Поки вакцин менше, ніж охочих їх робити, влада кожної з держав ЄС ухвалює правила про черговість щеплень. У сусідній Польщі в першу чергу вакцинують персонал служби охорони здоров’я, бо саме лікарі, медсестри й працівники швидкої допомоги зазнають надто великого ризику заразитися вірусом. Усе відбувалося згідно з запланованим сценарієм, аж раптом у соціальних мережах з’явилася інформація, що в клінічних лікарнях, підпорядкованих Варшавському медичному університетові, вакцинували, крім персоналу, 18 чоловік, яких аж ніяк не можна назвати лікарями, медсестрами чи бодай лікарняними пацієнтами, які підлягають найбільшому ризикові.
Варшавський медичний університет (ВМУ) поінформував, що отримав 450 додаткових доз вакцини, які треба було використати до кінця року. Повідомили, що «з резерву додаткових доз вакцинували 300 працівників лікарень ВМУ, а також групу зі 150 осіб, яка складається з родин працівників і пацієнтів, які перебувають під опікою лікарень та відділів ВМУ, зокрема й відомих постатей культури і мистецтва (18 чол.), які погодилися стати послами загальної акції щеплень». Серед осіб, яким вкололи вакцину, були між іншим Лешек Міллер (колишній прем’єр-міністр із лав посткомуністичної партії «Союз демократичних лівих сил», а нині член Європейського парламенту від тієї ж партії), Маґда Умер (співачка), Анджей Северин (актор), Марія Северин (актриса) Віктор Зборовський (актор), Кристина Янда (актриса), Кшиштоф Матерна (сатирик), Ольґерд Лукашевич (актор).
Як і можна було сподіватися, вибухнув скандал нечуваного масштабу, спричинений щепленням поза будь-якою чергою групи політиків, VIP-осіб та знаменитостей, і ця група, на велике щастя для урядової партії «Право і Справедливість», пов’язана лише з політичною опозицією. А втім, проблема полягає не в тому, що ті або інші люди, скориставшись «знайомством», вакцинувалися поза чергою, а в тому, що їх заходилися захищати представники еліт, теж пов’язані з опозицією.
Щоб виправдати скандал, пропонували навіть такі фантастичні інтерпретації, як начебто провокація «ПіС». Річ зрозуміла, метою цього списку було б прикриття афер цієї партії. Водночас цей роздмуханий у ЗМІ скандал, прикриває, безперечно, афери і бездарність урядової команди, але діється так тому, що цю групу впливових людей вакцинували по знайомству, а вони нездатні вдарити себе в груди й покаятись, а їхні знайомі неспроможні здобутися на мінімум відваги, потрібної для критики людей зі своєї товариської групи.
Опозиційна Gazeta Wyborcza подала досить курйозну інтерпретацію скандалу, процитувавши відомого письменника й автора репортажів (перекладеного в Україні) Маріуша Щиґела:
«Спершу пропонують відомим і шановним людям, щоб вони стали своєрідними «лабораторними кроликами»: зробили щеплення від COVID-19 і пропагували ідею щеплення як люди, з якими після вакцинації нічого не сталося, а потім цькують їх. Я гадав, що таких провокацій після краху комунізму вже не дочекаюся. Це ж більшовизм у чистому вигляді.
Важко опиратися враженню, що влада разом із підпорядкованою їй пропагандистською машиною здатна спровокувати кожного з нас», ― додав Щиґел.
Вітольд Юраш, колишній дипломат, а нині незалежний політичний коментатор, відреагував на скандал так:
«Справа «щеплення знаменитостей» ― це двісті відсотків Польщі в Польщі. Це все, що робить нашу країну такою, а не іншою: потворний хаос, особиста вигода, дивні механізми неформального доступу до дефіцитних благ, клановість, любов до ялового обурення. Провалилися в принципі всі.
Найбільше особисто адміністрація лікарні ВМУ, що так, а не інакше розпорядилася наявними вакцинами… Існує тільки два пояснення хибного поводження таких численних представників польських ліберальних еліт. Перше полягає в тому, що ці люди насправді розуміють, що сталося неподобство, але нездатні здобутися на відвагу, щоб покритикувати когось зі свого середовища. Друге пояснення ― набагато гірше, бо свідчить уже не про слабкість характеру, а про моральне виродження і крайню політичну глупоту ― полягає в тому, що значна частина польських ліберальних еліт вважає, мовляв, їхнє життя просто має більшу цінність, ніж життя звичайних людей, тому їм (а не слабшим, не тим, хто зазнає більшого ризику), звичайно, й належать вакцини поза чергою».
Сварка в ЗМІ, яка стала наслідком, ― досконале відображення поділу польського суспільства відповідно до партійно-ідеологічних симпатій. Не знаю, чи зроблять із цього які-небудь конструктивні висновки, але, стежачи впродовж років за подіями на моїй батьківщині, я маю глибокі сумніви.
Яка наука може випливати звідси для України? Як відомо, Україна вже закупила коло 2 млн китайських вакцин від фірми Sinovac Biotech, а ще має безкоштовно отримати 8 млн доз від міжнародної організації COVAX. Перші вакцини дійдуть до України наприкінці лютого. 10 млн ― це дуже небагато як на 40-мільйонну країну, тож можна боятися спроб діяти навпростець і по знайомству. Поки що українців піддають «щепленням» живим вірусом відповідно до принципу, що той, хто виживе, матиме імунітет. Унаслідок зараження коронfвірусом Україна втратила вже більше громадян, ніж протягом шістьох років війни на сході. А без масового щеплення буде, на жаль, ще гірше.