Поки держави-члени ЄС визначаються, коли і як встановлювати газове та нафтове ембарго проти РФ, європейські активісти організують протести під офісами фірм, які не припиняють енергетичної співпраці з агресором. Якби не трагічність інформаційного приводу, демонстрації, що регулярно відбуваються в Парижі під представництвами концернів Total та ENGIE, можна було б назвати маленькими мистецькими перформансами.
Чому саме ці дві фірми? Компанія Engie є головним партнером товариства “Газпром експорт” у Франції, Total залишається акціонером кількох потужних російських нафтових компаній: «Новатек» (19,4%), «Ямал СПГ» (20%), «Арктик СПГ 2» (10%) и «ТернефтеГаз» (49%). Позиція Total щодо роботи на російському ринку досить суперечлива: вона ніби й вирішила призупинити заплановані інвестиції, але стосовно вже вкладених коштів каже, що “готова до наслідків, але “не бажає дарувати гроші Путіну”.
Велика політика робиться з безлічі елементів різної ваги, змісту, скерованості та формату. За підрахунками французького євродепутата Рафаеля Глюксманна, «після вторгнення в Україну європейські держави імпортували з Росії газу, нафти та вугілля на €44 млрд, що вдвічі більше, ніж торік за той же період. "Він наголошує з трибуни Європейського парламенту: “Європа фінансує війну Путіна, цей сором має закінчитися”.
Концепт відмови від російських викопних джерел енергії потроху прокладає свій шлях: єврокомісар з питань економіки Паоло Джентилоні цими днями пообіцяв, що повне ембарго на російську нафту буде запроваджене Євросоюзом за 9 місяців. З газом складніше. Він завжди використовувався росіянами як зброя, а нині, за активної повномасштабної війни в Україні, – і поготів. Відмова постачати газ до Польщі та Болгарії нібито за небажання розраховуватись у рублях — один з доказів інструменталізації проблеми. Мета — не стільки встати в позу ображеного диктатора, скільки зруйнувати європейську енергетичну безпеку та посварити між собою членів ЄС.
Читайте також: Зручна вибіркова амнезія, або Німецька історична (без)відповідальність перед Україною
“Не варто вважати, ніби глобальні політичні рішення ухвалюються виключно у високих кабінетах, – сказала Тижню Оксана, одна з активісток української громади. – У Франції вулиця завжди впливала на політику, – за умови, якщо вона заповнена великою кількістю протестувальників. Тому українці здійснюють протести по два-три рази на тиждень. У постійній програмі — не лише великі демонстрації по суботах на площі Республіки, але й точкові протести, під офісами таких концернів, як Total та ENGIE».
«Попри те, що керівництво Total знало про акцію, бо отримало відповідного листа, до нас з офісу ніхто з не вийшов, – розповів Тижню Володимир Когутяк з Обʼєднання українців Франції. – Але до нас долучилася депутатка з мерії Парижа, Женевьєв Гарріго, приходили інші політики, зупинялося багато парижан. Керівництво Engie також поки що не вийшло на контакт, але зараз все дуже швидко змінюється, поступово великі підприємства, під тиском світової громадськості, змінюють позицію. Сподіваємося, тут теж так станеться”.
Протестна акція українців під офісом ENGIE у Парижі. Відео Володимира Когутяка
Прибутки Росії від постачання газу французьким споживачам 2021 року становила $6,3 млрд. На довгострокові контракти ENGIE з «Газпромом» у 2021 р. припадало приблизно 20% від загального обсягу продажу та споживання газу ENGIE у всьому світі. Якщо нічого не зміниться, Москва, згідно з прогнозами експертів, заробить на продажах газу на міжнародних ринках не менше трьохсот мільярдів доларів, а може й більше. Тільки з початку російського вторгнення в Україну, себто з 24 лютого, європейський імпорт газу, нафти та вугілля приніс Кремлю €44 млрд, свідчить також і дослідження фінського аналітичного центру Crea. Чи готовий світ позбавити країну-агресора коштів на подальше продовження війни?
Керівник ENGIE Жан-Пʼєр Кламадьє заявив в одному з недавніх інтервʼю France Inter, що Франція, можливо, зможе обійтися без російського газу, оскільки Європейський Союз шукає альтернатив для зменшення своєї енергетичної залежності від Росії. «Зрештою, так, – уточнив він. – Питання в тому, коли це станеться". Кламадьє додав, що його країна могла б “дуже суттєво зменшити" свою залежність від російських поставок упродовж 3-4 років. Активісти мають слушність наполягати, бо впродовж останніх двох місяців французький енергетичний гігант поступово змінює позицію. На початку травня група вже підписала 15-річний контракт на постачання скрапленого природного газу (СПГ) з американською NextDecade.
Між часом лідер французьких екологів, кандидат у президенти Янік Жадо, звинуватив інший концерн, Total, у “співучасті в російських військових злочинах” – через присутність на російвському енергетичному ринку. Концерн обіцяє податися до суду, що лише привертає додаткову суспільну увагу до проблематики співпаці з агресором.