Тарас Чмут директор фонду "Повернись живим" морпіх і військовий експерт

Warrior games: сила духу, яку не змогли покласти на лопатки ні ворог, ні травми

27 Липня 2021, 13:16

Учитися жити заново – ходити, тримати склянку чи ложку, сидіти за робочим столом, кидати м’яч чи говорити – це те, з чим стикаються військові, які отримали поранення чи травмування під час бойових дій. Їх не зламала війна, але вчитися банальним побутовим речам буває складно – не стільки фізично, як психологічно. Звичні дії стають перевагами та навичками, які треба заново виборювати крізь піт та біль.

Боєць 10-ї гірсько-штурмової бригади Олександр Дударєв до війни був активним спортсменом та чемпіоном області з плавання. Під час військової операції він отримав важке поранення у ліву півкулю голови, внаслідок чого отримав параліч правої ноги і руки та ураження мови. При таких пораненнях українські лікарі не рекомендують плавання взагалі, але це не зупинило Олександра. Уперше він взяв участь у змаганнях у Львові в 2019 році на відборі до Invictus game, де фонд  “Повернись живим” був співорганізаторами. Незважаючи на тяжке поранення він показав на змаганнях надзвичайну силу духу та прагнення до перемоги.

Тоді Олександру не вдалося потрапити до команди Invictus Games. Він не зміг впоратися з інтерв'юванням з психологом, яке є невід’ємною та обов’язковою частиною відбору.

Та не потрапляння до збірної не зупинило Олександра. Він зареєструвався на наступні змагання Invictus online 2.0. та виголосив промову на відборі де сказав, що спорт для нього це як ковток свіжого повітря та мотивація до відновлення.

Цьогоріч українська збірна братиме участь у престижних спортивних змаганнях для ветеранів Warrior Games у США. Олександр на відборі конкурував у трьох видах спорту і здобув шість медалей у своїх категоріях. Зараз він уже добре говорить, записав інтерв’ю з психологом, де йому вдалося повністю відповідати на всі питання у хронологічному порядку. За сукупністю медалей він потрапив у команду Warrior Games – змагань національного значення у США у яких беруть участь лише 8 країн світу і серед них уперше – Україна. Олександр змагатиметься у веслуванні та плаванні.

Читайте також: Дітте Марчер: «Коли солдат повертається, це не значить, що він уже вдома»

Це історія сили духу, який не змогли покласти на лопатки ні ворог, ні обставини, ні власний організм. За короткий період у 2 роки виступів на змаганнях  Олександр показав результати вольового росту, що перевищили його фізичний зріст.

Іншу історію взагалі інакше як чудом назвати не можна. На київський відбір до Invictus Games у 2019 році прийшов чоловік з онко-захворюванням. Він мав загострений депресивний стан але вирішив спробувати себе у метанні ядра. Його звати Родіон Сітдіков і зараз, у 2021 році він й далі бореться з хворобою але продовжує тренуватися.

Родіон продовжує активно займатися спортом, здобув медалі у своїх категоріях та готується до Warrior Games у США. Багато учасників, як і він, представлені одразу в кількох дисциплінах. Родіон займається штовханням ядра та гольфом. Оскільки це непрофесійний спорт, де треба удосконалювати одну навичку, ветерани можуть одночасно і бігати, і плавати і брати участь у командних видах. Варто розуміти, що ветеранські змагання – не про першість та спортивні результати на табличках – це передусім ефективна форма реабілітації.

Зараз Родіон за підтримки Всеукраїнської федерації гольфу опановує цей порівняно новий для України вид спорту. Окрім того, пройшовши курс спортивних амбасадорів, хоче розвивати спорт у своїй спільноті. Людині у важкому депресивному стані вдалося вийти переможцем – побачити майбутнє, розбудувати цілі та перемогти смертоносну хворобу.

У відборі учасників української збірної Warrior Games брали участь понад 300 учасників, 40 з яких увійшли до команди. Для деяких з них саме спорт став дороговказом успішної реабілітації та подальшої розбудови життя. Війна за незалежність, окрім трагічних втрат, дарує країні націю переможців – думаючих, вольових людей, які попри всі обставини пишуть своє життя самостійно. Країна повинна знати своїх воїнів, які показали не лише міцну броню ворогу, а й незламність духу. Щоб взяти участь у спортивних змаганнях ветеранів, слідкуйте за оновленнями та реєструйтеся на відбіркові етапи на сторінках Міністерства з питань ветеранів, фонду “Повернись живим”, Invictus та Warrior.

Читайте також: Зняти броню

Перебуваючи у такому фізичному та психологічному стані, побачити сенс подальшого життя важко. Важливо, щоб у такі моменти знаходилися працюючі моделі реабілітації, які б стали рятівним колом та опорою у змаганні з життєвими викликами. Спорт та бізнес на Заході уже давно зарекомендували себе як ефективні форми реінтеграції ветеранів, адже можуть забезпечити такі корисні елементи підтримки, як: спільнота однодумців, воля до перемоги та приклад побратимів, яким вдалося. З початком війни в Україні також почали звертатися до позитивного міжнародного досвіду, впроваджуючи програми бізнес-освіти для ветеранів, менторство та спортивні змагання для ветеранів, зокрема національні збірні показували гарний результат у британських Invictus Games, а цьогоріч українці вперше братимуть участь в американських Warrior Games.

Кожен учасник ветеранських спортивних змагань – це фантастична історія болю, боротьби та волі до перемоги, які часто суперечать математиці, медицині чи здоровому глузду. Життя людей, з яких можна писати книги, а вони творять історію сучасної України.