Шпигунські скандали у ФРН: Російські кроти в німецьких норах

Світ
7 Вересня 2022, 18:25

В останній день серпня німецьке видання Die Zeit опублікувало вибуховий матеріал про те, що двох високопоставлених чиновників міністерства економіки ФРН підозрюють у шпигунстві на користь Росії. Вину поки не доведено і докази поки що доволі невиразні, тому імен не називають. Тим не менш сама поява такого матеріалу і цих звинувачень говорить багато. Якщо підтвердиться, що високопосадовці міністерства економіки шпигували на користь Росії – це стане ще одним серйозним ударом по стійкості ФРН до російських впливів. Виявляється, Кремль може не просто купляти старих політиків, але й тримати власних «кротів» на найвищих посадах у німецьких міністерствах. Якщо ж ні, то це можуть використати німецькі москвофіли проти політиків, які нині виступають бастіоном протидії російській агресії в ФРН, – «Зелених» і зокрема віце-канцлера Роберта Габека, з чиєї подачі розпочалося це розслідування. Адже, це буде для них аргументом, що «Зелені» вже так усюди шукають російський слід, що займаються полюванням на відьом. Утім зауваження довірених осіб віце-канцлера геть не безпідставні, а ФРН та й країнам ЄС загалом, з огляду на кількість шпигунських викриттів останнім часом, треба ставати більш уважними. Чому дії підозрюваних чиновників міністерства економіки викликають занепокоєння?

 

Довірені особи віце-канцлера Габека вирішили звернутися до відповідних спецслужб після того, як зіткнулися із «невідповідностями» у внутрішніх документах щодо «Північного потоку-2», інформації про рівень заповненості газосховищ та енергетичну безпеку ФРН. Мова документів, за які відповідали підозрювані високопосадовці, була проросійською і не відповідала загальній лінії уряду. Коли ж розслідувачі взялися аналізувати біографію підозрюваних, то встановили, що один із них їздив на підозрілу навчальну поїздку до Росії, інший – мав підозрілі невідповідності у біографії. Обидва симпатизували Росії і підтримували політичну лінію, що явно відрізнялася від тієї, яку просуває керівництво міністерства. Все це й настророжило людей із кола віце-канцлера Роберта Габека.

 

Давні граблі

Німецький експерт із наукового та економічного шпигунства Міхаель Кілхлінґ в інтервʼю Die Zeit минулого року пояснював, що в часи Холодної війни спецслужби НДР вдавалися до «тактики Ромео» – навмисно намагалися навʼязати привабливих молодих чоловіків вже не зовсім молодим секретарками наукових та дослідницьких установ, аби таким чином видобути необхідну інформацію. 

 

Читайте також: Німецький «комплекс Росії»

 

Росія не минає такої тактики й нині, намагаючись отримати необхідну інформацію у науково-дослідних установах країн ЄС. Так, улітку 2021 року німецька поліція заарештувала ймовірного російського шпигуна Ільнура Наґаєва. Він працював науковим співробітником в науково-технічному відділі університету Ауґсбурґа.

Як пише німецьке видання Bild, посилаючись на дані німецької прокуратури, з жовтня 2020 року по червень 2021 року Наґаєв щонайменше тричі зустрічався із співробітниками російської зовнішньої розвідки. Їм він передав інформацію, за що отримував зарплату готівкою.

 

У січні цього року видання The Moscow Times  писало про те, що німецька прокуратура висунула російському вченому Ільнуру Н. (решта даних про підозрюваного збігаються, тому ймовірно йдеться про того ж Ільнура Наґаєва) у шпигунстві, звинувативши його у тому, що він передав Москві інформацію про європейську ракетно-космічну програму Ariane.

 

У Бундесвері теж не все чисто

На початку серпня в німецьких медіа зʼявилися повідомлення про початок судового процесу у Вищому земельному суді Дюссельдорфа над Ральфом Г., підполковником запасу німецької армії. Підсудний тривалий час був членом місцевої асоціації резервістів, де відповідав за безпекову політику. У своїй статті у журналі Die Reserve, що належить асоціації, членом якої він був, відкрито висловлював проросійські погляди, але поза тим і шпигував, як вважає слідство, з 2014го до 2020 року на користь Росії.

 

Як пише Die Zeit, у цивільному житті Ральф Г. був менеджером з продажу однієї із машинобудівних компаній і часто їздив до Росії. За даними прокуратури, також був представлений в кількох економічних комітетах (зокрема, Торгово-промисловій палаті Дюссельдорфа та Асоціації зовнішньої торгівлі землі Північний Рейн-Вестфалія). Завдяки цьому, як пише видання, підозрюваний міг передавати російським спецслужбам інформацію про те, як санкції могли б впливати на «Північний потік-2».

 

Читайте також: FAZ: Війна в Україні проявила екзистенційну залежність Німеччини від армії США

 

Зараз справа Ральфа Г. все ще триває у суді Дюссельдорфа і слухання ймовірно продовжаться аж до середини грудня цього року. Нові деталі, які зʼявляються в німецьких медіа, дуже цікаві для розуміння логіки роботи російських спецслужб в ЄС. Так, підозрюваний, як пише сайт німецького суспільного мовника tagesschau.de, з 2014 по 2020 роки підтримував контакти з особами, акредитованими як російські дипломатичні представники в Німеччині. Це ще раз підтверджує давно відому інформацію про те, що «розбухлі» від кількості дипломатів російські посольства, – це просто шпигуни під прикриттям. Ральф Г. також визнав, що він надсилав інформацію військовому аташе посольства ФРН у Берліні Міхаїлу Старову. Утім пояснює, що збирав цю інформацію із відкритих джерел. Таке пояснення трохи нелогічне, з огляду на те, що окрім інформації з відкритих джерел відставний військовик надіслав Старову великий матеріал про резервістів у ФРН разом із реєстраційною формою для програми обміну резервістами між Німеччиною та США. Окрім того, він рекомендував російському військовому аташе вербувати молодих росіян у якості резервістів для інформаційної війни проти Заходу. Мабуть найбільш сюрреалістичним у цій ситуації є виправдання Ральфа Г. його адвокатом. Той зокрема каже, що його клієнт діяв так через страх війни та з метою порозуміння й примирення народів. 

 

Звʼязки Старова та Ральфа Г. також можна побачити у світлі російської війни проти України. Вони познайомилися у 2014 році, ймовірно тоді, коли Росія планувала, або вже вчинила напад на Україну. Після цього знайомства підозрюваний запрошував російського аташе для участі у панельних дискусіях на тему України та Сирії, які він організовував для своєї асоціації резервістів Бундесверу. За інформацією Der Spiegel,  російського «дипломата» Старова видворили з країни, але вервечка його звʼязків та відносин, налагоджених подібними до нього «дипломатами», ймовірно ще чекає на розкриття.