За повідомленнями російських і турецьких ЗМІ президент Токаєв звернувся до керівників держав-членів ОДКБ з проханням надати допомогу Казахстану в придушенні протестів. На думку Токаєва «терористичні банди» захоплюють контроль над великими об'єктами інфраструктури. Тому оголошено про початок контртерористичної операції в Алмати і деблокаду раніше захопленого протестувальниками аеропорту міста (що також може бути пов'язано із необхідністю прийняти туди російську авіацію). Гірше те, що російські спецслужби почали просувати наратив про причетність до протестів українських ССО та СБУ. Головною тезою стало те, що провідний опозиціонер Мухтар Аблязов нібито керує протестами з Києва, використовуючи для зв'язку українські мобільні номери.
Читайте також: Казахстан: масові протести, надзвичайний стан, арешти та перші жертви – ОНОВЛЮЄТЬСЯ
Російські канали активно поширюють інформацію про погоджений наказ про введення до Казахстану підрозділів ЗС РФ та Білорусі в якості миротворців під егідою ОДКБ. Зазначається, що десть військово-транспортних літаків Іл-76 та три літаки Ан-124-100 ПКС ЗС РФ задіяно для перекидання військових до Казахстану. Вже з’явилися фото і відеоматеріали щодо завантаження російських десантників на літаки. За повідомленнями журналістів, вони вже приземлилися в Алмати.
Наразі невідомо точно, які частини задіяно, але за деякими даними це підрозділи Колективних сил оперативного реагування (КСОР) ОДКБ – 98 гвардійської повітряно-десантної дивізії (Іваново) та 31 окремої гвардійської десантно-штурмової бригади (Уляновськ), а також десантні підрозділи з Тульської та Костромської областей. Крім того, з’явилися чутки, що до них приєднаються підрозділи білоруської 103 окремої гвардійської повітряно-десантної бригади (Вітебськ).
Початок миротворчої місії підтвердив Нікол Пашинян, прем'єр-міністр Вірменії, який наразі головує в ОДКБ. За його словами миротворці мають перебувати обмежений за часом період з метою "стабілізації та нормалізації обстановки в країні".
Читайте також: Юрій Пойта: "Опозиції в Казахстані фактично не існує. Ті партії, які навіть позиціонують себе таким чином, на думку місцевих експертів, є наближеними так чи інакше до влади"
Щодо приєднання до них військових підрозділів з інших держав-членів ОДКБ поки інформації немає, але вже стало відомо про антивоєнні протести в столиці Киргизстану місті Бішкек. Прессекретар президента Киргизстану Ербол Султанбаєв заявив журналістам, що «військовослужбовці Киргизької Республіки будуть направлені в Республіку Казахстан у разі схвалення Жогорку Кенеша (парламентом – Ред.) у відповідності з Статутом ОДКБ у складі колективних сил виключно для проведення миротворчої діяльності». За його словам, киргизстанські військові будуть задіяні виключно в забезпеченні охорони об’єктів стратегічного значення.
Разом з тим в соцмережі Твіттер повідомляють, що Таджикистан планує відправити близько 200 своїх військовослужбовців в Казахстан. Також в мережі поширюють інформацію про підготовку білоруських спецпризначенців до відправки в Казахстан через Псков. Наразі офіційного підтвердження цим повідомленням немає. 70 своїх військових вирішила направити й Вірменія.
Зображення з порталу Flightradar, що показує рух російських військово-транспортних літаків в бік Казахстану
Яким чином ситуація може розвиватися далі? Це залежить від того, чи утримає президент Токаєв владу і чи вдасться запобігти великому кровопролиттю. Жодна країна світу, яка має свої інтереси в Казахстані, зокрема Україна, не зацікавлена в його дестабілізації, навіть РФ. Щоправда, вже знайома путінська тактика створення керованого хаосу (якщо припустити, що за подіями в республіці так або інакше стоять російські спецслужби) може мати на меті прискорити повалення режиму клана Назарбаєвих з тим, щоб привести до влади в країні свою людину. З огляду на тісні економічні (і корупційні) зв’язки еліт двох країн це може бути цілком реальним сценарієм. А для більшої поступливості нової влади (при цьому немає значення хто саме стане президентом) – російські «зелені чоловічки» за донбаським гібридним сценарієм можуть спровокувати у північних районах збройний конфлікт. Тому для нас є важливим розуміння чи російські і білоруські десантники будуть охороняти критичні інфраструктурні об’єкти, чи, підсилені іншими військовими підрозділами, будуть кинуті на придушення протестів у Казахстані.