Укотре пересвідчитися в цьому могли і світ, і він сам під час триденного офіційного візиту до Великої Британії. Безпрецедентний рівень зустрічі на найвищому рівні, якого до Трампа удостоювалося лише двоє президентів США, мав підкреслити особливий характер британсько-американського партнерства.
Сприяти цьому мала також 75-та річниця видатної у всіх сенсах операції «Оверлорд» з висадки в Нормандії, з якої британці та американці розпочали звільнення Західної Європи від влади нацистів. Утім, інші деталі візиту, наприклад триваюча криза з Brexit, майбутня відставка уряду Терези Мей та поведінка самого очільника США, створили цим урочистим подіям зовсім не святковий контекст.
Трамп не був би Трампом, якби напередодні візиту сам не дав привід власним опонентам у Британії (а таких виявилося насправді чимало) звинуватити його у втручанні в справи Королівства. Щойно борт № 1 з американським лідером приземлився в аеропорту «Станстед», Трамп одразу зняв хвилю обурення одним лише твітом, адресованим меру Лондона пакистанського походження: «Садік Хан страшенно поганий мер. Жалюгідний лузер, який краще б зайнявся злочинністю Лондона».
Після такого «привіту» все пішло як треба, тобто за звичною трампівською схемою. Щоби скандал не вщухав, американський лідер на додачу висловив енергійну підтримку Борісу Джонсону, одному з кандидатів на посаду нового прем’єра. Колишньому мерові Лондона, до речі. І це при чинній прем’єрці Терезі Мей, яка терпляче чекала норовливого заокеанського «кузена» у своїй тісній резиденції на Даунінґ-стрит, 10. Годі казати, що ці гостини мало кого потішили, якщо навіть улюблений кіт Мей на прізвисько Ларрі сховався подалі від Трампа під його ж лімузином і навідріз відмовлявся вилазити. І куди поділася славнозвісна британська гостинність?
На відміну від кота, пересічні британці нікуди не ховалися. Десятки тисяч протестувальників вийшли на вулиці Лондона, щоб висловити незгоду з політикою президента США. Телеканал NBC News повідомляв про тисячі обурених громадян у столиці Британії, це стало одним із найбільших протестів у британській історії. Задля ще більшого хайпу лондонці випустили в небо гігантську ляльку Трампа.
Однак подібні знаки «уваги» його зовсім не збивають з пантелику, а навпаки — заряджають мотивацією. Одним із проявів цього стало те, що американський лідер привіз до Лондона нову торговельну угоду. Трамп, який активно зловживає гіперболами, вже сказав, що ця угода має «величезний потенціал», який «удвічі, а можливо, втричі» підвищить нинішній обсяг торгівлі між Штатами й Британією. Нині ця цифра становить понад £190 млрд на рік. Як висловилася Тереза Мей, щодня понад мільйон американців ідуть на роботу в офіси британських компаній і близько мільйона британців — до американських. «У той час як Велика Британія готується вийти з Європейського Союзу, Сполучені Штати мають твердий намір укласти феноменальну торгову угоду між США й Сполученим Королівством», — окреслив блискучі перспективи американський президент.
Мабуть, нічим іншим, як захопленням від власної крутизни, не можна пояснити те, як Трамп забувся й порушив святая святих для кожного жителя Туманного Альбіону — королівський протокол. Під час відвідин резиденції британського монарха Трамп безцеремонно поклав руку на спину Єлизавети II. Королева, яка пам’ятає Вінстона Черчилля та була сучасницею висадки союзників у Нормандії, сприйняла це нахабство з крижаною аристократичною стриманістю.
Що Трамп блискуче опанував, так це демонстрування різниці між друзями й ворогами. Якщо Британія вже отримала, хай і в перспективі, солодкий презент, то ненависний Трампові Китай водночас одержав відкоша. Із травня США підвищили торгові мита на товари Піднебесної з 10% до 25%. За оцінками МВФ, лише це одне рішення американського президента може зменшити світовий ВВП у 2020 році на 0,5%.
Читайте також: "Зупиніться". Трамп закликав Росію, Сирію та Іран припинити бомбардування Ідлібу
На відміну від Британії, у сусідній Франції Трампа чекали доволі теплі, як для останнього часу, гостини. Проте коли Емманюель Макрон розпочав свою промову на місці висадки британсько-американських військ у Нормандії й зірвав оплески, лідер США показово слухав мовчки французького президента зі схрещеними руками й не аплодував. За іронією долі, характер відносин Штатів та Франції якнайкраще окреслила історія з «дубом дружби». Дерево, яке було привезене з місця битви під Белло Вуд на півночі Франції у Першій світовій війні й посаджене спільно Макроном і Трампом у Вашингтоні, нагло засохло.
Незважаючи на численні недипломатичні жести Дональда Трампа, які стали його фірмовою фішкою, та поразки на дипломатичному полі, він впевнено крокує до другої перемоги на виборах. Згідно з останнім опитуванням, яке підготувала компанія SSRS на замовлення CNN, Трамп має найвищі шанси здобути перемогу в президентських перегонах 2020 року. За результатами цього дослідження, так вважає 54% респондентів, а 41% — що зазнає поразки. Однак найімовірніше, що гасло його попередньої президентської кампанії «Make America Great Again» перетвориться на «Make Trump Great Again».