Дипломатична підтримка України набирає обертів – за цей тиждень до Києва має прибути щонайменше представники із шести країн ЄС. Найближчим часом Україну відвідає прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте. Про це під час брифінгу у понеділок заявив очільник МЗС України Дмитро Кулеба. На сайті президента України анонсували 2 лютого як дату візиту Рютте.
За словами міністра, до України майже одночасно прибудуть кілька посадовців із європейських країн.
Про цей "парад візитів" МЗС просило партнерів ще минулого року, аби в Україні постійно перебували іноземні дипломати, пояснив Кулеба. Зокрема, планується й візит презставників Франції та Німеччини як посередників у Нормандському форматі.
Сьогодні до Маріїнського палацу прибув прем'єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон на розмову з президентом України Володимиром Зеленським. Візит запланували на тлі російської загрози на українських кордонах. У своєму Твіттері британський прем'єр написав, що Британіє буде продовжувати підтримувати Україну "як друг та дипломатичний партнер" перед тими, хто прагне знищити український суверенітет.
Читайте також: У Парижі дев'ять годин тривали перемовини радників лідерів Нормандської четвірки. От, що заявили сторони після події
Також сьогодні вперше на своїй посаді до Києва прибув і прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Відтак глава уряду зустрінеться із президентом Зеленським та українським прем'єром Денисом Шмигалем. Під час спільного брифінгу з українським колегою, Моравецький говорив про військову та дипломатичну підтримку від Польщі, сказав, що "Північний потік-2" – загроза та "снаряди та зброя" в руках Путіна, а також обговорили захист в північному напрямку на кордонах з Білоруссю.
Раніше Володимир Зеленський повідомив, що Україна вступає у новий дипломатичний союз із Польщею та Великою Британією. Головною метою цього політичного альянсу Моравецький назвав збереження безпеки в регіоні на тлі дестабілізації через дії Росії.
Кілька годин тому Дмитро Кулеба повідомив на своїй сторінці у Фейсбуці, що офіційне оголошення про новий союз мало б відбутись завтра під час візиту міністерки закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс, який політикиня анонсувала на початку січня. Однак Трасс захворіла на коронавірус, тому її візит відкладається, так само як і оголошення про співпрацю.
За словами Кулеби, альянс Україна-Польща-Велика Британія є ініціативою України, створений для посилення Балто-Чорноморської осі та має на меті зміцнювати безпеку та розвивати торгівлю, хоча й не прив'язаний до географії.
Крім підтримки візитами, в ЄС знову заговорили про санкційні методи впливу на ситуацію на Сході України. Брюссельський кореспондент "Радіо Свобода" написав у Твіттері, що більшість країн-членів ЄС зв'язалися з Єврокомісією щодо санкцій проти Росії, тому зараз розробляється спеціальний пакет на випадок нападу на Україну. "Питання серед ЄС-27 полягатиме в тому, як визначити "атаку"? Чи достатньо кібер та гібридних атак для ініціювання?"
most EU member states have now been in touch w/ the Commission regarding sanctions on #Russia & the Com is now drawing up a tailor-made package in case there is an attack on #Ukraine.the issue among EU-27 will be how to define "attack"?is cyber & hybrid attacks enough to trigger?
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) February 1, 2022
У січні президент Туреччина Реджеп Таїп Ердоган також анонсував свій приїзд до України на початку лютого. Тиждень раніше писав про те, що попередня дата приїзду 3 лютого та про намагання Анкари вирішити конфлікт між Україною та Росією через посередництво. Ердоган хоче провести серію візитів і з Владіміром Путіним, і з Володимиром Зеленським, а аткож пропонує Туреччина як майданчик для перемовин. Приїзд глави Туреччини підвердив і під час онлайн-брифінгу Дмитро Кулеба.
Читайте також: "Є від чого відштовхнутися". Як у Франції оцінюють підсумки зустрічі Нормандської четвірки
Також нещодавно до Києва приїздила міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, її візит пов'язаний зі спробами відновини перемовини у Нормандському форматі. Нещодавно в Парижі також з огляду на це бажання відбулась зустріч заступників лідерік країн-членів формату.
Під час спільного брифінгу із Дмитром Кулебою, Бербок сказала, що знов відвідає Україну разом зі своїм колегою, міністром закордонних справ Франції Жаном-Івом Ле Дріаном, Зокрема, в планах політиків відвідати Донбас та лінію зіткнення. Це підтвердив очільник МЗС Франції у Твітері – він написав, що відвідає Україну 7 та 8 лютого.
J’ai assuré aujourd’hui @DmytroKuleba de nos pleins appui et solidarité avec l’#Ukraine. Notre mobilisation se poursuit, notamment dans le format Normandie, pour la désescalade des tensions.
Je me rendrai en Ukraine les 7 et 8 février avec @ABaerbock.
?? ??@francediplo
— Jean-Yves Le Drian (@JY_LeDrian) January 29, 2022