Ця теза стала головною для робочої програми 6-і Міжнародної конференціі та виставки індустрії сонячної енергетики Центральної та Східної Європи CISOLAR-2017, яка відбулась 11-12 квітня у Одесі (Maristella Residence).
Учасниками конференції головної галузевої події регіону Центральної та Східної Європи стали у перший день 11 квітня понад 300 делегатів з понад 30 країн, власники та топ-менеджери компаній. У другий день CISOLAR-2017 — 12 квітня, який був побудований у форматі B2C та складався зі спеціалізованих семінарів та експозиції, у заході прийняли участь понад 500 учасників — приватних осіб та малих підприємців.
«CISOLAR-2017 продемонстрував, що аргументи скептиків відновлювальної енергетики щодо дороговизни та недоступності сонячної енергетики є безпідставними. За останні 2 роки завдяки новим технологічним рішенням ціни на сонячні модулі знизились в 2 рази і ця ринкова тенденція має стійкий характер. Також дешевшають і інші компоненти сонячних електростанцій. Це створює потужну основу для розвитку сонячної енергетики на побутовому рівні. Масовість — це головний тренд ринку сонячної енергетики найближчого десятиліття», — зазначив голова організаційного комітету CISOLAR-2017 Віталій Давій.
На думку генерального директора компанії RECOM Гамлета Туняна, сьогодні інвестори у проекти сонячної енергетики мають чудові можливість хеджувати свої ризики фактично на кожному етапі їх реалізації і сьогодні фінансовий ринок пропонує для цього багато нових ефективних інструментів. “В комбінації з активним розвитком технологій це створює потужну основу для стрімкого розвитку галузі”, — зазанчив він.
На ринках, що розвиваються, однією з голових перешкод для реалізації проектів є низький технологічний рівень інфраструктури, яка першочергово була адаптован під традиційні джерела електроенергії.
Як підкреслив генеральний директор компанії Metropoliya Віктор Куртєв, розвиток відновлювальної енергетики сьогодні суттєво залежить від розвитку інфраструктури мереж. Тому в даному взаємозв’язку є певні ризики для сонячної енергетики, які однак поступово зменшуються.
Інвестиційна привабливість проектів сонячної енергетики зростатиме не лише завдяки зменшенню цін на обладнання, але й завдяки зростанню ефективності сонячних модулів.
Як зазначив у своєму виступі на CISOLAR-2017 технічний директор компанії Longi Solar Хонбінг Фанг,
в період з 2007 по 2010 р. частка сонячних модулів в загальній вартості сонячних електростанцій зменшилась з 42% до 14% і продовжує знижуватись далі, одночасно підвищується ефективність самих модулів, зокрема моно-кристалічних, на виробництві яких зосереджена компанія.
“В 2016 р. Компанія Jinko Solar встановила рекорди по ефективності полі-кристалічних (19%) та моно-кристалічних (21,2%) модулів”, — відмітив у виступі Андре Віаро, керівник технічного сервісу компанії Jinko Solar у Європі.
Щодо технологічної складової розвитку ринку ключові галузеві гравці одностайні у своїй думці — це новий виток еволюції.
Зокрема, директор з продажів у Центальній, Східній та Північній Європі департаменту розвитку бізнесу у напрямку інвесторів для сонячної енергетики компанії HUAWEI Сін Жу підкрелив: «Майбутнє економіки — за інтелектуальними системами. Тому наша компанія розвиває та пропонує ринку сонячної енергетики інтелектуальні рішення для перетворення та передачі електричної енергії, зокрема інвестори для різних категорій споживачів. Цей тренд стрімко зростатиме далі».
Еволюція ринку відновлювальної енергетики сьогодні відбувається також на рівні розвитку сервісних складових на кожному етапі реалізації проекту.
На думку технічного сейлз-директора компанії JA Solar Морган Флоренс, крім якості та ефективності сонячних модулів, які використовуються при будівництві станції, велике значення має технічна оцінка всіх вихідних параметрів проекту: природніх умов, рельєфу, кабелів, точки приєднання до мережі, обладнання та програмного забезпечення. “Якщо ви хочете мати ідеальний проект, то ці складові мають бути ідеально узгоджені між собою», — зазначила вона.
Україна, на думку ключових гравців ринку відновлювальної енергетики та авторитетних експертів, є сьогодні найпривабливішим для інвесторів зростаючим європейським ринком.
Як зазанчив у своєму виступі асоційований директор Європейського банку реконструкції та розвитку з енергоефективності та змінам клімату Сергій Масліченко, ЄБРР суттєво нарощує свій кредитний портфель проектів сталої енергетики. “Сьогодні частка такого роду проектів складає вже понад 30%. Зокрема за період 2006-2016 роки ЄБРР профінансував в Україні майже 20 проектів на загальну суму майже 300 млн. євро. У найближчі роки ми бачимо тенденції стрімкого розвитку сонячної енергетики”, — повідомив банкір.
На думку одного із найактивніших українських девелоперів у сфері енергетики, співзасновника компанії Eco Optima, Максима Козицького, «В Україні сьогодні є великі ризики, але і великі можливості для розвитку відновлювальної енергетики. Ми реалізували проекти як у напрямку вітроенергетики, так і сонячної енергетики і плануємо активно нарощувати потужності».
Знаковою подією цього року для українського ринку сонячної енергетики став початок практичої фази реалізації проекту Chornobyl Solar, який розвиває Держагентство України з управління зоною відчуження.
