Штурм Євромайдану – апофеоз Всеукраїнського тижня прав людини?

11 Грудня 2013, 10:57

Протягом Всеукраїнського тижня права з 09 по 14 грудня відбудуться правоосвітні заходи, організовані Міністерством юстиції за підтримки Координаційної ради молодих юристів при Мін’юсті, до участі у яких залучено широке коло представників юридичної професії, науковців, провідних адвокатів та правників України, юридичних фірм, громадських об’єднань та вищих навчальних закладів юридичного спрямування.

…У рамках виставки-форуму «Правники – суспільству», яка проходитиме з 12 по 14 грудня у приміщенні Київського планетарію, що по вул. Великій Васильківській, 57/3, буде організовано надання безоплатної первинної правової допомоги усім бажаючим».

Це – не жарт, а рядки з офіційного прес-релізу Міністерства юстиції України, очолюваного Оленою Лукаш, активною діячкою Партії регіонів. Прес-реліз цей був поширений кілька днів тому. А після того, як минув власне Міжнародний день прав людини, під час якого Віктор Янукович роздавав Євросоюзу, Сполученим Штатам та трьом екс-президентам України обіцянки вести діалог з опозицією, поважати право на публічний протест та не кидати за ґрати активістів Євромайдану, настав, слід розуміти, етап практичної реалізації заходів Всеукраїнського тижня права. З єдиним доповненням – «права-по-регіонівськи», коли влада має на своєму боці право робити що і як завгодно, а громадяни мусять беззастережно підкорятися будь-якому можновладному беззаконню.

Чому беззаконню? Якщо вести мову про події ночі з 10 на 11 грудня, то хоча б тому, що згідно з чинним українським законодавством, виконання судових рішень заборонено в нічний час, якщо воно не розпочалося до 22.00 і не пов’язано із загрозою для здоров’я та життю інших людей. А почалася операція «Беркуту» та внутрішніх військ проти маніфестантів близько 1.00 ночі. Саме тоді судовий виконавець зачитала ухвалу Печерського райсуду про вжиття заходів у справі щодо блокування тротуарів, доріг, шляхом розміщення на них різних предметів. Інакше кажучи, бойовики МВС діяли проти маніфестантів як типове незаконне збройне формування, ще й прикриваючи численних «тітушків» у куртках МНС та служби благоустрою міськдержадміністрації. А речники київської міліції тим часом пояснювали свої дії… правильно, виконанням постанови суду з розблокування вулиць. І цілком закономірними в цій ситуації виглядали – теж усупереч законам – відмови працівників ДАІ, які блокували шляхи столиці, щоб унеможливити приїзд підкріплень на Майдан, показати свої посвідчення. Які там закони?

Колись Ленін сказав, що диктатура – це влада, яка спирається безпосередньо на силу і не зупиняється у разі необхідності перед порушенням будь-яких законів, у тому числі й установлених нею самою. А він добре знав, про що веде мову, оскільки вже випробував на практиці диктаторські методи. Отож, хоча пам’ятник Леніну й скинутий з п’єдесталу, але справа його сьогодні в надійних руках Віктора Федоровича, його адміністрації та МВС. Ну, а «тітушки» наразі грають роль «залізних пролетарських батальйонів»…

А оцініть-но не то рівень інтелекту, не то почуття гумору речників міліції: в тому самому тексті сусідять твердження, що «спеціальні засоби до учасників акції не застосовувались» – і «правоохоронці виводять з натовпу громадян, яким стало зле через потрапляння в організм парів сльозогінної речовини». Це що, сльозогінний газ уже не є міліцейським спецзасобом? Чи, може, організми деяких маніфестантів його самі виробляють?

І знову цитата з прес-релізу Міністерства юстиції: «У рамках виставки-форуму «Правники – суспільству», яка проходитиме з 12 по 14 грудня у приміщенні Київського планетарію, що по вул. Великій Васильківській, 57/3, буде організовано надання безоплатної первинної правової допомоги усім бажаючим. Як і минулого року, окрім фахівців апарату Міністерства юстиції та головних управлінь юстиції у Київській області та місті Києві, юридичних фірм та юридичних клінік вищих навчальних закладів, у виставці-форумі «Правники – суспільству» візьмуть участь представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства внутрішніх справ України, Державної інспекції України з питань праці, Антимонопольного комітету України, Державної виконавчої служби України, Державної пенітенціарної служби України та Державної реєстраційної служби України». Цікаво, що скажуть постраждалим активістам Євромайдану чи родичам заарештованих демонстрантів у межах безоплатної правової допомоги представники всіх цих відомств із гучними назвами? Чи знайдеться серед них хоча б одна порядна людина, яка даватиме людям справді корисні поради й називатиме речі належними їм іменами?

Чи, може, відомство пані Лукаш у ці дні просто вправляється у такому собі цинічному стьобі у сталінському стилі – мовляв, «жить стало лучше, жить стало вєсєлєй»? Чи, з іншого боку, все в прес-релізі сказано цілком серйозно, от тільки йдеться про всеукраїнський тиждень прав однієї лише людини – і всі ми дуже добре знаємо ім’я та прізвище цієї людини?