Лабіринт

30 Липня 2019, 21:32

Нещодавно разом з українською делегацією я відвідав замок Нове-Гради в східночеському ареалі, неподалік міста Пардубице. Замок у стилі рококо був споруджений за дорученням графа Жана-Антуана де Гарбувала Шамаре в 1774–1777 роках у стилі французьких літніх резиденцій. Саме тому його часто називають «Чеський Версаль».
Цікаво, що замок ніколи не перебудовувався й зберіг свою первісну архітектурну форму. Сьогоднішній його вигляд є результатом великої реставрації, яку з 1997 року здійснюють нинішні власники, що займають верхні приміщення. На першому поверсі облаштована велика виставка історичних меблів із колекцій Музею декоративних мистецтв у Празі та збірок для великих громадських заходів, зокрема весільних. Тут є й колишнє каретне приміщення. У передньому дворі з французьким садом у стилі рококо кав’ярня з галереєю та ресторан. Увесь замковий комплекс поступово змінюється. Поруч із такими атракціями, як Музей велосипедного спорту в приміщенні зерносховища, збудованого в стилі бароко, або Галерея англійських капелюхів у новій оранжереї, основний акцент робиться на створенні стильних садів. Їхньою невід’ємною частиною є, наприклад, декоративний сад із водним каскадом, зелений театр і лабіринт. Нещодавно створений англійський квітковий сад. Відреставровано 13 зупинок із піщаника на шляху відвідувачів до старого замкового пагорба, де збереглися залишки середньовічного Граду. Наймолодші відвідувачі насамперед оцінять загони коней і стадо оленів у верхній частині місцевості. Реконструкція унікальної пам’ятки та її околиць здійснюється без державних субсидій та грантів.
Українську делегацію, якій я мав честь показати замок Нове-Гради, також зацікавила екскурсія згаданим вище лабіринтом усередині саду, який утворюють зелені чагарники і в якому можна легко заблукати. Ми вирушили туди, знаючи, що власне це грецьке слово змушує нас згадати легенди про лабіринт на острові Крит, який там побудували для короля Міноса. У заплутаних підземних коридорах він ховав монстра Мінотавра, якому туди приносили людські жертви. Лабіринти ще з часів епохи Відродження будують на розлогих садових ландшафтах не тільки для розваг відвідувачів. Вони ще символізують людське блукання по життю, що також є нескінченним пошуком правильного шляху. Водночас лабіринт у саду замку Нове-Гради нагадує нам, що кожне століття має своїх монстрів — мінотаврів.

Лабіринти ще з часів епохи Відродження будують на розлогих садових ландшафтах не тільки для розваг відвідувачів. Лабіринт у саду замку Нове-Гради нагадує нам, що кожне століття людської історії має своїх монстрів — мінотаврів

Ми з українськими друзями були шоковані, коли побачили в центрі лабіринту статую Іосіфа Сталіна — одного з найжорстокіших правителів ХХ століття. 
Через деякий час мене попросили довідатися, чому в саду замку в Чеській Республіці стоїть статуя Сталіна. Зізнаюся, мене це дуже здивувало. Став розпитувати міських чиновників, але вони здебільшого здивовано знизували плечима. Тому я вирушив у замок Нове-Гради й знайшов там необхідну інформацію, яка допомогла мені написати цю статтю. Нинішні власники замку — родина Кучерових — не лише дбають про нього та околиці як історичну пам’ятку, а й зуміли актуалізувати міфи про лабіринти та мінотаврів до нашої недавньої трагічної історії. І за це вони отримують від нас захоплення та вдячність.
Восени 2019-го ми відзначатимемо в Чеській Республіці 30-ту річницю Оксамитової революції, яка завершила епоху комунізму в країні. Невід’ємною частиною боротьби з репресивним режимом було також виявлення злочинів сталінізму. Із цим також пов’язане розміщення статуї Сталіна в зеленому лабіринті замку Нове-Гради. Адже нові покоління мають право на інформацію, яка нагадає їм про проблеми наших предків і допоможе об’єктивно зорієнтуватися у всій історії.
Йдеться не тільки про туристів, які відвідують історичні пам’ятки. Екскурсія зеленим лабіринтом, де стоїть статуя Сталіна, важлива й для школярів та студентів. Це можливість неформально, у зрозумілій для молоді формі пояснити історичні моменти, сповнені репресій та людських страждань. Звичайно, і самі гіди замку Нове-Гради повинні добре знати не тільки історію шляхти, а й історію комунізму, соціалізму та сталінізму.