Президент України Петро Порошенко та президент РФ Владімір Путін провели телефонну розмову, під час якої обговорили можливе припинення вогню в зоні бойових дій. Про це повідомив прес-секретар глави російської держави Дмітрій Пєсков.
"Глави держав обговорили актуальні питання двосторонніх російсько-українських відносин", – сказав Пєсков.
"Була порушена тема можливого припинення вогню в районі бойових дій на південному сході України", – зазначив прес-секретар президента РФ.
"Путін висловив стурбованість у зв'язку з трагічною загибеллю російських журналістів у районі Луганська і акцентував увагу на необхідності безумовної організації безпеки представників ЗМІ, які працюють в Україні в зоні конфлікту", – підкреслив він.
"Порошенко висловив співчуття у зв'язку із загибеллю представників російських ЗМІ і запевнив Путіна в тому, що буде проведене відповідне розслідування, а також вжиті необхідні заходи щодо організації безпеки журналістів", – повідомив Пєсков.
Водночас, о 00:30 прес-секретар Порошенка Святослав Цеголко також поширив інформацію про переговори з Путіним.
"Відбулася телефонна розмова в контексті реалізації мирного плану президента України. Президенти України і Росії обговорили ряд першочергових заходів, які необхідно здійснити для сталого припинення вогню і обговорили максимально ефективні шляхи його моніторингу".
"Президент України Петро Порошенко також закликав президента Росії сприяти у звільненні всіх затриманих журналістів та активістів", – йдеться у повідомленні.
Україна попросила допомоги ЄС та США для укріплення держкордону. Президент Петро Порошенко закликав ЄС та США надати Україні допомогу для посилення контролю над державним кордоном. Про це він заявив під час телефонної розмови з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, повідомили у прес-службі президента.
Також Порошенко розповів Меркель про деталі плану мирного врегулювання на Донбасі.
Серед головних принципів його впровадження "створення десятикілометрової буферної зони на кордоні та відведення незаконних озброєних формувань, звільнення незаконно захоплених адміністративних будівель, відновлення роботи місцевих органів влади, а також центральних телеканалів і радіостанцій".
"Канцлер Німеччини Ангела Меркель підтримала кроки з реалізації мирного плану президента", – йдеться у повідомленні.
За минулу добу терористи обстріляли п'ять блокпостів. Про це повідомив керівник медіа центру АТО Владислав Селезньов на своїй сторінці у Facebook.
"Протягом минулої доби сили АТО продовжували виконувати визначені завдання з охорони та оборони державного кордону, звуження кільця блокування населених пунктів та районів, підконтрольних бойовикам. В свою чергу бойовики активізували свої дії, намагаючись перешкоджати силам АТО виконувати визначені завдання", – повідомив Селезньов.
"Внаслідок бойових зіткнень, що відбулись в районі н.п. Щастя, протягом кількох годин тривав бій. На допомогу українському підрозділу, який попав у засідку, прийшла бронегрупа. Спільними зусиллями українські військовослужбовці вступили в бій. За попередніми оцінками вбито та поранено понад 30 бойовиків", – зазначає Селезньов.
Згодом стало відомо, що на Луганщині загинули 15 українських силовиків, доля ще 13 невідома. Інформацію про втрати серед силовиків надало ZN.UA високопоставлене джерело у Міністерстві оборони України.
Зокрема, у нічному бою біля селища Щастя загинули 11 військовослужбовців зі 128-ї гірсько-піхотної бригади (Мукачево) та 80-го аеромобільного полку (Львів).
У 24-му батальйоні територіальної оборони вбито чотирьох військовослужбовців.
Окрім того, у 128-й гірсько-піхотній бригаді двоє військових отримали поранення, у 80-му аеромобільному полку – троє, в 24-му батальйоні територіальної оборони – четверо.
Доля ще 13 військовослужбовців з частин АТО є невідомою.
