Вікторія Водка: «Kharkiv MeetDocs уже шостий рік поспіль є голосом культури українського Сходу»

Культура
22 Вересня 2022, 10:49

Оскільки традиційне місце проведення фестивалю – місто Харків все ще знаходиться під обстрілами, подія перемістилась в Київ. Чи відбулись ще якісь зміни? Наприклад, у структурі фестивалю чи в підході до відбору фільмів у воєнних умовах?

Kharkiv MeetDocs уже шостий рік поспіль є голосом культури українського Сходу і за цей час ми створили дійсно потужний фестиваль документального та художнього кіно.  Тому цього року, попри всі обставини, ми вирішили, що необхідно релокувати фестиваль, але залишити його в Україні. Ми потрібні тут і зараз, як подія для обміну досвідом. Європейські тьютори і режисери будуть працювати з нашими конкурсантами, допоможуть зробити їх ідеї цікавішими та більш конкурентоспроможними в європейській кіноіндустрії.   «Документальне кіно – це наша зброя» і саме зараз українські документалісти прагнуть зафіксувати історичний момент, розповідаючи нам самим і всьому світу реальні історії нашої боротьби за право бути вільними людьми. Тому цього року в програмі буде багато про права людини, людяність, натхнення, про життя попри всі обставини та терикони.

Проводити масштабний фестиваль кіно – складний процес, не кажучи вже про те саме в умовах війни. Втім, ще в липні ви заявили, що MeetDocs таки відбудеться попри вторгнення. Поясніть, чому саме зараз для фестивалю так важливо відбутись будь-якою ціною і чи була небезпека, що подію таки не вдасться організувати?

Ми вирішили, що світ таки почує нас, коли розмірковували щодо проведення фестивалю. В нас був різний досвід за ці шість років і звісно план «Б» в нас був продуманий , і план «В» теж є. Ми прийняли рішення, що можемо спробувати це зробити і просто стали реалізовувати намічений план. Також в рамках фестивалю відкрили збір коштів на допомогу бійцям  132-го окремого розвідувального батальйону, який зараз звільняє і захищає наше рідне місто Харків. Ми хочемо, аби їх гріла не тільки наша подяка, а ще і теплий одяг, та інші необхідні речі, бо попереду ще великий шлях до Перемоги.

Kharkiv MeetDocs – міжнародний фестиваль. Розкажіть трохи про міжнародну складову, які стрічки та яких митців глядачі зможуть побачити на події і чому саме їх?

Цього року наш програмний відділ Meet Docs зробив неймовірне! В програмі є не тільки українські, а й світові прем'єри. Всього в кінотеатрі «Жовтень» покажуть 21 стрічку, 9 з них – це фільми національного конкурсу. (програма фестивалю за посиланням – Ред.).

Кінофестиваль відкриває анімаційний фільм «Втеча» данського режисера Йонаса Поєр Рамуссена. Це історія вимушених змін країни та домівки, складних сімейних та особистих стосунків, порятунок від торговців людьми та пошуків долі далеко від дому. На жаль, для деяких громадян нашої країни такий травматичний досвід настав 2014-го, а з кінця лютого цього року й по сьогодні, через військову агресію Росії, ще більше українців стало біженцями або внутрішніми переселенцями.

Читайте також: Кіно у Венеції: уся краса без кровопролиття

Ще одна прем’єра на кінофестивалі – «Найщасливіша людина у світі». Ця стрічка щойно проїхалась фестивалями у Венеції та Торонто і ми дуже пишаємось, що в нас буде можливість показати її на фестивалі, а також провести Q&A (питання-відповіді, – Ред.) з режисеркою цього фільму Теоною Стругар Митевською.

Поділіться, як проходив відбір фільмів до програми. Чому обрали саме ці картини, адже, наприклад, «Між небом та горами» – стрічка не про схід і не про війну.

Як виконавча директорка фестивалю, я довіряю нашому програмному відділу, Якщо вони обрали цей фільм в Національний конкурс Kharkiv MeetDocs, значить він того вартий.  На мій погляд, стрічки повинні бути різними, бо вони всі про життя, досвід, рішення. А саме цей фільм – про Україну, бо вона в нас різна і окрім війни  необхідно говорити про інші виклики і бачити їх та вирішувати особливості й проблеми кожного регіону.

В умовах війни ідея MeetDocs пішла далі, ніж просто популяризація кіно. Як ви пропрацьовували нові меседжі, аби вони одночасно розповідали про війну і життя сходу України та були зрозумілими для міжнародної аудиторії?

Документальне кіно є потужним інструментом в будь-якій боротьбі. Світ зацікавлений Україною, українцями, нашою історією та культурою. Звісно, шкода, що за таких обставин, але ми відчуваємо потужну підтримку. Світ прагне зрозуміти, чим ми відрізняємося та чим подібні на інших, чому й за що боремося, які маємо ідеали, світогляд, прагнення. І документальний кінематограф дає відповіді на ці питання, адже свідчення дозволяють глядачеві спостерігати реальні події й емоційно пропустити їх крізь себе. Українська кіноіндустрія має продовжувати розвиватись і доносити наші сенси світові, що ми і намагаємось реалізовувати.

–––––––––––

Kharkiv MeetDocs – міжнародний фестиваль документального та художнього кіно, який з 2016 року традиційно відбувається у Харкові. Команда фестивалю поклала собі за основне завдання популяризувати культурний схід і говорити через кіно про важливі проблеми регіону. Цьогоріч через початок вторгнення та активні обстріли Харкова подія відбудеться з 1 по 6 жовтня у кінотеатрі «Жовтень» у Києві. У програмі 2022 зразка можна знайти стрічки, які вже отримали міжнародне визнання на закордонних фестивалях, як от «Будинок зі скалок» – переможець американського фестивалю «Sundance» та «Як там Катя?» – удостоєний двох нагород на Міжнародному фестивалі у Локарно.

читати ще