«В цьому році покладено основу розвитку сонячної енергетики в зоні відчуження ЧАЕС. Розпочалось будівництво першої станції потужністю 1 МВт. Ми впевнені, що вже в найближчі 2-3 роки зону відчуження можна перетворити в найбільший кластер сонячної енергетики як мінімум Європи», — заявив на CISOLAR-2017 голова даного відомства Віталій Петрук.
Також локальними ринками сьогодні можна вважати окремі регіони.
Як зазначила співзасновник компанії Helios Strategia Олена Скрипник, «Якщо говорити про розвиток ринку сонячної енергетики, то однозначно сьогодні як інвестори, так і контрактори мають більше можливостей для реалізації проектів ніж це було ще пару років тому. Розвиток технологій дозволяє сьогодні використовувати потенціал кожного регіону по максимуму, відповідно до наявності інфраструктури та природніх умов».
В якості проявів активного розвитку ринку сонячної енергетики головні галузеві експерти вбачають також появу нових ринкових ніш та зміни існуючих бізнес-моделей.
На думку генерального директора компанії Rentechno Євгена Ладніча, сьогодні розвиток сонячної енергетики відбувається не лише у напрямку активного нарощування потужностей інстальованих станцій, але й ринкових трансформацій — появи нових ніш, в тому числі для невеликих компаній, які надають різноманітні сервіси — від чищення поверхонь сонячних модулів та діагностика роботи станції до ремонту.
«Конкурентні переваги на ринку сонячної енергетики матимуть компанії, які можуть швидко реагувати на потреби клієнтів. Це стосується проектування, поставок та монтажу обладнання, сервісного обслуговування. Плюс у компанії мають бути вибудувані чіткі бізнес-процеси, в яких задіяні висококваліфіковані кадри. Це ми називаємо EPS на потоці», — поділився своєю думкою генеральний директор компанії Atmosfera Олексій Бадика.
Також сьогодні клієнти потребують широкої номенклатури продуктів, які пропонуються виробниками та дистрибюторами. І чим далі, тим клієнти стають більш вибагливими.
«Ми разробили цілу лінійку продуктів для різного типу електростанцій та категорій споживачів, це як статичні системи кріплення сонячних модулів, так і динамічні. Адже сьогодні ринок сонячної енергетики потребує гнучких рішень”, — поділився своєю думкою Сергій Новацький, технічний директор компанії US Solar.
Загалом за підсумками CISOLAR-2017 можна зазначити, що розвиток ринку обладнання та комплектуючих активно розпочався в якісному напрямку. Більшість компаній провели, або планують здійснити модернізацію виробничих потужностей.
«Клієнту завжди потрібно вирішити питання поставки обладнання та виконання робіт «на вчора». Конкурентну перевагу матимуть ті постачальники, які зможуть працювати в такому режимі. Тому ми постійно вдосконалюємо наше виробництво та сервіс», — підкреслив Євген Яременко, генеральний директор компанії Solar Steelconstruction,
Проте бажання здешевити проекти часто призводить до наслідків, про які нагадав у своєму виступі керівник департаменту управління прожектами компанії UNISOLAR Олександр Жуль.
«Головною помилкою більшості інвесторів проектів сонячної енергетики є економія на сервісі та компонентах. У підсумку над проектом може працювати велика кількість некомпетентних підрядників, а сам об’єкт — буде побудований на дешевих компонентах. Результат — помилки проектування, будівництва та у підсумку — втрата грошей».
Однозначно можна констатувати, що враховуючи темпи розвитку ринку сонячної енергетики та індустрії спеціалізованого обладнання, цілі щодо частки сонячної енергетики в загальному балансі будуть досягнуті значно швидше, чим це було зазначено у нещодавніх прогнозах. Це стосується як локальних ринків, так і глобального ринку.
«Що таке майбутнє енергетики? Це досягнення паритету цін на електроенергію з традиційних та відновлювальних джерел. І це спостерігається в багатьох країнах вже сьогодні. В Україні згідно з законом про «зелений тариф» до 2030 р. сонячна енергетика має коштувати на рівні традиційної. Але ми цього досягнемо вже в найближчі 5 років», — прогнозує Сергій Шакалов, генеральний директор компанії KNESS.
Також категоричний у своїх прогнозах щодо майбутнього відновлювальної енергетики і, зокрема, сонячної, Кемаль Гані Байрактар, екс-президент Ассоціаціі сонячної енергетики Туреччини (Gunder).
«Для мене питання чи реально досягнути 100% відновлювальної енергетики в загальному енергобалансі є риторичним. Це необхідність для людства. Загострення демографічної ситуації в комбінаціі зі зростаючим дефіцитом ресурсів не залишає місця для ілюзій з цього приводу», — зазначив авторитетний спеціаліст.
Організатор СISOLAR-2017 — IB Centre. Генеральный информационный партнёр — Bloomberg.
Партнерами головної галузевої події стали компанії: Гіга Ватт Спонсор — RECOM; Мега Ватт Спонсори — Rentechno, Atmosfera, Helios Strategia, KNESS, AEG 3W Power, Jinko Solar; Кіло Ватт Спонсори — Photomate, Huawei, Solar SteelConstruction, Unisolar, US Solar, LONGI Solar, Eco-Optima; Спонсор вечірніх прийомів — Metropoliya.