"Щодо угоди між Автрією і Газпромом – не слід перебільшувати її значення. Сама по собі австрійська ділянка газопроводу ні на що не впливає. Це шматок у півсотні кілометрів. Якщо побудувати його в центрі Європи, то вирішення питання про будівництво Південного потоку буде так само далеко, як і зараз. Адже ключова країна тут – Болгарія", – заявив Гончар.
"Що ж до ігрищ Кремля з Австрією загалом – то тут під прицілом російської політики була не так Україна, як ЄС загалом. Бо подібним кроком, Австрія, по-суті, перекреслила той крихкий консенсус, який намічався в останні дні в ЄС перед самітом Європейської Ради щодо введення санкцій, і консенсус який сформувався щодо відкидання Південного потоку як такого, що протирічить засадам енергетичної політики і енергетичного законодавства ЄС", – переконаний експерт.
"Путін реалізовував стратегію внесення розколу в ЄС. І це йому вдалося. Австрія відіграла роль троянського коня. Напевно через кількадесят років ми зможемо дізнатися ціну цього питання. Знаючи тактику і технологію дій Кремля, можна бути упевненим, що тут не обійшлося лише методами простої дипломатії", – переконаний Гончар.
"Що ж до шкоди від даної угоди Україні, то ми маємо розглядати Південний потік як такий. Безперечно, що поява першої черги у 2017 році (її потужність буде майже 16 млрд куб м) зменшить обсяг транзиту через Україну, але питання повного обходу це не вирішує. Відмова від української ГТС можлива лише за умови запуску Південного потоку на повну потужність, що може статися не раніше 2020 року. Тому потрібно це усвідомлювати і не піддаватися на медіа-провокації про те, що мало не через рік 63 млрд куб м газу підуть в обхід України", – наголосив експерт.
Нагадаємо, 24 червня у Відні одночасно з візитом президента РФ Владіміра Путіна глава Газпрому Алєксєй Міллєр і його колега з австрійської компанії OMV Герхард Ройс підписали угоду щодо будівництва «Південного потоку» через країни ЄС.
Як відомо, з річною потужністю 63 млрд кубометрів, основний газопровід «Південного потоку» простягнеться на майже 2500 кілометрів (1500 миль) від Росії по дну Чорного моря через Болгарію, Сербію, Угорщину та Словенію аж до Італії. Заплановано, що він доставлятиме газ до Австрії. Будівництво «Південного потоку» почалося 7 грудня 2012 р. в районі Анапи. За планом комерційні поставки повинні початися в I кварталі 2016 р., а на повну потужність проект може вийти в 2018 р. Водночас, у Газпромі заявили, що готові будувати "Південний потік" самостійно.