"Ми нічого не маємо проти "Південного потоку", для нас прийнятні будь-які елементи інфраструктури з постачання газу в Європу", – сказав Еттінгер.
"Південний потік" – це всього лише нова структура для існуючих газових потоків. Це доповнення, а не нове джерело. Щодо проекту ми об'єктивні і нейтральні. Усі рішення приймають інвестори і уряди країн, по яких проляже труба", – зазначив він.
"Але Єврокомісія як гарант союзного законодавства повинна забезпечити, щоб проект відповідав європейським правилам. Деякі міжурядові угоди не відповідають їм. Ми попросили у зацікавлених країн мандат на проведення переговорів з Росією, щоб внести поправки в угоди і привести їх у відповідність з правилами ЄС", – підкреслив член виконавчої колегії ЄС.
"Ми почали переговори, створили робочу групу і продовжували обговорення. Але кілька днів тому Росія вирішила звернутися до суду СОТ, щоб через цю організацію домогтися для себе винятків з європейських регламентів. При цьому звинуватила нас в порушенні правил СОТ. Тобто російська енергетична політика відповідає правилам СОТ, а законодавство ЄС – не відповідає ", – сказав Еттінгер.
За словами єврокомісара, Брюссель готовий у прагматичному дусі вести переговори про винятки з правил ЄС, але для початку потрібно, щоб Росія визнавала ці правила, а не йшла всупереч нормам.
"Члени ЄС довірили переговори Європейської комісії. Минулої п'ятниці в Люксембурзі Рада ЄС з енергетики констатувала загальне розуміння з цього питання. Всі 28 країн схвалили мою позицію щодо "Південного потоку". Для нас неприйнятні порушення правил внутрішнього ринку. Винятки можливі, але спочатку треба визнати наші правила, а потім просити виключень з них. Така історія була з "Північним потоком". Ми виявляємо гнучкість, робимо винятки. Але партнери та інвестори проектів повинні визнати правила ", – заявив європейський комісар.
Що ж до Болгарії, то, за словами комісара, до її угоди з Росією у Брюсселя є питання в галузі екології, правил внутрішнього ринку та антимонопольного законодавства. Наприклад, закон ЄС вимагає поділу постачальників газу, транспортних і розподільних компаній, вільного доступу третіх сторін до транспортної інфраструктури, конкурсної боротьби за контракти.
"У нас мало просто сказати, мовляв, ви хороша інженерна фірма, тому й будете будувати газопровід. Болгарський уряд вніс до парламенту деякі поправки в угоду. Мої люди перебувають там, в Софії, щоб консультувати болгар. Поки рішенням прем'єр-міністра Болгарії всі будівельні роботи припинені до прояснення загальних правових питань. І я здивувався б, якби дізнався, що десь будівництво триває ", – сказав він.
Як відомо, глава болгарського уряду Пламен Орешарскі 8 червня розпорядився призупинити всі роботи в рамках проекту "Південний потік".
Нагадаємо, що Єврокомісія пропонує призупинити "Південний потік".
За повідомленням болгарського агентства Focus News від 3 червня, Єврокомісія почала розслідування у відношенні Болгарії у зв'язку з будівництвом сухопутної частини «Південного потоку».
Водночас, у "Газпромі" заявили, що готові будувати "Південний потік" самостійно.
Газопровід «Південний потік» потужністю 63 млрд куб. м повинен пройти в обхід України через акваторію Чорного моря в країни Південної і Центральної Європи. Щодо сухопутної частини проекту, то Росія вже підписала міжурядові угоди з Болгарією, Сербією, Угорщиною, Грецією, Словенією і Хорватією. Будівництво «Південного потоку» почалося 7 грудня 2012 р. в районі Анапи. За планом комерційні поставки повинні початися в I кварталі 2016 р., а на повну потужність проект може вийти в 2018 р.