Диверсії на Сході: підрив газопроводів, вибухи на залізниці та пошкодження водогонів

28 Червня 2014, 22:28

Вибухи на газопроводах

Від початку травня на магістральному газопроводі високого тиску Уренгой-Помари-Ужгород в селі Небилів Рожнятівського району на Івано-Франківщині сталося вже три вибухи. За словами голови Івано-Франківської обласної держадміністрації Андрія Троценка, всі ці інциденти мали спільну рису – "закладаються відповідні вибухові пристрої в землю безпосередньо під газопроводом".

12 травня на наземній ділянці переходу через річку Лімниця магістрального газопроводу високого тиску Уренгой-Помари-Ужгород було виявлено витік газу. Під час ліквідації цієї аварії неподалік стався вибух на іншому газопроводі, яким газ із Богородчанського підземного сховища транспортували на компресорну станцію в Долині. На місці вибуху знайшли залишки вибухового пристрою, який керувався дистанційно.

14 травня прокуратура в Івано-Франківській області розпочала кримінальне провадження за фактом вибуху на міжнародному газопроводі, попередня кваліфікація – "терористичний акт". Досудове розслідування здійснює управління СБУ в області.

Троценко відзначив, що "оцінку цьому повинні дати відповідні комісії, які зараз активно працюють, але попередні дані свідчать, що це були сплановані вибухи, які ставили за мету вивести з ладу міжнародний газопровід".

Ще одним підтвердженням цієї версії, що це сплановані акти, він вважає "те, що відбувалися вони саме тоді, коли міністр енергетики їхав до Брюсселю проводити переговори по підписанню широкомасштабної угоди щодо постачання газу".

Крім того, 17 червня на ділянці газопроводу "Уренгой-Помари-Ужгород" у Полтавській області відбулося серйозне загоряння: висота полум'я склала 50-100 м, радіус – 200-300 м, дія високих температур – до 1 км. Працівники компанії "Укртрансгаз", оператора зазначеного газопроводу, в 16:15 загасили полум'я. Керівники компанії запевнили, що надзвичайна ситуація на магістральному газопроводі "Уренгой-Помари-Ужгород" не вплине на транзит газу до країн Європи.

Згодом глава МВС Арсен Аваков заявив, що головною причиною вибуху на газопроводі "Уренгой – Помари – Ужгород" є зовнішнє втручання.

"Під час вивчення обставин події головною причиною і головним аспектом нашої уваги, слідчих органів та органів з надзвичайної ситуації, є зовнішнє втручання", – заявив глава МВС. За припущенням правоохоронців, було закладено вибухівку.

"Ми припускаємо, що вибуховий пристрій було закладено під основу бетонної опори трубопроводу, після чого сталися два короткі вибухи, і потім – великий вибух. Слідство триває", – сказав Аваков.

Спроби зірвати роботу залізниці

Тільки впродовж останньої доби на донецькій залізниці сталося сім вибухів. Так, невідомі особи 24 червня здійснили несанкціоноване втручання в роботу залізниці на перегонах "Горлівка – Пантелеймонівка" і "Горлівка – Новобахмутівка", "Керування – Частка", "Булавін – Дебальцеве". Події зареєстровані в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ознаками частини 1 статті 258 Кримінального Кодексу – терористичний акт. Виїздом слідчо-оперативної групи встановлено, що в обох випадках вибухом пошкоджені високовольтні опори, які перекрили шлях. Додатково зруйновано 70 і 15 сантиметрів залізничних рейок. Також уранці 25 червня сталися вибухи на трьох ділянках залізничних шляхів у місті Горлівка. Вибухами пошкоджено два стрілочних переводи та рейки непарної колії.

Крім того, на Донеччині 22 червня двічі підривали залізничну колію. Спочатку на ділянці Іловайськ–Кутейникове. На момент вибуху на перегоні перебував вантажний поїзд №2921 із вантажем (огарки колчеданні). В результаті вибуху з рейок зійшло 14 вагонів. Також довелося змінити маршрут прямування пасажирських поїздів через станції Харків – Куп’янськ – Тополі – Валуйки.  Окрім того, на перегоні Іловайськ – Моспіне Донецької залізниці зафіксували ще один випадок підриву колії невідомими.

"За оперативною інформацією,  у момент вибуху на колії перебував тепловоз. Рухомий склад не пошкоджений, локомотивна бригада не постраждала. Внаслідок вибуху пошкоджено три залізобетонні шпали, зламані рейки", – повідомили залізничники. 