Тим часом, з’явилася інформація, що Порошенко невдовзі оголосить коротку паузу в АТО. Про це заявила уповноважена президента з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко в ефірі телеканалу "Україна".
"План Порошенка з урегулювання конфлікту на Донбасі має 14 пунктів. Перший пункт… необхідно укріпити кордон. Друге – Президент готовий на короткий термін оголосити про припинення вогню в односторонньому порядку… Коли і на який термін – президент повідомить сам у найближчий час. Але запевняю, що це буде на дуже короткий час", – сказала Геращенко.
Вона додала, що таке припинення вогню спрямоване на те, щоб за цей час відбулося роззброєння, "люди здали зброю, була оголошена амністія для тих людей, в яких руки не заплямовані кров'ю".
Також цього дня ЗМІ повідомили, що ставленик Януковича повернувся до Конституційного суду. Як виявилося, Вищий адміністративний суд України від 18 червня виніс позитивне рішення у справі колишнього голови Конституційного Суду України В'ячеслава Овчаренка. Про це повідомляє портал Юридична практика.
Овчаренко був звільнений з посади голови Конституційного суду постановою ВР "Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді" від 24 лютого 2014 року № 775-VII. Разом з ним КСУ покинули судді:Анатолій Головін, Михайло Колос, Марія Маркуш, В'ячеслав Овчаренко та Олександр Пасенюк.
Колишній голова КСУ мотивує свій позов недотриманням процедур, яких повинні дотримуватися під час звільнення судді КСУ за порушення присяги.
Овчаренка пов'язує з Віктором Януковичем давнє знайомство. У Межигір'ї навіть знайшли проектну документацію на будинок Овчаренка. На початку 80-х обидва працювали на виробничому об'єднанні "Орджонікідзевугілля" – Янукович на посаді директора автобази, Овчаренко – юристом.
У 2002 році В'ячеслав Овчаренко очолював Єнакіївський міськсуд. Саме при ньому були загублені кримінальні справищодо засудження Януковича.
У серпні 2006 року Верховною Радою України Овчаренко призначений суддею КСУ. Через сім років – 18 липня 2013 року В'ячеслав Овчаренко став головою КСУ.
Крім того, Україна заблокувала $1,34 млрд коштів, які пов'язані з екс-президентом Януковичем. Про це повідомив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
"Служба фінмоніторингу виявила 42 компанії-нерезидента, зареєстрованих на Кіпрі, у Панамі, Белізі, Сейшелах, Великій Британії, які безпосередньо пов'язані з Віктором Януковичем і його найближчим оточенням", – сказав прем'єр.
"Ці компанії з 2010-го по 2013 рік по рахунках, відкритих у банках однієї з сусідніх країн, у цілому перерахували суму у розмірі 16 млрд грн. Разом з фінансовими розвідками США, Великої Британії, Латвії, Кіпру та Панами нами виявлені всі офшорні компанії і знайдені всі прізвища чиновників і уповноважених ними осіб на управління компаніями і цими коштами. Крім того, Державна служба фінмоніторингу заблокувала кошти на рахунках 19 компаній-нерезидентів. Загальна сума заблокованих коштів – $1,34 млрд. Матеріали передані до Генеральної прокуратури. Рішенням суду підтверджено арешт коштів", – додав Яценюк.
Аваков припустив, що під газопровід на Полтавщині таки заклали вибухівку. Головною причиною вибуху на газопроводі "Уренгой – Помари – Ужгород" у Полтавській області є зовнішнє втручання. Про це заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на засіданні Кабінету міністрів.
"Під час вивчення обставин події головною причиною і головним аспектом нашої уваги, слідчих органів та органів з надзвичайної ситуації, є зовнішнє втручання", – заявив главуа МВС.
За припущенням правоохоронців, було закладено вибухівку.
"Ми припускаємо, що вибуховий пристрій було закладено під основу бетонної опори трубопроводу, після чого сталися два короткі вибухи, і потім – великий вибух. Слідство триває", – сказав Аваков.
