Закон №1187-2 підготований робочою групою під головуванням ректора Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" Михайла Згуровського.
Протягом періоду розроблення проекту закону до нього було подано понад 4 тисяч пропозицій від більш ніж 100 організацій та установ і великої кількості фахівців у галузі освіти, науки, державного управління та бізнесу.
Основними нововведеннями цього закону є ліквідація рівнів акредитації вищих навчальних закладів, запровадження академічного та першого наукового ступеня – доктор філософії.
Крім того, закон передбачає запровадження Національного агентства з якості вищої освіти та незалежних установ оцінювання та забезпечення якості вищої освіти.
Закон розширює автономію університетів та надає громадськості більше важелів для контролю за його діяльністю.
Університети впроваджуватимуть внутрішній публічний моніторинг якості, його результати будуть розміщені на сайтах вишів.
"У такий спосіб, з часом, саме якість стане основною складовою конкуренції між університетами", – пояснювала перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.
Новий закон гарантує фінансову автономію університетам – знімає деякі мита та податки, легалізує фонди сталого розвитку – такі собі гарантійні фінансові подушки, котрі є у багатьох потужних американських університетах.
"В основі проекту закону "Про вищу освіту" – ідея університетської автономії, насамперед, в академічній, організаційній та фінансовій сферах. Планується розширення повноважень вчених рад та колективів університету, зокрема, право самостійно обирати ректора, тоді як міністерство лише фіксуватиме факт вибору", – зазначає Квіт.
"Україна має зробити крок в напрямку побудови інноваційної економіки, побудованої на знаннях. Без цього неможливо реалізувати план повноцінної європейської інтеграції. А закон відкриватиме такі можливості для молоді, яка обиратиме свою освітню траєкторію", –підкреслила Голова Комітету з питань науки і освіти Лілія Гриневич у вівторок.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні почався ректоропад