії Одеси, Ялти і Києва, розвинуло виробництво, дистрибуцію, рекламу та освіту в сфері кіно, спричинивши справжню “кіноманію”. Завдяки ВУФКУ українське кіно вийшло на міжнародний ринок — наші фільми показували в Німеччині, Франції, Нідерландах, Британії, США та Канаді. Уклавши угоди з ключовими гравцями індустрії, такими як Kodak, Pathé та Agfa, ВУФКУ стало одним із кіногігантів у тогочасній Європі та вже серед сучасників здобуло славу “українського Голлівуду”.
Мультимедійна експозиція у відновлених приміщеннях Довженко-Центру площею 1500 кв.м представила експонати з провідних українських музеїв та небачені скарби з колекції Довженко-Центру. Рідкісні кадри фільмів, кінохронік та анімації, унікальні архівні документи та фото перенесуть глядача в атмосферу буремних 1920-х.
Проєкт поєднав тогочасну та сучасну літературу, музику, дизайн та візуальні мистецтва. До створення експозиції долучилися відомі сучасні автор(к)и: Алла Загайкевич, Георгій Потопальський, Олександр Бурлака, Анатолій Бєлов та група Sensorama, Микола Рідний, Ірина Стасюк, Олексій Нікітін, Олександр Ірванець, Антон Санченко, Тетяна Малярчук, Наталка Сняданко, Ірина Цілик.
Проєкт ВУФКУ. Lost & Found — це історія про революційний вибух в українському кіно, пам’ять про який було знищено й забуто майже на століття. Виставка є результатом масштабного дослідження команди Довженко-Центру, що розпочалось 2012 року публічними показами українського німого кіно з сучасними саундтреками. Відтоді в культурний обіг повернуто десятки фільмів, віднайдених в Україні та за кордоном.
У травні цього року вийшов друком однойменний каталог виставки, який здобув спеціальну відзнаку конкурсу дизайну Книжкового Арсеналу та увійшов в колекцію найкрасивіших книг світу міжнародного фонду “Мистецтво книги”. Медіатека Довженко-Центру також презентує сайт — перший онлайн-ресурс, в якому можна знайти вичерпну інформацію про ВУФКУ – vufku.org.
Детальніше про проєкт: http://bit.ly/2Za16Ra
ГРАФІК РОБОТИ ВИСТАВКИ:
12:00 – 20:00
Вихідні дні – понеділок, вівторок.
Вхідний квиток – 80 грн., пільговий – 50 грн.
Виставковий простір доступний для людей з інвалідністю.
Пільговий квиток – школярі з 11 років, студенти та пенсіонери за наявності дійсного посвідчення.
Вхід вільний для співробітників музеїв, осіб з інвалідністю 1-2 групи, учасників бойових дій за наявності дійсного посвідчення.
_________________
Довженко-Центр – найбільший український кіноархів, що зберігає понад 5000 найменувань ігрових, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів. Є єдиним членом Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні. Здійснює реставрацію, збереження національних фільмів, особистих архівів кіномитців, музейних фондів, наукові дослідження в галузі кінематографії, дистрибуцію та промоцію українського кіно. Заснував Музей кіно та власне видавництво. На базі Центру також працює перформативна платформа "Сцена 6", музична лабораторія "Кора", хореографічний майданчик "Ruban Production ITP", книгарня "Довженко. книги.кава.кіно" та кафе "ЕТЕР".
www.facebook.com/dovzhenko.centre/