Також цього дня у Раді зареєстрували постанову про розпуск парламенту. Документ зареєстрували 18 червня депутати Віталій Ковальчук (УДАР), Олег Тягнибок ("Свобода"), Сергій Соболєв ("Батьківщина") та позафракційний Олег Ляшко.
Постанова передана на розгляд керівництву.
Прокуратура почала провадження проти посадовців штабу АТО через збитий в Луганську літак. Головне управління з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері розпочало кримінальне провадження щодо посадовців Збройних сил та Оперативного штабу управління антитерористичною операцією АTЦ при СБУ, з вини яких 14 червня у Луганську загинули 49 військовослужбовців, знищено літак Іл-76, озброєння та військове майно. Про це повідомляє прес-служба Генеральної прокуратури України.
У повідомленні зазначається, що наразі встановлено, що 14 червня о 00:13 для забезпечення антитерористичної операції, яка проводиться у Донецькій та Луганській областях, із Дніпропетровська в Луганськ вилетів військово-транспортний літак Іл-76, на борту якого перебували 40 військовослужбовців 25-ї повітряно-десантної бригади, 9 членів екіпажу 25-ї окремої бригади військово-транспортної авіації, військова техніка та інше військове майно.
Як з’ясувалося, військові службові особи Збройних сил України та Оперативного штабу управління антитерористичною операцією проігнорували наявну інформацію про активізацію діяльності терористичних угруповань поблизу аеропорту міста Луганська, а також перебування на їхньому озброєнні переносних зенітно-ракетних комплексів (ПЗРК), та не вжили заходів щодо безпечної посадки літака в районі проведення антитерористичної операції.
У МЗС вимагали пояснень від Росії, як її ПЗРК потрапляють до терористів. Відповідне звернення Україна зробила в рамках чергового засідання Форуму ОБСЄ з питань безпеки 18 червня, повідомляє прес-служба МЗС.
У міністерстві пояснили, що 6 червня, після відбиття атаки терористів на пункт пропуску "Маринівка" (Донецька область), на місці бойових дій було знайдено ящик ПЗРК "Ігла".
"Пакувальний листок, що знаходився у ящику, свідчить про те, що зазначені ПЗРК зберігалися з 2001 року у військовій частині протиповітряної оборони ЗС РФ №33859 (м. Єйськ Краснодарського краю)", – повідомили в МЗС.
Також стало відомо, що Порошенко 19 червня сяде за стіл переговорів із представниками Донбасу. Про це заявила уповноважена президента з мирного врегулювання конфлікту в Донецькій і Луганській областях Ірина Геращенко.
"У четвер, 19 червня, відбудеться велика зустріч президента України з представниками східного регіону – представниками бізнесу, політичної еліти Донецька і Луганська, із законно обраними мерами міст, а не призначеними на зібраннях сепаратистів", – повідомила Геращенко.
За її словами, президент ініціює зустріч для того, щоб відчути настрої в цих регіонах і спільно обговорити проблеми.
Як підкреслила Геращенко, Порошенко у своєму діалозі зі сходом спиратиметься на тих людей, які мають там авторитет, підтримку і довіру людей. При цьому, за її словами, президент не зустрічатиметься з тими людьми, які "вбивали своїх співвітчизників і вводили туди війська".
Російські пропагандисти вибачилися, що брехали про події в Україні. Журналісти телеканалу міністерства оборони Росії "Звєзда" визнали, що спотворювали інформацію щодо подій на Сході України.
У розпорядження "5 каналу" потрапили заяви Євгєнія Давидова та Нікіти Конашенкова, в яких вони вибачаються перед народом України за відверту брехню російських ЗМІ.
Давидов і Конашенков зізнаються у тому, що під час роботи в Слов'янську та Краматорську майже вся інформація, яку вони оприлюднювали – вигадана.