Західні медіа про дзвінок Байдена та Путіна: Росія може боятись ядерної зброї “глобального удару”

Світ
31 Грудня 2021, 12:40

30 грудня президент США Джо Байден та президент Росії Владімір Путін провели 50-хвилинну телефонну розмову, ініційовану Путіним. Лідери знову торкалися теми України та нарощування сил НАТО, російської "стурбованості" та кілька разів обмінялись то погрозами не терпіти санкцій чи спекуляцій, то спільними заспокоюваннями про дипломатичні підходи та те, що НАТО не розміщуватиме в Україні ракет. Настрої в розмові бачать по різному.

Міжнародна інформаційна агенція Reuters пише, що попри розмови про дипломатію, тон дзвінка офіційні особи з обох сторін охарактеризували як "серйозний". Однак жодна з країн не вказала на значний прогрес у досягненні резолюції чи "накреслення" будь-якої угоди.

Вашингтон не надто переконаний, що Росія відведе близько 10 тисяч військових від українських кордонів, а чиновники кажуть, що бачать мало доказів зменшення військової присутності. Сполучені Штати вперше розгорнули свій військовий літак JSTARS в українському повітряному просторі на початку цього тижня, хоча в регіоні поширені різні типи літаків спостереження.

Байден ще раз нагадав про різного роду санкції, які чекатимуть на Росію в разі ескалації. Пізніше помічники президента додали, що вони включають заходи, які б відключили Росію від глобальної фінансової системи з одночасним збільшенням озброєння НАТО.

Читайте також: «Напруга, яку не вдалося розвіяти» та «діалог глухих». Як західна преса відреагувала на перемовини Байдена і Путіна

Радник Путіна з питань зовнішньої політики Юрій Ушаков зазначив після розмови, що Путін "негайно відповів", що будь-які санкції зараз чи пізніше "можуть призвести до повного розриву зв'язків між нашими країнами" та додав, що Путін зазначив, що "це було б непорозумінням, яке наші нащадки сприймуть як величезну помилку".

Путін порівняв нинішню напруженість з кубинською ракетною кризою часів холодної війни у 1962 році. Reuters пише, що Вашингтон розглядає багато з вимог Росії, включаючи обмеження військової присутності НАТО, як непершочергові.

Видання Politico пише, що представники адміністрації Байдена після розмови висловили надію, що більш офіційні "переговори про стратегічну стабільність" між Вашингтоном і Москвою, які призначені на січень щодо безлічі питань, можуть привести до виходу з нинішньої кризи.

Неназваний американський посадовець, який не захотів називти свого імені, сказав, що Байден бачить два аспекти підходу США до політики Путіна, від якої й залежать наступні кроки Білого дому. Це "коригування та збільшення позиції сил НАТО в країнах-союзниках", а також "додаткову допомогу Україні, щоб вона могла далі захищати себе та свою територію".

Однак російська сторона, яка останніми днями погрожувала, що  включення України до НАТО призведуть до великої війни в Європі, після цього дзвінка налаштувалась на позитивний тон. Як повідомляється, Ушаков заявив, що Байден сказав Путіну наче Сполучені Штати не будуть розміщувати ракети в Україні.

"Цікаво, що Ушаков невдовзі після дзвінка прозвучав оптимістично… запевнив, що США не мають наміру розміщувати ракети в Україні", – сказав Джон Харді, експерт з питань Росії у дослідницькому інституті Foundation for Defence of Democracies. "З російської сторони вони здаються трохи більш оптимістичними, ніж назагал були", додав Харді, маючи на увазі, що Росія сприйняла слова Байдена не зовсім так, як це насправді мало б прозвучати.

"Я стурбована тим, що він намагається зібрати розвіддані про Байдена чи створити основу для того, що він все одно має намір зробити", – сказала Евелін Фаркас, колишня заступниця помічника міністра оборони Росії, України та Євразії в адміністрації президента Барака Обами.

"Цілком можливо, що [Путін] вирішив вторгнутися", – додала вона. "Я думаю, що Байден повинен був прийняти дзвінок, але для мене це не обов’язково хороший знак. Дехто каже, що це може бути спробою деескалації від Путіна. Боюся, що це не так і все якраз навпаки".

The Washington Post звертає увагу на "стурбованість" Путіна і безпекові угоди. Зокрема, підч ас розмови Путін зажадав якнайшвидшого прийняття пропонованої угоди про безпеку, яка забороняє Україні вступати до НАТО і виключає будь-яке інше розширення на схід військового альянсу. ВІн звинуватив західні країни в посяганні на кордони Росії за допомогою військових навчань у Чорноморському регіоні та перетворення України на плацдарм для антиросійських дій.

Видання пише, що деякі російські чиновники вважають, що Байден має лише кілька тижнів, щоб погодитися на вимоги, від яких НАТО давно відмовляється. Білий дім категорично відкинув будь-які заборони на членство в НАТО, заявивши, що всі суверенні країни повинні зберегти право приймати рішення щодо власної безпеки.

Високопоставлений чиновник адміністрації Байдена на умовах анонімності сказав журналістам після дзвінка в четвер, що Путін прагне задати "тенор і тон" майбутнім особистим переговорам між Вашингтоном і Москвою, які заплановані на початку січня. Це будуть двосторонні переговори в Женеві 9 і 10 січня, додав високопосадовець. Після цього відбудуться переговори в Раді НАТО-Росія 12 січня і переговори в Організації з безпеки і співробітництва в Європі 13 січня, до якої входить і Україна.

Неназваний чиновник додав, що ці переговори мали б визначити певні межі, адже деякі з домовленостей можуть бути досягнуті, однак інші є неможливими. Також  The Washington Post нагадує про минулотижневу заяву радника Джо Байдена з національної безпеки Джейка Саллівана, що у Сполучених Штатів є власний список проблем безпеки щодо дій Росії, які необхідно внести на січневі переговори.

Читайте також: Дипломатія з погрозами. Що наразі відомо про розмови лідерів США, Росії та України, які відбулися протягом тижня

За повідомленням The New York Times, американські чиновники відмовилися обговорювати суть розмови, наполягаючи на тому, що, на відміну від росіян, вони не будуть вести переговори публічно. 

Що цікаво, The New York Times пише, що звинувачення від Путіна в бік США та НАТО у створенні загрози безпеці Росії можливо не має на увазі те, що американські посадовці спочатку зрозуміли. Це звинувачення, яке російські чиновники неодноразово висували останнім часом, спочатку спантеличило американських чиновників і здавалося, що РФ має на увазі протитанкову зброю Javelin та інші дрібні боєприпаси, які США надали Україні для стримування атаки.

"Але з часом стає все більш зрозумілим, що росіяни мають на увазі ядерну і неядерну зброю "глобального удару", включаючи ядерні ракети середньої дальності… Деякі американські офіційні особи кажуть, що занепокоєння Путіна може створити певну основу для нових переговорів з Росією — особливо тому, що наразі немає планів розгорнути нове покоління такої зброї на європейській території", – пише у статті.

На відміну від коментарів від російських чиновників, поданих у The Washington Post, видання The New York Times подає слова Юрія Ушаков про те, що "поки що неясно", чи йдуть обидві сторони до компромісу, але однак він зазначив, що у Росії немає конкретного терміну для переговорів.

При цьому ньюйоркське медіа зазначає, що Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров напередодні дзвінка в четвер висловив стурбованість тим, що США можуть затягнути переговори якомога довше, навіть якщо висловили готовність до участі в них.