Також 24 червня на Луганщині терористи двічі підірвали залізничну колію на ділянці, де курсує потяг "Москва-Луганськ".

«24 червня о 5:30 на перегоні Кондаршевська – Нова – Городній 959 км та о 6:00 на перегоні Краснозерівка – Огродний 954 км сталися вибухи одноколійного шляху з пошкодженням трьох та одного метра шляху відповідно», – йдеться у повідомленні Укрзалізниці.

Тим часом, у Запорізькій області бойовики влаштували вибух на залізничному мосту на виїзді з міста Оріхів, внаслідок чого зупинився рух пасажирських поїздів на ділянці Запоріжжя – Пологи. Згодом стало відомо, що на відновлення мосту витратять щонайменше шість мільйонів гривень.

Крім того, в Укрзалізниці повідомили, що з кінця травня цього року це вже не перший пошкоджений залізничний міст.

«У зв'язку з дестабілізацією ситуації в східному регіоні, збільшилася кількість несанкціонованих втручань у роботу залізничного транспорту. Зокрема, серед пошкоджених штучних споруд залізничні мости парної та непарної колій через річку Сіверський Донець 942 км перегону Рубіжна – Насвитевичі; залізничний міст 26 км перегону Машчермет – Шпичкине; залізничні мости парної та непарної колії через Сіверський Донецьк 442 км перегону Ямпіль – Сіверськ, а також пішохідний міст на станції Красний Лиман», – йдеться у повідомленні.

За попередніми підрахунками, орієнтовна вартість відновлювальних робіт зазначених споруд Донецької залізниці становитиме понад 20 млн грн.

Припинення водо- та електропостачання

10 червня внаслідок артилерійського обстрілу терористами території насосної станції I підйому каналу Сіверський Донець-Донбас загинули два працівники комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», завдано пошкоджень будівлі насосної станції.

Крім того, внаслідок пошкодження водопроводу в районі активних дій збройних формувань в селі Семенівка Слов'янського району (Донецька область) без центрального водопостачання залишилися мешканці 14 сіл Волноваського району та частково міста Волноваха. Аварія сталася 11 червня, пошкоджений водопровід (діаметром 1000 мм) на першому підйомі каналу "Сіверський Донець-Донбас".

"Забезпечення водою населення здійснюється з колодязів і підвозом води комунальними підприємствами. Відновлювальні роботи комунальним підприємством "Компанія " Вода Донбасу" розпочнуться після завершення активних бойових дій в районі пошкодження водопроводу", – повідомили у ДСНС.

Згодом, коли комунальники спробували відновлювати водогони, терористи почали чинити перешкоди. Так, вони обстріляли ремонтну бригаду компанії "Вода Донбасу", яка відновлювала водогін на маршруті Сіверський Донець – Донбас.

"Вогонь по працівниках вівся із гранатомету. Це не перша спроба відновлення водогону, який бойовики пошкодили стрільбою з мінометів. Але диверсійно-розвідувальні групи бойовиків не дають змогу працівникам компанії виконати визначений обсяг робіт", – зауважив речник АТО Владислав Селезньов.

У РНБО підрахували, що збитки від пошкодження водно-каналізаційних об'єктів на Донбасі становлять приблизно 40-50 млн гривень.

Також зловмисники почали зазіхати на електропостачання. Зокрема, 26 травня у Слов'янському районі тривалий час залишалися знеструмленими села Андріївка, Червоноармійське, Іванівка, Малинівка, Васютинське, Тихонівка, Кругле, Первомарьевка, Дуневка, Никанорівка. Загалом на території району були пошкоджені 11 ліній електропередач і 88 трансформаторних підстанцій.

4 червня у кількох містах Донецької області було перерване водо-і електропостачання в результаті боїв між українськими військовими та озброєними прихильниками ДНР.

Крім того, 7 червня в результаті бойових дій в Слов'янську на територію розміщення диспетчерської та оперативно-виїзної бригади Слов'янського району електричних мереж (РЕМ) ДТЕК Донецькобленерго потрапили міни. Від осколків постраждали спецтехніка, адміністративні та виробничі будівлі. Без електроенергії частково залишився Слов'янськ та 40 населених пунктів у Слов'янському районі.

Також 7 червня у Луганську поблизу аеропорту вибухнула електропідстанція, яка забезпечувала живлення аеропорту. Щоправда, терористи з "Луганської народної республіки" заперечували свою причетність до вибуху.

"Вибух справді був, але армія південного сходу жодних операцій в районі аеропорту не проводила", – заявив представник "ЛНР".