Ольга Айвазовська

Голова правління Громадської мережі "Опора"

Гаряча вступна кампанія

13 Серпня 2010, 00:00

Вступну кампанію 2010 року можна назвати спекотною не лише через аномально високу температуру на вулиці. Ще навесні, коли майбутні абітурієнти почали морально готуватися до штурму приймальних комісій, було внесено радикальні зміни до умов прийому. Шоком для дітей стала новина про врахування середнього бала атестата під час вступу. Школярі, яким залишилося менше двох місяців до випуску, були змушені «викручуватися». В результаті кількість медалістів зросла на 30% порівняно з 2009 роком, а продаж класних журналів – на 23%. Коментарі зайві.

Абітурієнтам, які закінчили школу до 2007 року, Міністерство освіти дозволило вступати на заочну форму навчання за результатами іспитів. Інші ж отримали право використовувати сертифікати зовнішнього оцінювання за 2008 та 2009 роки, що є абсурдом. Уявіть собі, марафонець приїхав на олімпійські ігри з довідкою про успіхи минулорічних змагань та, сидячи на лаві запасних, чекає, поки інші спортсмени пробіжать дистанцію. Щороку оцінка на тестуванні – рейтинговий бал, який засвідчує рівень знань абітурієнта порівняно з іншими.

Наступним несподіваним кроком міністерства стали звільнення ректорів у розпал кампанії. Керівник вишу є головою приймальної комісії, тому здійснювати радикальні кадрові ротації – безвідповідально. Ректор, у якого закінчився термін трудової угоди, раніше автоматично одержував статус «в.о.» і продовжував працювати до найближчої конференції тру­дового колективу. Чому ж потреба в такій ротації виникла саме зараз, а зняття одного з ректорів відбувалося за персональної присутності міністра Дмитра Табачника?

Деякі ВНЗ, що не проводять внутрішніх іспитів, винайшли можливості отримати додатковий прибуток із абітурієнтів. Батькам пропонують сплатити благодійний внесок (в середньому 5000 грн) на рахунок вишу, щоб негласно покращити рейтингову ситуацію дитини. Батьки бояться, що абітурієнт матиме проблеми зі вступом або буде «покараний» на першій зимовій сесії, коли вони відмовляться стати меценатами.

Далі – колосальні черги протягом перших 1,5 тижня кампанії. Апофеоз вступної спеки – поява в рейтингах абітурієнтів «липових» переможців олімпіад та Малої академії наук (вони мають право першочергового вступу). Зрозуміло, що через хаос перших днів дані абітурієнтів не встигали ретельно перевіряти, але потім, коли проблема набула розголосу, приймальні комісії внесли поправки до списків. Проте публічно заперечили ці факти. Деякі ректори досі тримають оборону та в своїх коментарях ЗМІ підтверджують, які вони далекі від процедур і умов прийому. Часто можна почути закид, що на сайті інформаційної системи «Конкурс» (рейтинг абітурієнтів українських вишів) розміщено неправдиву інформацію, а в цьому винні треті особи. Ректори забувають, що сайт підпорядкований Міністерству освіти, а пароль доступу до сторінки навчального закладу має відповідальна особа від вишу. Тож неправдива інформація може вийти лише з приймальної комісії.

Щоб уникнути черг під приймальними комісіями, міністерство пропонує запровадити прийом документів через інтернет. Але з правового погляду це популістська заява. В Україні немає офіційного електронного документообігу, а матеріали, які надсилають таким чином, не мають жодної юридичної сили. Тому винахідливий абітурієнт може надіслати медичну довідку, яка надаватиме право на позаконкурсний вступ, проте за її підробку ніхто не нестиме відповідальності. Аби перевірити цільові направлення, довідки, атестати, потрібно зробити інтегровані бази даних і залучити до вступної кампанії інші міністерства й відомства.

Зараз ми стоїмо перед ще одним викликом – обов’язковими вступними іспитами в вишах. Практика цього­річної кампанії засвідчила, що завдяки додатковим вступним випробуванням абітурієнтів, які мали відмінні оцінки як у школі, так і за результатами тестування, викидали за межі прохідної частини рейтингу й  вони не вступали на бюджетну форму навчання. Й навпаки – особи, які отримали мінімальні прохідні бали на тестуванні, а також мали невисокий середній бал атестата, на іспиту в виші покращували свій результат до відмінного. Якщо буде введено обов’язковий екзамен, а ВНЗ встановлять прохідний бал за творчим конкурсом «170», то зайвих відсіюватимуть, занижуючи бали саме на цьому етапі. Оцінки з тестування, шкільний атестат втратять свою актуальність та вагу. На жаль, швидкими темпами відчиняються широкі двері корупції, а талановитий абітурієнт 2011 року може попрощатися з мрією вступити до престижного вишу тільки завдяки знанням.
Соромно за такі реформи й прикро за дітей.