Королева Єлизавета II, яка жила і правила найдовше серед монархів Великої Британії, померла 8 вересня. Країна оплакує найулюбленішу, найвідомішу й найшанованішу у світу монархиню всіх часів. Її смерть удвічі тяжче переживатиметься у Великій Британії, адже лише за день до цього було призначено нову прем’єр-міністерку Ліз Трасс, яка стала 15-ю очільницею уряду королеви за довгі 70 років її правління.
Нова прем’єрка прийшла до влади в безпрецедентно складний політичний період. Через війну в Україні ціни на енергоресурси у Великій Британії, так само як в усій Європі, зросли майже втричі. Рівень інфляції — близько 13%, і, за прогнозами, має сягнути 18%. Курс фунта стерлінгів падає. Спричинений Brexit дефіцит робочої сили і запчастин, а також масштабні перебої з експортом завдали удару британській промисловості, тому прогнозується падіння валового внутрішнього продукту. Рівень життя буде теж падати. Багато компаній зазнають банкрутства. Національна служба охорони здоров’я постала перед лицем безпрецедентної кризи: записуючись на прийом до лікаря, люди чекають місяцями; лікарі й медсестри звільняються з державних лікарень; планові операції скасовуються. Зростає рівень злочинності, парламент втрачає довіру, а британська громадськість боїться, що ця зима буде винятково складною.
Смерть 96-річної королеви підірвала моральний дух. Єлизавета правила так довго, що четверо з п’ятьох сучасних британців не знали жодного іншого монарха на троні. За часів стрімких суспільних і технологічних змін вона вважалася символом стабільності й тяглості, була зв’язком із минулим і політично нейтральним уособленням британських цінностей і демократії. Завдяки рішучому невтручанню в політику вона була основою єдності країни — надто останнім часом, коли новому урядові було нелегко давати раду з економічною кризою, катастрофічними наслідками Brexit, посиленням націоналізму в Шотландії й напруженими відносинами з європейськими сусідами й іншими країнами світу. Ліз Трасс не зможе покладатися на мудрість і досвідченість, якими королева ділилася з кожним прем’єр-міністром на щотижневих приватних зустрічах з 1952 року.
Читайте також: Переломний момент: Чого чекати від нового британського короля?
Британію сколихнула смерть королеви. Посипався шквал коментарів у мережі, коло Букінґемського палацу гори квітів, а на телебаченні скасували чимало програм, щоб погодинно висвітлювати події. Тіло королеви доправили з Балморалу — її замку в Шотландії, в якому вона померла, — до Единбурга, де протягом дня відбувалося урочисте прощання. Після цього тіло транспортували літаком у Лондон. У середу пройшла жалобна процесія, у ході якої труну везли з Букінгемського палацу головною вулицею до Вестмінстерського палацу, де проходять засідання парламенту. Новий король Чарльз III і його сини принц Вілльям і принц Гаррі йшли за труною.
Близько мільйона людей з’їхалися в Лондон у надії відвідати котрусь із церемоній, що спричинило багато проблем з логістикою для поліції, транспортників й решти служб, які намагалися підтримувати порядок. Люди чекали в довгих чергах по 24 години, аби лиш ушанувати королеву, пройшовши повз її тіло, яке протягом чотирьох днів лежало у Вестмінстерському палаці для урочистого прощання.
Похорон королеви, що відбувся в понеділок 19 вересня, зібрав небачену кількість світових лідерів, чого вже багато років не траплялося в жодній країні. Джо Байден очолив список почесних гостей, серед яких були також Емманюель Макрон і лідери всіх європейських країн, а також Співдружності націй — асоціації 54-х колишніх британських колоній, яку завзято підтримувала королева. Не запросили тільки Владіміра Путіна і білоруського лідера. Путін одразу заявив, що не збирається їхати. А от наміри очільника Китаю Сі Цзіньпіна були невідомі.
За тисячолітньою традицією, новий монарх проголошується, щойно помирає попередній. Тож принца Чарльза, який багато років чекав своєї черги на трон, проголосили королем одразу після смерті матері. 73-річний Чарльз став монархом, який зійшов на престол у найстаршому віці в історії. Він зворушливо віддавав шану своїй матері й виголошував промови для телебачення, перед парламентом, а також у Шотландії й Північній Ірландії, які відвідав із короткими візитами. Його дружину Каміллу, з якою він одружився після розлучення й смерті першої дружини Діани, проголошено королевою-консортом. Протягом усього тижня офіційної жалоби до нових монархів була прикута увага — судячи з усього, обидва завоювали любов і підтримку громадськості.
Відтепер багато що зміниться. На банкнотах, поштових марках й офіційних документах більше не фігуруватиме обличчя королеви. Зміняться слова національного гімну: це буде «Боже, бережи короля». Кожну організацію, названу на честь королеви, буде перейменовано.
Читайте також: Залізна леді 2.0? Чого чекати Україні від нової премʼєр-міністерки Британії
Коли завершиться період офіційної жалоби, Велика Британія постане перед серйозними економічними й політичними випробуваннями. День похорону було оголошено вихідним у країні, що матиме суттєві економічні наслідки в час, коли державний бюджет потерпає від скрути. Прийшовши до влади, Ліз Трасс повідомила в одній із перших заяв, що уряд запровадить ліміт на ціни на енергоресурси, позаяк різке зростання цін на газ загрожувало пересічним родинам банкрутством, а також лютим холодом в оселях у зимовий період. Така підтримка обійдеться державі приблизно в 150 млрд фунтів, а це величезна сума, що перевищує витрати навіть періоду пандемії. На щастя, рівень інфляції зараз ніби стабілізувався, але й досі має істотний вплив на зарплати. Країною прокотилася хвиля страйків — люди невдоволені падінням прибутків. Машиністи, працівників портів, офісні працівники, медики, вчителі і навіть деякі юристи виходять страйкувати або погрожують протестами.
Зі смертю королеви Велика Британія також утратила одну зі своїх найвідоміших і найефективніших дипломаток. Попри те, що монарх не займається політикою, завдяки численним візитам за кордон королева протягом 70 років будувала дружні відносини, що були винятково корисними й цінними для Великої Британії. Король Чарльз також багато подорожував, але не зустрічався зі стількома державними діячами й лідерами, як його мати.
Нині Великій Британії треба поліпшити відносини з багатьма країнами, а надто європейськими, адже конфлікт з Європейським Союзом щодо кордону між Північною й Південною Ірландією загрожував серйозним розколом у відносинах Лондона з Брюсселем. Король невдовзі має почати серію візитів, щоб «приворожувати» союзників, — передусім Францію й Сполучені Штати, де Велика Британія має великі стратегічні інтереси.
Смерть королеви затьмарила роботу нової прем’єрки, яка формує новий Кабінет міністрів, відмінний від уряду Бориса Джонсона. Правлячу Консервативну партію розривають сварки про поведінку Джонсона на посаді прем’єра, і протягом тривалих змагань за місце його наступника партія втратила популярність і зазнала розколу.
Так само як король Чарльз, Ліз Трасс починає з чистого аркуша. Народ бажає їй і новому монарху всього найкращого. Та в них обох попереду непрості випробування, і, щоб завоювати довіру народу й британських союзників, їм треба проявити таку ж стійкість, якою славилася королева.